KARDEŞLİK PROTOKOLÜ İMZALANDI

KARDEŞLİK PROTOKOLÜ İMZALANDI

KONSİADDAN HOLLANDADA YAŞAYAN KONYALILARLA KARDEŞLİK PROTOKOLÜ

KARDEŞLİK PROTOKOLÜ İMZALANDI
2023-08-31 13:05:39

KONSİAD, Hollanda Konya Kültür ve Dayanışma Vakfı ile Kardeşlik Protokolü imzaladı. KONSİAD Genel Başkanı Kemal Çelik, Hollandadaki Konyalılar ile ekonomik, sosyal ve kültürel işbirliğini artırmayı, geliştirilecek ortak projelerle Türkiye ekonomisine katkı sağlayacaklarını belirtti.

Konyalı Sanayici ve İşadamları Derneği (KONSİAD), Hollandada yaşayan Konyalılarla işbirliğini daha da artıracak. Bu amaçla KONSİAD ile Hollanda Konya Kültür ve Dayanışma Vakfı arasında Kardeşlik Protokolü imzalandı.

KONSİAD Genel Merkezindeki imza töreninde konuşan Genel Başkan Kemal Çelik, Selçuklu Payitahtı Konyanın İstanbul başta olmak üzere Türkiye ve dünyanın farklı birçok bölgesine göç verdiğini hatırlattı. Yıllar boyunca çok sayıda Konyalının Hollandaya da göç ettiğini anımsatan Çelik, hemşehrilerinin, bu ülkede 17 sene önce Hollanda Konya Kültür ve Dayanışma Vakfını kurduğunu aktardı.

Ticaret, kültür ve sanatta iş birliğini artıracaklar

Çelik, Konyalıların gittikleri her yerde büyük başarılara imza attığını, ekonomik, kültürel ve siyasi alanlarda yaşadıkları bölgelere ciddi katkı sağladıklarını söyledi. KONSİADın da bu çabaların sonucu olarak kurulduğunu vurgulayan Çelik, Konya ve İstanbulun yanı sıra Bursa, Ankara, İzmir, Yalova ve Antalyada da şubeleştiklerini, yurt dışında yeni şubeler ve temsilcilikler açmayı hedeflediklerini anlattı.

Çelik, ekonomik alanda iş birliğini, sosyal alanda paylaşmayı, siyasal alanda uzlaşmayı ilke edindiklerini dile getirdi. Kardeşlik Protokolünü de bu çerçevede değerlendirdiklerini ifade eden Çelik, Hollandadaki başta Konyalılar olmak üzere tüm Türk toplumuyla sosyal, kültürel ve ekonomik iş birliğini artıracaklarını, ortak projelerle Türkiye ekonomisine katkı sağlayacaklarını vurguladı.

Vakıf Başkanı Hidayet Esenkaya da Kardeşlik Protokolu ile her iki kuruluşun üyeleri arasında karşılıklı işbirliğini artırmayı, bilgi birikiminden yararlanmayı, ticari birliktelikler kurmayı ve Konyanın kültürü ile sanatını yaşatmayı amaçladıklarını söyledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 46047

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
DSİ ŞEBEKENİN GEÇİCİ KABULÜNÜ GERÇEKLEŞTİRDİ
DSİ ŞEBEKENİN GEÇİCİ KABULÜNÜ GERÇEKLEŞTİRDİ
LİMA ÖĞRENCİLERİ KAMPLARDA VERİMLİ VAKİT GEÇİRİ
LİMA ÖĞRENCİLERİ KAMPLARDA VERİMLİ VAKİT GEÇİRİ