Bilal 1 info

Kapat !
EREĞLİ’DE BİR İLK

EREĞLİ’DE BİR İLK

Ereğli’de ilk defa sertifikalı organik tohum üretildi

EREĞLİ’DE BİR İLK
2022-07-29 04:38:50

Ereğli'nin Kuzukuyu Mahallesinde sertifikalı organik buğday tohumu üretildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen organik tarımın yaygınlaştırılması projesi gereğince Konya İl Tarım Müdürlüğünce hazırlanan ''Organik Tohum Olsun,Bol Bol Bereket Olsun'' projesi kapsamında yetiştirilen Türkiye'nin İlk sertifikalı organik tohum üretiminin hasadı yapıldı.

Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mehmet Hasdemir: ''Bu üretim ülkemiz için çok kıymetli,çünkü üretimin başlangıcı tohum Türkiye için en stratejik ürün buğday, buğdayın da en stratejik girdisi şüphesiz tohum.Sertifikalı organik buğday tohumu üretme kararı veren bir çiftçimiz bizleri buraya topladı.Buradaki kullanılan ürünlerimiz hem yerli hem milli.Kendi uzmanlarımız geliştirdiği binlerce yıldır bu coğrafyada üretilen buğdayın mahsullerinden elde edilen bir tohum çeşidi ve biz bu tohumla üretim yapıyoruz.Son 20 yılsa sertifikalı tohum üretimimiz dokuz kat arttı.Şuan 1 milyonun üzerinde sertifikalı tohum üretiyoruz.Türkiye dünyanın dört bir yerine hem mamullerinin hem tohumlarını ihraç eden dünyanın en önemli tarım ülkesi başarısını devam ettirmekte.Bu vesile ile tüm çiftçilerimizi kutluyorum'' dedi.

Çiftçi Mesut Yalama: ''Bu organik konusunda bizi teşvik edip desteklerinden dolayı İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerimize başta olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.Organik Buğday konusunda İl Tarımın teşvikleri sayesinde geçen dönem bu işe başladık.Şükürler olsun ki şimdi hasadını yapıyoruz.Hasadımız bereketli'' dedi.

Düzenlenen programa Ereğli Kaymakamı Edip Çakıcı, Konya İl Tarım Müdürü Ergin,Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mehmet Hasdemir,Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Budan,Tohumculuk Daire Başkanı Sezgin Karadeniz,İyi Tarım ve Organik Tarım Daire Başkanı Başak Egesel,Selçuklu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Yetkilisi Süleyman Soylu ve çiftçiler katıldı.

EREĞLİ’DE BİR İLK
EREĞLİ’DE BİR İLK

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 88488

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
BAŞKAN OPRUKÇU ADAY TANITIM TOPLANTISINA KATILDI
BAŞKAN OPRUKÇU ADAY TANITIM TOPLANTISINA KATILDI
Dr. Yalçın Doğan: Muharrem İnce Kazanamaz
Dr. Yalçın Doğan: Muharrem İnce Kazanamaz