EREĞLİ’DE TARİHİ KÖPRÜ YIKILIYOR

EREĞLİ’DE TARİHİ KÖPRÜ YIKILIYOR

.

EREĞLİ’DE TARİHİ KÖPRÜ YIKILIYOR
2020-10-20 13:52:09

Batı Elagözlü Mahallesinde tarihi Şeyh Şihabed-Din Camii yanında bulunan tarihi Şeyh Şihabed-Din Köprüsü bakımsızlık nedeniyle ilgi bekliyor.
Batı Alagözlü Mahallesi halkı, tarihi köprünün restorasyonu için başta Ereğli Kaymakamlığı olmak üzere Müze ve Vakıflara başvuruda bulunulduğunu ancak köprünün İmar Kaydı bulunmadığı gerekçesiyle herhangi bir işlem yapılamayacağının söylendiğini ifade etti. Tarihi bir esere kayıtsız kalınamayacağını ifade eden vatandaşlar ise, Bulunduğumuz bu alan eski şehrin ilk durak yerlerinden birisidir. Köprü metruk bir haldedir. 1200'li yıllarda Selçuklular tarafından inşa edilmiştir. Şehre gelen seyyahların ilk durak yerlerinden olan bu tarihi köprü, başta su kanallarının kuruması, bakımsızlık ve ilgisizlik yüzünden bu hale gelmiştir. İlgili makamların köprüyü tamir ettirerek görsel anlamda tarihi unsuru topluma sergilemeleri gerektiğine inanıyoruz diye konuştular.
Çevreye olan duyarlılığı ile bilinen Ereğlinin tarihi ayaklı kütüphanesi Ahmet Hilmi Erel ise;Bir çok kez bu köprü dile getirildi ve maalesef dikkate aınmadı düşüncesindeyim. İlgisizlik sebebi ile bu hale geldi. Oysa tescili yapılabilir ya da büyük şehir burayı restora ederek yeşil alan olan park içerisine dahil edebilir. Bu yönde bir girişimde bulunabilir kanaatimce dedi

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 93828

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
TALHA ÜZER BİR ANLAŞMAYA DAHA İMZA ATTI
TALHA ÜZER BİR ANLAŞMAYA DAHA İMZA ATTI
NEÜ ve BMMYK’dan “Kent Ekonomisi ve İltica Sistemi” Toplantısı
NEÜ ve BMMYK’dan “Kent Ekonomisi ve İltica Sistemi” Toplantısı