Ereğli’nin gizli kahramanları İzalasyoncular

Ereğli’nin gizli kahramanları İzalasyoncular

.

Ereğli’nin gizli kahramanları İzalasyoncular
2021-03-01 17:10:19

Sevgili hemşehrilerim,

Ereğlinin en büyük problemlerinden birisi işsizlik, istihdam ve iş sahalarının olmaması. Bu şartların içinde Ereğli insanının liderlik yaptığı Milyon dolarları Ereğliye getirdiği yaklaşık 4000 kişinin aktif olarak çalıştığını duyunca yok canım diyeceğiniz bir iş kolu İZOLASYONu anlatacağım size.

Yanlış duymadınız milyon dolarları getiriyor bu iş Ereğliye. Nasıl mı? Yurtdışında çalışan yüzlerce şantiyeci var ve ortalama maaşları 1500 $ civarında. Şu anda sadece Rusyada çalışan Çayhan kasabasından 100ün üzerinde İzolasyoncu var. Yani sadece Çayhan ayda 150.000 dolardan fazla para gönderiyor Ereğliye. Bu kazandıkları paraların bir kuruşu başka yere gitmez tamamı memleketimize gelir. Ev alınır, tarla alınır, hayvancılığa yatırılır, galericiler, kuyumcular hepsi sebeplenir. Mesela özellikle kuyumcular, bu izolasyoncuların çoğu parasını bankalara yatırmaz bazı kuyumculara teslim eder Özdemir Sarraf bunların başında gelir. İzolasyona en çok adam gönderen eski köylerimiz şimdi mahalle oldu Hortu, Kutören, Çayhan, Karayusuflu, Kargacı, Emirgazi, Sarıtopallı, Akören ve birçok köy. Şu anda çalıştıkları yerler Mersin Nükleer Santral olmak üzere Türkiyenin heryerinde. Rusya, Cezayir, Macaristan, Mozambik, Tunus, Tataristan, Bulgaristan, Katar ve daha birçok ülkede ekmek peşindeler.

Peki nerden geldi bu izolasyon; ERYAMAN ailesinin büyük ferdi Ahmet ERYAMAN, bir şirket kurar Yıl 1974. YAMANLAR A.Ş.Seydişehir Alüminyumda İzolasyon işi alıyor ve Ereğlili hemşerileri ile o işi yapıyor. Termik santraller, Rafineriler, Petkimler derken sektörün lideri oluyor. Yüzlerce Ereğlili bu sektörde yetişiyor. Ayrılıp onlarca firma kuruyorlar. Emekli olanlar başka iş kollarına atlayanlar yani kocaman bir iş kolu ve istihdam. İzolasyon ile birlikte büyüyen Endüstriyel boyacılar, iskeleciler, havalandırmacılar, hepsi de teknik eleman ve işgücü.

1974ten bu yana bu izolasonculardan kendi işini kuran birçok çalışanı vardır ki şaşırırsınız; Belediye başkanları, B.başkan yardımcıları, Müteahitler, Galericiler, Çiftlik sahipleri vs. Ama ne hikmetse böyle bir iş kaynağına ne siyasetçiden, ne bürokrattan ne vekilden, Belediye Başkanından, kaymakamdan, parti ilçe başkanlarından hiçbir ilgi görmemiştir. Hatta varlıklarından haberdarlar mı şüpheliyim. İzolasyon diyince tüm Türkiyede Ereğli ve Ereğlili yetişmiş ustalar

bilinir ama bizi yönetenler bilmez buda ayrı utanç. Bir şantiye başlar 50-100-200 adam birden şantiyeye gider iş sahibi olur. Ereğliye para akıtır, su nerden kaynıyor bilen yok, işte tam burdan.

Sözün kısası gurbette para kazanıp memleketine getiren bu emektar kahramanlara Ereğli halkı olarak minnet ve saygı duymalıyız. Bizde sonsuz kredileri olmalı. Bu insanlar dernekleşmeli, hukuki ve sosyal destek almalı, ilçe yöneticileri destek vermeli. Neden söylüyorum bunları; iş kazası geçirip ölenler, sakat kalanlar, parasını ve tazminatını alamayanların desteğe ihtiyacı var.

Bütün İZOLASYONCUlara teşekkür ederim, varolsunlar

Ereğli’nin gizli kahramanları İzalasyoncular
Ereğli’nin gizli kahramanları İzalasyoncular

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 53172

Kullanıcı Adı

  • İzolasyonun mucitleri
    1 Mart 2021 Pazartesi

    Gerçekten çok güzel anlatmışsınız bir adanalı olarak ereğli li eniştem den öğrendim bu işi. bir dernek bir kooperatif tam ihtiyaç duyulan eksik olan, kısacası hakkımızı savunacak bir şey


[1]

Tüm yorumları okumak için tıklayın

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
TALHA ÜZER BİR ANLAŞMAYA DAHA İMZA ATTI
TALHA ÜZER BİR ANLAŞMAYA DAHA İMZA ATTI
NEÜ ve BMMYK’dan “Kent Ekonomisi ve İltica Sistemi” Toplantısı
NEÜ ve BMMYK’dan “Kent Ekonomisi ve İltica Sistemi” Toplantısı