ERMES REHBER ÖĞRETMENİ SERHAN ÖZCAN’DAN LGS AÇIKLAMASI

ERMES REHBER ÖĞRETMENİ SERHAN ÖZCAN’DAN LGS AÇIKLAMASI

.

ERMES REHBER ÖĞRETMENİ SERHAN ÖZCAN’DAN LGS AÇIKLAMASI
2021-06-06 01:10:50

OLAĞANÜSTÜ DAVRANMAYIN: Sınava hazırlık süresince veya sınava kısa bir süre kaldığında evdeki düzen ve genel hava her zamanki gibi olmalı. Örneğin sınava bir hafta kala annenin bireye en sevdiği yemekleri hazırlaması bile olağanüstü davranma durumudur.

SORUMLULUK VE ÖZGÜVENİN ÖNEMİ: Öğrenciye sınava hazırlanıyor diye ona sorumluluk vermekten kaçınmayın. Örneğin odasını toplaması, evle ilgili alışveriş yapması, kardeşiyle ilgilenmesi vs.

GENÇLİK VE GEÇİŞ DÖNEMİNDE OLDUĞUNU UNUTMAYIN: Sınava hazırlık sürecinde ergenlik döneminin ilk dönemlerine dogru giriş yapıldığını unutmayın . Ondan klasik yetişkin davranışları sergilemesini beklemeyin.

SEVGİNİZİ ŞARTLI SUNMAYIN: Birçok öğrencimiz hedefledigi liselere girememe durumunda anne ve babalarının kendilerine yönelik sevgi ve güvenlerini kaybedeceklerini düşünmektedir. Başarılı olursam beni daha çok severler. düşüncesine öğrencilerimizde rastlamaktayız unutmayalım ki ileriki yaşamlarında çocuklarımıza olumsuz olarak etki edecektir. Başarılı ya da başarısız her koşulda onların yanında olabileceğimizi onlara hissettirmeliyiz. Problemleri çözmeye değil anlamaya çalışın.

Alternatifsizlik var olan olağan gerginlik ve kaygıyı aşılması güç bir boyuta getirebilir.

Okursan hem kendini hem bizi kurtarırsın türünde kahramanlık rolleri yüklemeyin: Toplumdaki sınıf atlama çabası, ekonomik kaygıları giderme yolu hep iyi bir meslek düşüncesini de beraberinde getirmektedir. İyi bir meslek hedefine ise iyi bir lise yoluyla ulaşma çabası bazen ailelerin çocuklarına kaldıramayacakları sorumluluk türleri yüklemelerine neden olmaktadır.

HUZURLU ORTAM OLUŞTURUN: Her ailede zaman zaman olağan sayılabilecek tartışma ve çekişmeler olmakta. Olağan tartışmalar sağlıklı iletişimin de göstergesidir. Ancak tartışmaların huzur bozacak düzeye gelmemesine özen gösterin.

Yasaklamak yerine kısıtlamak: Çocuğunuzun tüm yaşamını sadece ders çalışma davranışı ile doldurmasını, sürekli ev-okul-kurs üçgeni içinde gidip gelmesini beklemeyin. Dersin dışında her şeyi yasaklamak, başarıyı getirmeyecektir. Ders dışı etkinliklerin bir kısmını öğrenci kendi isteğiyle kısıtlamalıdır.

ANLAŞMA YAPIN: Son yıllarda sınava hazırlık sürecinde cep telefonu ve bilgisayarın bilinçli kullanılmamasının sorun haline geldiğini görmekteyiz. Bu konuda aile bireylerinin yazılı bir anlaşma yapıp uyulacak kuralları belki de esprili bir dille maddeler halinde sıralaması ve imzalaması iyi bir yöntem olabilir.

GÜVENİN İFADESİ: Anne ve babaların sana güveniyorum ifadesini öğrenciler genellikle senden bekliyorum şeklinde algıladıklarından, bu ifadeyi sıkça kullanmak olumlu bir etki yaratmamaktadır. Hatta kaygıyı artırabilmektedir. Eğer çocuğunuzun gerçekten çalıştığını gözlemleyebiliyorsanız ne kadar emek harcadığını görüyorum, hiçbir emek karşılıksız kalmaz demek daha etkili olabilir.

ÜSTÜN BEKLENTİLERDEN KAÇININ: Her çocuk anne ve babası için dünyanın en güzel ve en zeki çocuğudur. Ancak her insanın yeteneklerinin sınırı ve ölçüsü vardır. Öğrenciyi sınırlarının üzerinde zorlamak, ulaşamayacağı hedefler konusunda ısrarcı olmak gerginlik, kaygı, başarısızlık, güvensizlik ve mutsuzluk sonuçlarını doğurur.

Bilgili olmaktan çok sağlıklı olmak: Sınava giren öğrencilerin önce sağlıklı olması gerekmektedir. Eğer sağlıklı ise bilgilerini kullanabilecektir. Sağlığın başarıdan daha önemli bir değer olduğu unutulmamalıdır. Ancak sınava bir hafta kala anne ve baba bu anlamda fazla kaygılı davranıp çocuğunu bir hafta boyunca eve hapsetmek gibi bir önlem almaya da kalkışmamalıdır.

KIYASLAMALARDAN UZAK DURUN: Anne babalarda çok sık gördüğümüz bir davranış türü de belki motivasyon amaçlı başvurulan, ama asla motivasyon yaratmayan, çocuğunun başarısını yakın çevredeki diğer çocukların başarısı ile karşılaştırma eğilimidir. Komşunun oğlu gece üçe kadar çalışıyormuş, bütün gece ışığının açık kaldığını görüyorum. Üstelik ev işlerinde de annesine yardım da ediyor. Onların ekonomik durumları iyi değil ama çocuk zehir gibi, nasıl da çalışıyor, sen neden çalışmıyorsun anlamıyorum, yediğin önünde yemediğin arkanda, kendine ait odan var, odanda hiçbir eksiğin yok, her istediğini yapıyoruz ama yine de seni çalıştıramıyoruz. türünde bir konuşma genellikle tartışmayla sonlanacaktır. Çocuğunuzu sadece kendisi ile karşılaştırmalısınız. Yani eski başarıları, önceki davranış biçimleriyle şimdiki durumunu karşılaştırmak daha olumlu sonuç verecektir. Üstelik çocuğunuzu başkalarıyla karşılaştırdığınız zaman onların da sizi başka anne. babalarla karşılaştırma hakkı doğmuş olur.

SINAV HAYATIN MERKEZİ DEĞİL: Sınavı yaşamın tek ve en önemli dönüm noktası gibi algılamak kaygıyı daha da artırır. Sınav, yaşamın önemli olaylarından sadece biridir ve bundan sonra çocuğunuzu bir sınavlar zinciri beklemektedir. Yaşamın kendisi, hatta doğum olayı bile bir sınav değil midir? Bütün öğrencilerime girecekleri LGS sınavında başarılar dilerim.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 86800

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Ağıralioğlu’ndan KGC’ye ziyaret
Ağıralioğlu’ndan KGC’ye ziyaret
TKDK Konya İl Koordinatörlüğü yeni başvuru çağrı ilanına çıktı
TKDK Konya İl Koordinatörlüğü yeni başvuru çağrı ilanına çıktı