intro

Kapat !
GÜRSEL ALDEMİR: EMEKLİ ZAMLARI 3 AYDA ERİDİ

GÜRSEL ALDEMİR: EMEKLİ ZAMLARI 3 AYDA ERİDİ

TÜİK GÜVEN VERMİYOR DİYEN EMEKLİLER DERNEĞİ EREGLİ ŞUBE BAŞKANI GÜRSEL ALDEMİR EMEKLİLERE SOSYAL YARDIM YAPILMALI DEDİ

GÜRSEL ALDEMİR: EMEKLİ ZAMLARI 3 AYDA ERİDİ
2022-04-07 15:15:11

TÜED Ereğli Şube Başkanı Gürsel Aldemir, TÜİKin güven vermeyen enflasyon rakamlarına rağmen, emekli zamlarının 3 ay içinde eridiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan, Mart 2022 ayına ilişkin tüketici fiyat artışlarının, çarşı-Pazar ile uyumlu olmadığı, bir kez daha net bir şekilde görülmüştür. Emeklinin ve çalışanların ücretlerinin belirlenmesinde tek yetkili olan Türkiye İstatistik Kurumu, emekli aylıklarının erimesinde de tek sorumlu olmaktadır.

Ekmek, çay, şeker, bulgur, pirinç, yumurta, baklagiller ve sebzeye erişim, emekliler için lüks olmaya başlamıştır. Emeklilere ödenen aylıklar yetersiz kaldığından, emekli pazara gidemiyor. Emeklilerin yüzde 90ı açlık sınırının altında aylık aldığından, açlık ile boğuşur duruma gelmiştir. Yoksulluk sınırının 16 bin lirayı aştığı bir dönemde, emeklilerimiz yoksul sayılmaktadır. Emekli aylıklarına sosyal yardım yapılmaması, en önemli eksiklik olarak görülmeli ve 2000 öncesi dönemde olduğu gibi, emeklilerimize sosyal yardım yapılmalıdır. Emeklilerimiz, Ramazan ayında iftarlık dahi alamıyor. Bu nedenle, emekliler ek zam yapılmasını bekliyor.

409 maddeden oluşan emekli sepetinde yer alan ağırlıklar, fiyatların düşmesinde de belirleyici olmaktadır. Örneğin, gıda ve konutun zorunlu harcamalardaki payı yüzde 60ı geçmesine rağmen, TÜİK bu oranları 39,44 olarak aldığından, yüksek fiyat artışlarının enflasyondaki payını azaltan bir etki yapmaktadır. Gıda ve konutun ağırlıklarının düşürülmesiyle, tüketici fiyat artışlarını da aşağıya çeken bir etki yapmaktadır.

TÜİKin ortalama fiyat artışlarının, çarşı-pazarla uyumlu olmadığından, hesaplamalara olan güven giderek kaybolmaktadır.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 43911

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Uğur İbrahim Altay İmam Hatip Öğrencileriyle Buluştu
Uğur İbrahim Altay İmam Hatip Öğrencileriyle Buluştu
EREĞLİ’DE PANEL DÜZENLENDİ
EREĞLİ’DE PANEL DÜZENLENDİ