EREĞLİ’NİN TİCARİ TESCİLLİ SİYAH HAVUCU EREĞLİ’YE KAZANDIRIYOR

EREĞLİ’NİN TİCARİ TESCİLLİ SİYAH HAVUCU EREĞLİ’YE KAZANDIRIYOR

Siyah havuç konsantresinin Türkiye ekonomisine yıllık 25 milyon dolarlık katkısı var

EREĞLİ’NİN TİCARİ TESCİLLİ SİYAH HAVUCU EREĞLİ’YE KAZANDIRIYOR
2021-06-07 14:23:03

Türkiye ekonomisine yıllık 25 milyon dolarlık katkısı olan siyah havuç konsantresi, Konyanın Ereğli ilçesinden Erkon Konsantre fabrikasından Dünyaya ihraç ediliyor.

Başta doğal gıda boyası olmak üzere ABD, Rusya, Çin ve birçok Avrupa ülkesine gönderilen siyah havuç konsantresi, kırmızı renklendirici grubunun en kalitelisi olarak biliniyor. Ereğlide 5 bin metrekarelik kapalı alanda kurulu fabrikada işlenerek konsantre halini alan siyah havuçların tarlada ekimlerine başlandı.

Fabrika satış ve pazarlama müdürü Oğuz Sarıca, 2007 yılında kurulan fabrikamız yaklaşık 20 farklı tarım ürününün konsantre haline getirmek ve doğal gıda boyası ve meyve suyu endüstrilerine alıcıları ile buluşmak üzere kurulmuştur.Şuanda farklı 35 ülkeye bölgemize özgü başta siyah havuç ve kırmızı pancar olmak üzere bütün tarım ürünlerinin konsantrelerini ve soğuk sıkımlarını tedarik etmekteyiz.

EKONOMİMİZE YAKLAŞIK 25 MİLYON DOLAR KATKI SAĞLAMAKTAYIZ

Sarıca,ekonomimize yaklaşık 25 milyon dolar katkı sağladıklarını belirterek; bunu da Çin'den Amerika'ya, Amerika'dan Avrupa'ya ve Rusya gibi farklı 35 ülkeye ihracat yapıyoruz.

TARIM ARAZİLERİNDEN TOPLANAN SİYAH HAVUÇ KONSANTRE HALİNE GETİRİLİYOR

Fabrika satış ve pazarlama müdürü Oğuz Sarıca; siyah havucun konsantresinden bahsedecek olursak,hasadı tamamlanan ham maddeler öncelikle arazide ilk yıkamadan geçiriliyor ardından biz yıkama havuzlarında tekrardan bir ön yıkama yaptıktan sonra ham maddeyi yabancı maddelerinden arındırıyoruz.Akabinde seçme bandında üretime uygun olan ürünler seçilip parçalama ünitelerine alınıyor, parçalama sonrasında ürünlerimizi sıkarak suyunu çıkarıp posa dediğimiz katı maddesini atık maddesini olarak dışarı atıyoruz.Ardından durultma tanklarında içindeki partiküllerin dibe çökmesini sağlayarak ürünü daha berrak bir hale getirip filtrasyon bölümüne alıyoruz.Filtrasyon sonrasında evaporatör dediğimiz cihazlarda yüksek basınç altında suyunu uçurarak konsantre haline getiriyoruz.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 67619

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Diş Hekimi Can SAĞLAT  diş hijyenine dikkat çekti
Diş Hekimi Can SAĞLAT diş hijyenine dikkat çekti
Oprukçu: Üreten belediyecilik anlayışımız azimle sürecek
Oprukçu: Üreten belediyecilik anlayışımız azimle sürecek