Konya Büyükşehir, Medine Müdafii Fahreddin Paşa Sergisi Konyalılarla

Konya Büyükşehir, Medine Müdâfii Fahreddin Paşa Sergisi Konyalılarla

Başkan Altay Tüm Konyalıları Fahreddin Paşa’yı Yakından Tanımak İçin Taş Bina’ya Davet Etti

Konya Büyükşehir, Medine Müdafii Fahreddin Paşa Sergisi Konyalılarla
2024-07-01 09:46:18

Konya Büyükşehir Belediyesi, Medine müdafaasında unutulmaz bir destan yazarak tarihe geçen Fahreddin Paşanın fotoğraflarının ve kişisel eşyalarının yer aldığı Öncü Bir Fotoğrafçı Medine Müdâfii Fahreddin Paşa Hatıralar Sergisini Konyalı sanatseverlerle buluşturdu. Fahreddin Paşanın torunu Ömer Fahreddin Türkkan ile birlikte sergiyi gezen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Fahreddin Paşanın Medineyi müdafaa etmek için ne tür zorluklar çektiğini ve hayatının her aşamasında vatanını, milletini, devletini yüceltmek için çabasını göreceğimiz özel bir iş oldu. Kendi çektiği fotoğraflar ile madalyalarından, kişisel eşyalarına kadar önemli fotoğraflar ve malzemelerin olduğu bir sergi. Tüm Konyalıların buraya gelip Fahreddin Paşayı yakinen tanımaları gerekiyor. Taş Binada tüm Konyalıları bu sergiyi görmeye davet ediyorum dedi. AK Parti Konya Milletvekili Latif Selvi, sergiden çok etkilendiğini belirtirken, Fahreddin Paşanın torunu Ömer Fahreddin Türkkan, serginin İstanbuldan sonra Konyada da yapılıyor olmasının kendileri için gurur verici olduğunu ifade etti.


Medine Müdâfii Fahreddin Paşanın çektiği fotoğrafların ve özel eşyalarının bulunduğu Öncü Bir Fotoğrafçı Medine Müdâfii Fahreddin Paşa Hatıralar Sergisi Konya Büyükşehir Belediyesi Taş Bina Dijital Tanıtım Merkezi alt katındaki müze bölümünde ziyarete açıldı.

AK Parti Konya Milletvekili Latif Selvi, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Fahreddin Paşanın torunu Ömer Fahreddin Türkkan ve ailesi sergiyi gezerek Sergi Küratörü Ömer Faruk Şeriflioğlundan bilgi aldı.

HAKİKATEN ÇOK ETKİLEYİCİ BİR SERGİ

Konya için önemli bir serginin açılışını yaptıklarını belirten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Hepimizin hatıralarında bir kahraman olarak bulunan Medine Müdâfii Fahreddin Paşanın kendi fotoğraflarından ve kişisel eşyalarından oluşan önemli bir serginin açılışını Taş Binada gerçekleştirdik. Hakikaten çok etkileyici bir sergi. Hem Fahreddin Paşanın Medine müdafaası sırasında yapmış olduğu işler, çekmiş olduğu fotoğraflar var ama en önemlisi çocukluğundan yaşamının sonuna kadar hayat hikayesini gösteren önemli bir sergi oldu diye konuştu.

TÜM KONYALILARIN FAHREDDİN PAŞAYI YAKİNEN TANIMALARI GEREKİYOR

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoya serginin Konyada yapılması için gösterdiği gayretlerinden dolayı teşekkür eden Başkan Altay, Küratörümüz Ömer beye de teşekkür ediyorum. Ayrıca Fahreddin Paşanın torunu olan ve ismini taşıyan Ömer Fahreddin beye ve eşine de teşekkür ediyorum. Tüm Konyalıların buraya gelip Fahreddin Paşayı yakinen tanımaları gerekiyor. Fahreddin Paşanın Medineyi müdafaa etmek için ne tür zorluklar çektiğini ve hayatının her aşamasında vatanını, milletini, devletini yüceltmek için çabasını göreceğimiz özel bir iş oldu. Madalyalarından, kişisel eşyalarına kadar önemli fotoğraflar ve malzemelerin olduğu bir sergi. Taş Binada tüm Konyalıları bu sergiyi görmeye davet ediyorum ifadelerini kullandı.

GEÇMİŞİNİ BİLEN İNSANLAR GELECEĞE DAİR ATACAĞI ADIMLARDA ONDAN KENDİSİNE IŞIK TUTACAK İZLER ELDE EDER

AK Parti Konya Milletvekili Latif Selvi, Fahreddin Paşanın anlaşılmasının, tanıtılmasının ve bütün Osmanlı coğrafyasında bıraktığı izleriyle bir sergi halinde aile yakınlarının da sunumuyla kendilerine takdim edilmesinden çok etkilendiğini söyledi.
Selvi, konuşmasının devamında şunları kaydetti:

Gönlümüzde taht kurmuş kıymetli bir büyüğümüzü, Medine müdafii olarak anılan bir büyüğümüzü doğrudan birinci elden ve ailenin kendi oluşturmuş olduğu fotoğrafları belediyelerimiz eliyle bizlere ulaştırılmış olması, aile efradının bize bunları anlatmış olması ve Fahreddin Paşamızın hatırasını birinci elden dinlememiz doğrusu son derece etkiliydi. Bütün hemşehrilerimizin mutlaka bu sergiyi ziyaret etmelerini arzu ediyorum. Çünkü geçmişini bilen insanlar geleceğe dair atacağı adımlarda ondan kendisine ışık tutacak izler elde ederler. İşte o büyüklerden bir tanesi de Fahreddin Paşamızdır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

FAHREDDİN PAŞANIN TORUNU FAHREDDİN TÜRKKAN BAŞKAN ALTAYA TEŞEKKÜR ETTİ

Fahreddin Paşanın torunu Ömer Fahreddin Türkkan da serginin İstanbuldan sonra Konyada yapılıyor olmasının kendileri için gurur verici olduğunu ifade ederek, Serginin bulunduğu mekan çok güzel. Ailem adına Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altaya çok teşekkür ediyorum. İnşallah gençlerimiz gezip bir feyz alırlar. Cihan Harbindeki olayların yansıtılmasını bir yerde bu sergi anlatıyor. Ben 2 yaşımdayken Fahreddin Paşa vefat etmiş. Anneme benim için, ‘Benim verecek bir şeyim yok ismimi veriyorum demiş. O bakımdan ismi bana gurur verici bir olay. Ruhu şad olsun değerlendirmesini yaptı.

O GÜNKÜ MİRASI GÜNÜMÜZE AKTARMA AÇISINDAN HAYATİ BİR ÖNEME HAİZ

Sergiyi ziyaret eden Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Kuşpınar da, Geçmişteki mirasımızı günümüze aktarma açısından çok güzel bir bağ kurulmuş. Ben bu sergiden çok etkilendim. O günkü mirası günümüze aktarma açısından çok hayati bir öneme haiz. Bu nedenle değerli Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve ekibine çok teşekkür ediyorum açıklamalarını yaptı.

SERGİ EKİM AYI SONUNA KADAR ZİYARETE AÇIK OLACAK

Birinci Dünya Savaşı sırasında zor şartlar altında 2 yıl 7 ay süren Medine müdafaası ile bilinen Ömer Fahreddin Türkkanın fotoğrafları ve kişisel eşyalarının yer aldığı, Öncü Bir Fotoğrafçı Medine Müdâfii Fahreddin Paşa Hatıralar Sergisi Ekim ayı sonuna kadar Konya Büyükşehir Taş Bina Dijital Tanıtım Merkezi alt katındaki müze bölümünde ziyarete açık olacak.

FOTOĞRAFLARLA SELÇUKLU DARÜLMÜLKÜ KONYA SERGİSİ DE AÇILDI

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve protokol mensupları ayrıca Konyanın Türkiye Selçuklu Devletine başşehir oluşunun 927nci yılı etkinlileri kapsamında Taş Bina Kültür Sanatta açılan Fotoğraflarla Selçuklu Darülmülkü Konya Sergisini de ziyaret etti.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yayın hayatına kazandırılan Konya Kültür ve Edebiyat Atlası içerisinde bulunan fotoğrafları çeken fotoğrafçıların eserlerinden oluşan sergide; Konyada yer alan Selçuklu yapılarının fotoğrafları yer alıyor. Taş Bina Kültür Sanat avlusunda açılan sergi 30 Haziran Pazar gününe kadar ziyarete açık kalacak.

Konya Büyükşehir, Medine Müdafii Fahreddin Paşa Sergisi Konyalılarla
Konya Büyükşehir, Medine Müdafii Fahreddin Paşa Sergisi Konyalılarla
Konya Büyükşehir, Medine Müdafii Fahreddin Paşa Sergisi Konyalılarla

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 41961

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
UĞUR İBRAHİM ALTAY’DAN 15 TEMMUZ DAVETİ
UĞUR İBRAHİM ALTAY’DAN 15 TEMMUZ DAVETİ
EMEKLİLER KERVANINA OSMAN DURSUN’DA KATILDI
EMEKLİLER KERVANINA OSMAN DURSUN’DA KATILDI