Gönülal: Kalkınma Köyden Başlar

Gönülal: Kalkınma Köyden Başlar

Köylülüğün önemine değinen CHP Ereğli ilçe Başkanı Veysel Gönülal Mustafa Kemal Atatürk’ün ve Bülent Ecevit’in sözleri ile vurgu yaptı

Gönülal: Kalkınma Köyden Başlar
2021-07-18 22:47:04
İzlenme : 4319

Cumhuriyet Halk Partisi Ereğli İlçe Başkanı Veysel Gönülal yaptığı açıklamada; çiftçinin yaşadığı ekonomik sorunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Çiftçiye, verilen desteklerin artırılması gerekiyor

Çiftçinin üretim sezonunda yaşadığı sıkıntılar hakkında değerlendirmelerde bulunan Gönülal, Çiftçinin en iyi olduğu zaman bizim dönemimizdir. Çünkü kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk Köylü yurdun efendisidir derken, yine geçmiş dönem başbakanlarımızdan Bülent Ecevitte Kalkınma köyden başlar düşüncesi ile çiftçiliğin ne kadar önemli olduğunu vurgulamıştır. Çiftçinin üretimde kullandığı malzemelerin maliyetleri her geçen gün artıyor. Girdi maliyetlerinde yaşanan artış nedeniyle, çiftçimiz yaptığı işin karşılığını alamıyor. Çiftçiye, verilen desteklerin artırılması gerekiyor. Ayrıca, önümüzdeki dönem verilecek desteklerin şimdiden planlanıp, hayata geçirilmesi gerekiyor. Dünyada en iyi çiftçilik yapan ülkeler arasında Hollanda yer almaktadır. Hollanda, bizim yüz ölçümümüzün dörtte biri kadardır. Ama dünyaya yaptığı ihracat, bizim 10 katımızdır. Zengin kaynaklara sahip bir ülkede yaşıyoruz. Fakat, yanlış tarım politikaları nedeniyle, sıkıntılı bir süreç yaşanıyor. dedi.

Üretimin değil; tüketimin çok fazla olduğu bir dönemden geçiyoruz

Veysel Gönülal sözlerine şöyle devam etti: Türkiye olarak, üretimin değil; tüketimin çok fazla olduğu bir dönemden geçiyoruz. Üretim olmadan ülkenin ilerlemesi mümkün değildir. Rahmetli başbakanlarımızdan Bülent Ecevitin döneminde, ülkemizin bir çok farklı şehrinde fabrika temelleri atıldı ve faaliyete geçirildi. Köy Kent projesi vardı yaptırmadılar. Günümüzde tarımda ithalatın arttığını görüyoruz. Tarım ülkesinde, üretimin artırılmasından ziyade ithalatın arttığını görmekteyiz. Devletimizin ithalata değil; yerli üreticiye destek verecek üretim modelini hayata geçirmesi gerekiyor. Tarıma gerekli önemin verilmesi gerekiyor.

Faize büyük paralar ödeniyor

Türkiyenin faize çok para ödediğine kayıt düşen Gönülal, sözlerini şöyle tamamladı: Türkiye, faize büyük paralar ödüyor. Bu paralar yine halkın cebinden çıkıyor. Borçlu bir ülke olunursa, ekonomik krizler karşısında ciddi sıkıntılar yaşanacaktır. Yaşanan sorunlara karşı koyabilmek için güçlü bir ekonomiye sahip olmak gerekiyor.
Bahri Can

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 48282

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
EREĞLİ’DE SOYGUN GİRİŞİMİ...
EREĞLİ’DE SOYGUN GİRİŞİMİ...
Bahtiyar Filorinalı Yurtman: “Temamız, Sağlık İçin Mimarlık”
Bahtiyar Filorinalı Yurtman: “Temamız, Sağlık İçin Mimarlık”