Ereğli’de üzüm hasadı başladı

Ereğli’de üzüm hasadı başladı

.

Ereğli’de üzüm hasadı başladı
2020-09-11 10:54:47
İzlenme : 4613

İlçemizde bu yılın yaş üzüm hasadı başladı. Üzüm hasadına başlayan, üzüm kalitesinden oldukça memnun olduklarını söyleyen çiftçiler, umdukları fiyatı bulmaları durumunda yüzlerinin daha da güleceğini belirtti.
Bu yılın hasadı yapılmaya başlanırken çiftçiler, fiyatların düşük olmasından yakındı. Bazı bölgelerde doğal afetlerden dolayı rekoltenin düştüğünü belirten çiftçiler, devlet desteği verilmesini istedi. Üzüm üreticileri Biz bütün yıl bu mahsulümüzün bereketini almayı beklerken, bazen doğal afetlerle karşılayabiliyoruz. Bazı bölgelerde dolu zararı oldu. Ayrıca mevsim normalleri üzerinde olan sıcaklıklardan dolayı bazı bağların batı bölümlerinin salkımları güneşten yandı dediler.
Bitki çeşitliliği açısından bahçelerinin tamamına üzüm dikmediklerini belirten çiftçiler, Her ürünün kendine has özellikleri var. Sadece üzüm diksek doğal afetlerden dolayı verim alamadığımız yıllarda oluyor. Bu yüzden behçelerimizde bir çok çeşit ürün bulunduruyoruz. Üzüm de bunlardan birisi. Biz ürünlerimizi komisyonculara veriyoruz, pazarlarda satıyoruz. Bazı ürünlerimiz komisyoncular tarafından ilgi görmüyor veya değeri verilmiyor. Üzümde bu olay yok. Elimizde kalacak korkumuz olmuyor. En kötü ihtimalle bağ bozumu zamanı pekmez, köfter, bandırma yapıp gene satıyoruz şeklinde konuştular.
Asthma kültürünün anavatanı kabul edilen bir ülkede yaşadığımızı, hatta Anadoludaki bağcılığın tarihçesinin M.Ö. 5000 yılına kadar dayandığını söyleyen çiftçiler, Ereğlinin bağcılık açısından çok elverişli ekolojik koşullara sahip olmasından dolayı, çok sayıda sofralık, kurutmalık ve şaraplık üzüm çeşitlerinin yetiştiriciliği yapılabileceğini belirttiler.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 41514

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
BAŞKAN OPRUKÇU YARIŞI YERİNDE İZLEDİ
BAŞKAN OPRUKÇU YARIŞI YERİNDE İZLEDİ
Uzman Çavuş Kemal Hayta Toprağa Verildi
Uzman Çavuş Kemal Hayta Toprağa Verildi