Kıdemli binbaşı kıdemli başçavuştan daha az emekli maaşı alıyor

Kıdemli binbaşı kıdemli başçavuştan daha az emekli maaşı alıyor

KONYA MİLLETVEKİLİ ESİN KARA’DAN BİNBAŞILARIN ÖZLÜK HAKLARI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

Kıdemli binbaşı kıdemli başçavuştan daha az emekli maaşı alıyor
2020-09-14 08:23:30

Binbaşıların özlük haklarının iyileştirilmesi hakkında Kanun teklifini MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Mustafa Hidayet Vahapoğlu ile birlikte meclis gündemine taşıyan MHP Konya Milletvekili Esin Kara, 211 Sayılı TSK İç Hizmet Kanununa göre, Binbaşılar; Yarbaylar gibi üst subaydır. Aynı göreve atanmaktadır ve görevlendirmeleri Yarbaylarla aynı statüdedir. Yıllar içerisinde Binbaşılar; yapılan ücret artışları içinde yer almamış bu nedenle diğer subay ve astsubay emeklileri içinde Binbaşılar aleyhine bir maaş dengesizliği oluşmuştur.

Şöyle ki; şu anda emekli bir Kıdemli Binbaşı, görevdeyken emri altında çalışan emekli bir Astsubay Kıdemli Başçavuştan daha az emekli maaşı almaktadır. Bugün 1. Derecenin 1. Kademesinden emekli bir Astsubay Kıdemli Başçavuş, 4.073 TL emekli maaşı alırken, emekli bir Kıdemli Binbaşı 3.978 TL emekli maaşı almaktadır. Binbaşı emeklisi de uzman çavuş emeklisinden düşük maaş almaktadır. dedi.

DÜZENLEME YAPILMALI

Vahapoğlu ve Kara meclise sunmuş oldukları Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinde; Türk Silahlı Kuvvetlerinden mevcut yasalara göre Binbaşı ve Kıdemli Binbaşı rütbesi ile emekli olan personel, seneler içinde kendisi gibi üst subay statüsünde olan Albay ve Yarbaylara verilen haklar ve iyileştirmelerden yararlandırılmamıştır.

Ayrıca görevdeki Binbaşılara başka kalemlerde yapılan iyileştirmelerin de yansıtılmaması dolayısıyla görevde ya da emekli olanlar TSK rütbeleri içinde en mağdur kitle durumuna gelmişler, maaş geliri olarak çok gerilerde kalmış, büyük mağduriyet içine düşmüşlerdir.

Binbaşı rütbesinde emekli olanların, önemli kısmı kendi istekleri ile değil, maruz kaldıkları psikolojik şiddetin (mobing) sonucu emekliliğini istemek zorunda kalanlar veya hukuki alt yapısı oluşturularak maksatlı olarak tasfiye edilenlerden oluşmaktadır.

Bugün maalesef Emekli Binbaşılar, bu mağduriyetten kaynaklanan geçim sıkıntısı

nedeniyle hem mesleki hem de sosyal statülerine uymayan ayrıca Türk Silahlı Kuvvetlerinin onuru ile bağdaşmayacak şekilde (çay ocağında dağıtıcılık, film setlerinde figüranlık, tüp dağıtıcılığı, inşaat bekçiliği, vb.) ek iş yapacak duruma düşürülmüş durumdadır. Bu durum devletimiz ve TSK adına üzüntü verici olup, giderilmesinde yarar görülmektedir.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 29590

Kullanıcı Adı

 • Okan yavuz
  17 Ekim 2021 Pazar

  25 yıllık kdbaşçavuş u 16 yıllık binbaşıyla mukayese edilmesi çok saçma tsk dan emekli olmuş işci emekliletide astsubaylardan fazla maaş alıyor sonucda astsubaylarda 4 yıllık fakülte mezunu o zaman adalwtten bahsediyorsanız emekli albay astsubayın 2 katı maaş alıyor adaleti sağlayın havanda su dövmeyin

 • Adaletszdnya
  17 Haziran 2021 Perşembe

  Astsubayların kompleksleri ve küfürleri nedeniyle malasef , bu kanun teklifini geri çekmek zorunda kaldılar. yazıklar olsun gözleri doymadı astsubayların.

 • Farslan
  15 Ekim 2020 Perşembe

  Astsubayların sorunlarını çok iyi biliyorsunuz lojman özlük hakları ek gösterge emekli olunca maaşın kaçta kaçı düşüyor 1/4 işe yarıyor mu içi boş mu dolu mu vs.vs bir defa da onların sorunlarını yazın gündeme getirin kendiniz için istiyorsunuz omlar için de isteyin allah aşkına

 • Sersenol
  16 Eylül 2020 Çarşamba

  İnşallah bu durum düzeltilir...

 • Vıdıvıdı
  14 Eylül 2020 Pazartesi

  Puhh tek işimiz bumu kaldı


[1]

Tüm yorumları okumak için tıklayın

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Ereğli’de Makas atan TIR, bariyerleri çarptı
Ereğli’de Makas atan TIR, bariyerleri çarptı
Ziraat Yüksek Mühendisi Burak Kırkgöz, Değişim için geliyoruz
Ziraat Yüksek Mühendisi Burak Kırkgöz, Değişim için geliyoruz