Bilal info

Kapat !
KEVSER ÖZİNCE: AÇLIK KADER DEĞİL TERCİHTİR

KEVSER ÖZİNCE: AÇLIK KADER DEĞİL TERCİHTİR

BASK KONYA İL BAŞKANI ÖZİNCE, 6 DÖNEMLİK TOPLU SÖZLEŞME BAŞARISIZLIĞININ GETİRDİĞİ SON NOKTADIR!.

KEVSER ÖZİNCE: AÇLIK KADER DEĞİL TERCİHTİR
2022-05-31 06:29:35
İzlenme : 122

BASK KONYA il Başkanı Kevser Yazar Özince açlık ve yoksulluk sınırı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamaları şöyle;

TÜRK-İŞ araştırmasının 2022 Mayıs ayı sonucuna göre;

Dört kişilik bir ailenin SAĞLIKLI, DENGELİ ve YETERLİ beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı olan AÇLIK SINIRI 6.017,85 TLye;

Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı olan YOKSULLUK SINIRI ise 19.602,14 TLye çıkmıştır.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Mayıs ayı verilerine göre ortalama memur maaşı: 6,623 ₺'dir.

Yıllardır toplu sözleşmelerde başarı ve kazanım nidaları atanların memuru getirdiği son nokta AÇLIKTIR. Ancak bu bir kader değil, ne yazık ki kamu çalışanlarının tercihinin bir sonucudur.

Her toplu sözleşmede telafi edilmeyen kayıpların, enflasyon altında kalan buçuklu artışların, ikinci altı aylık dönemde maaşa yansımadan fazlasıyla vergiye kesilen ücretlerin sonucudur.

2022 yılının ilk altı aylık dönemi için alınan %7.5'luk artış ilk aydan erimiş, sadece dört aylık enflasyon%31.7 olmuştur. Kamu görevlileri ve emeklileri şimdiden %24 alacaklı hale gelmiştir. Mayıs ve Haziran enflasyonu açıklandığında bu kayıplar daha da artacaktır.

Toplu sözleşme gereği ikinci altı ayda verilecek olan enflasyon farkı memur ve emeklilerinin kayıplarını karşılamayacaktır. Kaldı ki hissedilen enflasyon ile açıklanan TÜİK enflasyonu arasında çok büyük farklılık vardır.

Ocak ayından itibaren oluşan kayıplar öncelikle telafi edilmelidir. Temmuz ayında verilecek olan enflasyon farkının ve toplu sözleşme gereği ikinci altı ay için verilecek olan %7''lik artışın dışında memur ve emeklilerini gerçek enflasyona karşı koruyacak EK ZAM şarttır!

Kamu çalışanları ve emeklileri yoksulluk sınırının üzerinde, refah bir şekilde yaşamayı hak ederken AÇLIK sınırının altında yaşamayı hak etmiyor. Tüm kamu görevlilerini Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu çatısı altında toplanmaya, insan onuruna yaraşır ücretleri alabilmeniz için BİRLİKTE sendikal mücadeleye davet ediyorum.

BASK KONYA İL BAŞKANLIĞI

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 66131

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
BİLAL YİĞİT BASIN AÇIKLAMASI YAPACAK
BİLAL YİĞİT BASIN AÇIKLAMASI YAPACAK
NEÜ’de Bilimsel Yayıncılık Adına Önemli Eğitim
NEÜ’de Bilimsel Yayıncılık Adına Önemli Eğitim