Konya DSYB Başkanı Yıldız: Yeni fiyatlar gözden geçirilmeli

Konya DSYB Başkanı Yıldız: Yeni fiyatlar gözden geçirilmeli

Konya DSYB Başkanı Edip Yıldız, Tarım Bakanlığı ve Ulusal Süt Konseyi tarafından belirlenen süt fiyatının, süt hayvancılığının sürdürülmesine engel olduğunu açıkladı. Yıldız, rakamları tek tek verip, çözüm önerilerini sıraladı.

Konya DSYB Başkanı Yıldız: Yeni fiyatlar gözden geçirilmeli
2021-06-20 16:43:10

Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (DSYB) Başkanı Edip Yıldız, yaptığı açıklamada, yeni belirlenen süt fiyatlarını değerlendirdi.

Başkan Yıldız açıklamasında şunları kaydetti:

"Süt fiyatları Tarım Bakanlığı ve Ulusal Süt Konseyinin belirlemiş olduğu ideal süt yem paritesi olan 1,3e tekabül etmesi gerekirken oran 1,0 olmuştur. Yani 1 LT süt ile 1 kg yem alınmaktadır. Geçmiş dönemlerde paritenin yukarda belirtildiği gibi olduğu zaman süt hayvancılığı sürdürülebilir bir konumdaydı şu anki paritede sürdürülemez konuma gelmiştir.

TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Örneğin; 1 torba 50 kglık 19 proteinli süt yemi şu an genel piyasada ortalama 155 TLdir. 1 kg yem 3,1 TLye denk gelmektedir. Şu an ulusal süt konseyinin açıkladığı süt fiyatı 3.20 TL ve bakanlığın belirlemiş olduğu 0,20 TL destekleme ile 1 litre süt 3,40 TLye denk gelmektedir. Sütün soğutma ve nakliye bedeli olarak 0,20 TL kesinti yapılmaktadır. Üretici bakanlık desteği ile beraber litre başı 3,20 TL kazanmaktadır. 3,1 TL kg fiyatı olan yemin ideal süt paritesi olan 1,3 oranı ile denklendiği zaman 1 litre süt fiyatının 4,03 TL olması gerekmektedir. Bu bağlamda sütün litre fiyatı 3,80 TL olması gerekmektedir. Fiyatın dengelenebilmesi ve üretimin devamlılığı için Tarım Bakanlığının, Ulusal Süt Konseyi ve Gıda Komitesinin süt fiyatlarının tekrar gözden geçirilmesi gerekmektedir.

YEM HAMMADDELERİ, BİRLİK VE KOOPERATİFLER ARACIYLA ULAŞTIRILMALI

Acil eylem planları içerisinde Tarım Bakanlığı ve TMO aracılığıyla arpa, mısır gibi yem ham maddelerinin tedarik edilerek birlikler ve kooperatifler aracılığı ile üreticilerimize ulaştırılması öncelikli olmalıdır. Tedarik edilen ürünlerin üretici örgütleri üzerinden %1 KDV ile satışının yapılması. Yapılan bu satışlardan üreticilerin T.C. Ziraat Bankası ile TMO protokol yapılarak 12 ay vade ve 0 faiz ile kredilendirilmesine olanak sağlanması ve en az 4 aylık yem ihtiyacının hesaplanarak yılda 3 periyotta verilmesi gerekmektedir.

Yukarıda aracılar, birlik ve kooperatiflerin olmasının sebebi küçük aile işletmelerinin TMOdan yem hammaddesi tedarikinin mümkün olmaması nedeniyle önerilmiştir. Tüzel kişiliği olmayan küçük aile işletmeleri %8 KDVden yem hammaddesi almaktadır, lakin tüzel oluşumlardan alınan yemler %1 KDV üzerinden hesaplanmaktadır. Piyasa koşullarında üreticilerimiz piyasadan 3 ay vadeli yem almaktadır."

Konya DSYB Başkanı Edip Yıldız, nakit tedarikinde zorluk çektiği için TMO satışları nakit para olacağından dolayı TMO ve Ziraat Bankası arasında yapılacak protokol ile çiftçilere kredi sağlanması gerektiğini sözlerine ekledi. HABER MERKEZİ

Etiketler :, ,

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 76084

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
BURAK SERPEK: BİZDE VELİ TOPLANTILARI BÖYLE
BURAK SERPEK: BİZDE VELİ TOPLANTILARI BÖYLE
Halil Etyemez’den Kılıçdaroğlu’na Tepki
Halil Etyemez’den Kılıçdaroğlu’na Tepki