Kapat !
EREĞLİ’NİN DOMATES YETİŞTİRİCİLERİ BOYKOT BAŞLATTI

EREĞLİ’NİN DOMATES YETİŞTİRİCİLERİ BOYKOT BAŞLATTI

Domates üreticisi: Domatese verilen fiyat masrafı karşılamıyor

EREĞLİ’NİN DOMATES YETİŞTİRİCİLERİ BOYKOT BAŞLATTI
2023-09-15 06:07:49

Türkiye genelinde yaşanan ekonomik kriz en çok çiftçiyi vurdu. Ereğlili domates üreticileri de ekonomik krizden etkilendi. Boykota başlayan çiftçiler tarladan mahsul toplamayacak.

Küresel ekonomik krizin en çok etkilediği Türkiye'de kriz derinleşiyor. Her gün onlarca ürüne yeni zamlar yansıtılıyor. Bu süreçte en çok etkilenen ise çiftçiler oldu. Girdi maliyetlerindeki artışa rağmen emeklerinin karşılığını alamadıklarını dile getiren Ereğlili domates üreticileri boykot kararı aldı. Türkiye'nin sanayilik domates üretiminde lider konumunda olan Ereğli'de işler iyiye gitmiyor.

Binbir zahmetle üretilen domatesin alım fiyatı bir anda düştü. Durum böyle olunca Ereğli çiftçisi emeğinin karşılığını alamadı. Bu duruma tepki gösteren çiftçiler boykot kararı aldı.

DOMATES ÜRETİCİLERİ BOYKOT KARARI ALDI

Ereğlili domates üreticileri Cuma gününden itibaren domates toplamama kararı aldı. Tarlada toplanmayı bekleyen tonlarca domatese ne olacağı bilinmiyor. Domates alımı yapan sanayi kuruluşları fiyatı düşürünce bölge üreticisinin tepkisini çekti.

Ereğli Bereket Tarım İşletmesi'nin sahibi İbrahim İlaslan, firmaların domates alım fiyatını aşağıya çektiğini, bu nedenle üreticilerin mağdur olacağını belirtti. Bölgede üretim yapan firmalara boykot çağrısında bulunan İlaslan, bu şekilde tepkilerini göstereceklerini dile getirdi.

Üreticilerin büyük bölümünün bu çağrıya olumlu cevap verdiği, Cuma gününden itibaren Ereğli'de tarladan domates toplanmayacağı bildirildi.

Söz konusu boykot kararının ardından domates fiyatlarının yükseltilmesi bekleniyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 11388

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ANERDER BAKAN ÖMER BOLAT’I ZİYARET ETTİ
ANERDER BAKAN ÖMER BOLAT’I ZİYARET ETTİ
NEÜ’den Ankara’da “Cumhuriyetin 100. Yılında Geleneksel Türk Sanatları
NEÜ’den Ankara’da “Cumhuriyetin 100. Yılında Geleneksel Türk Sanatları