Isminaz Aldemir Karakuş : ‘Eğitim herkese eşit olmalı’

Isminaz Aldemir Karakuş : ‘Eğitim herkese eşit olmalı’

.

Isminaz Aldemir Karakuş : ‘Eğitim herkese eşit olmalı’
2020-11-20 15:06:02
İzlenme : 3514

Cumhuriyet Halk Partisi Ereğli Kadın Koları Başkanı İsminaz Aldemir Karakuş tarafından Dünya Çocuk Hakları Günü dolaysıyla yapılan açıklamada, Ne yazık ki bu güne kadar her çocuğun temel haklarına erişebildiğini söylemek mümkün değildi. Uzaktan eğitim adı altında sunulan hizmetten verim alınamıyor. Yoksul ve çok çocuklu aile çocuklarının eğitime erişimi mümkün olamıyor dedi.

Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen çocukların dünya üzerinde yaşadığı problemler ve hakları konusunda farkındalık yaratmak amacıyla kutlanan Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında açıklama yapan CHP Kadın Kolları Başkanı Karakuş, çocukların normal günlerde de haklarına erişemeyen çocukların pandemi döneminde daha kötü koşullar altında bulunduğuna dikkat çekti.

Yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde benimsenen ve 2 Eylül 1990 tarihinde de yürürlüğe giren Çocuk Hakları Sözleşmesi en fazla ülkenin onayladığı insan hakları belgesidir. Türkiye, ÇHS'yi 14 Ekim 1990'da imzaladı ve sözleşme 27 Ocak 1995'te Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Çocuk haklarının korunması amaçlayan bu sözleşmeyle taraf devletlerin bu hakların yaşama geçirilmesi için ne gerekiyorsa yapmayı yüklendiği Çocuk Hakları Sözleşmesi 54 maddeden oluşmaktadır. Sözleşmenin dört temel ilkesi; Ayrımcılık yapmama, Çocuğun üstün yararını gözetme, Çocuğun varlığını ve gelişimini sürdürmesini sağlama, Çocuğun katılım hakkıdır ifadelerine yer verdi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 68876

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Av. KÖKSAL FİLORİNALI KARARI OLUMSUZ BULDU
Av. KÖKSAL FİLORİNALI KARARI OLUMSUZ BULDU
HALİL ERCAN MASRAFTAN KAÇMIYOR, BİL ÖĞRENCİLERİ YARARLANIYOR
HALİL ERCAN MASRAFTAN KAÇMIYOR, BİL ÖĞRENCİLERİ YARARLANIYOR