Kapat !
Konya Büyükşehir Peynir Çıkarma Geleneğini Yaşatıyor

Konya Büyükşehir Peynir Çıkarma Geleneğini Yaşatıyor

Konya Büyükşehir Kızılören’de Mağaradan Peynir Çıkarma Geleneğini Yaşatıyor

Konya Büyükşehir Peynir Çıkarma Geleneğini Yaşatıyor
2022-10-31 13:18:44

Konya Büyükşehir Belediyesi, Meram ilçesine bağlı Kızılören Mahallesinde asırlardır devam eden mağaralardan tulum peyniri çıkartma geleneğini şölene dönüştürdü. Yöre halkının aylar önce mağaralara bıraktığı peynirleri çıkardığı etkinlikle Konya gastronomisine katkı sağlanıyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Meram ilçesine bağlı Kızılören Mahallesinde bu yıl da Tulum Peyniri Şöleni düzenledi.

Kızılören Mahallesinde yüzyıllardır süregelen mağaralardan tulum peyniri çıkartma etkinlikleri Konya Büyükşehir Belediyesinin organizasyonunda şölene dönüştürülüyor. Etkinlikte yöre halkı, mağaralara yerleştirdiği tulum peynirlerini coşku içerisinde çıkarttı.

Büyükşehir Belediyesi de nitelik ve kalite analizleri yapmak ve ürün geliştirmek maksatlı yerleştirdiği 50 kilo peyniri mağaradan çıkararak sıcak ekmek eşliğinde vatandaşlara ikram ederken Konyanın mağara peynirleri de şölende tanıtıldı.

Peynirleri mağaralardan çıkartan vatandaşlar, olgunlaşan peynirlerin büyük çoğunluğunu kendi ihtiyaçları için kullanırken bir kısmını da gelir sağlamak amaçlı düzenlenen etkinlikte satışa sundu.

Asırlardır devam eden geleneği şölen haline getiren Konya Büyükşehir Belediyesi, mağaralardan tulum peyniri çıkarma etkinliğiyle Kızılören peynirini Konya gastronomi turizmine kazandırmayı amaçlıyor.

GELENEK ASIRLARDIR YAŞATILIYOR

Kızılörende her yıl Haziran ayı başında deri tulum ve bidonlara doldurdukları yaklaşık 50 ton peyniri olgunlaşması için mağaralara bırakan yöre halkı, mağaralarda olgunlaşan peynirleri Ekim ayı sonunda çıkartıyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 83119

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
EREĞLİ POLİSİ NEFES ALDIRMIYOR
EREĞLİ POLİSİ NEFES ALDIRMIYOR
KIZILKAN YAPI DA EREĞLİSPOR’UN YANINDA!
KIZILKAN YAPI DA EREĞLİSPOR’UN YANINDA!