Bilal 1 info

Kapat !
Genç KOMEK Öğrencileri Şehrin Kalbinde Yolculuk Yapıyor

Genç KOMEK Öğrencileri Şehrin Kalbinde Yolculuk Yapıyor

Genç KOMEK Öğrencileri Şehrin Kalbinde Yolculuk Yapıyor

Genç KOMEK Öğrencileri Şehrin Kalbinde Yolculuk Yapıyor
2022-08-04 12:47:53

Konya Büyükşehir Belediyesi Genç KOMEK Yaz Okulu kapsamında Şehrin Kalbinde Yolculuk projesi ile 10-12 yaş grubu öğrencileri şehir merkezinde canlı tarih turuna çıkarıyor. Hz. Mevlana, Alaaddin Keykubat, Celaleddin Karatay gibi Konya tarihinde iz bırakmış önemli şahsiyetler kendi mekanlarında öğrencilere tiyatral olarak anlatılıyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi Genç KOMEK Yaz Okulu öğrencileri, Şehrin Kalbinde Yolculuk projesiyle canlı tarih turuna çıkarak Konyanın tarihi şahsiyetlerini yakından tanıyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, zengin birikimiyle Konyanın birçok önemli ismi tarih sahnesine çıkardığını belirterek, Büyükşehir Belediyesi olarak bu önemli şahsiyetleri yeni nesillerle buluşturmaktan dolayı son derece mutluluk duyduklarını ifade etti.

Bu doğrultuda Genç KOMEK Yaz Okulunda başlatılan Şehrin Kalbinde Yolculuk projesi ile ilçelerden ve merkezden 10-12 yaş grubundaki öğrencileri canlı tarih turuna çıkardıklarını kaydeden Başkan Altay, Gül Bahçesinde Mevlana Celaleddin Rumi, Şems Tebriz-i Türbesinde Şems, Kapu Camiinde Ahi Evran, Karatay Medresesinde Celaleddin Karatay, İnce Minarede Sahip Ata ve Alaaddin Cami avlusunda Alaaddin Keykubad kostümleri giyen tiyatro sanatçıları, tarihi şahsiyetin karakterine bürünerek ziyarete gelen çocuklara tiyatral olarak kendisi ve mekan hakkında bilgi veriyor. diye konuştu.

Proje kapsamında öğrenciler 10ar kişilik gruplar halinde ve 15er dakika aralıklarla ellerinde yol ve mekan bulma haritaları ile mekanları ve kendilerini bekleyen şahsiyetleri buluyor. 8 dakika süresince bulundukları mekanın özelliklerini ve şahsiyetin kim olduğunu dinleyen çocuklar daha sonra mekandan ayrılırken diğer mekana bir şifre ve materyal götürüyor.

Günde 60 öğrenci canlı şehir turuna katılırken 26 Ağustosa kadar devam edecek projede 2 binin üzerinde öğrencinin projeden faydalanması hedefleniyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 85257

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
BAŞKAN OPRUKÇU ADAY TANITIM TOPLANTISINA KATILDI
BAŞKAN OPRUKÇU ADAY TANITIM TOPLANTISINA KATILDI
Dr. Yalçın Doğan: Muharrem İnce Kazanamaz
Dr. Yalçın Doğan: Muharrem İnce Kazanamaz