Elektrik Mühendisi İsmail Yalçın Elektrik tasarrufunu Anlattı

Elektrik Mühendisi İsmail Yalçın Elektrik tasarrufunu Anlattı

Elida Mühendislik sahibi İsmail Yalçın, eletrik fiyatlarının yüksek olduğu günümüzde okuyucularımıza tasarruf etmenin yollarını anlattı

Elektrik Mühendisi İsmail Yalçın Elektrik tasarrufunu Anlattı
2021-11-07 22:06:55

Ereğlide ELİDA Mühendislik adı ile hizmet veren Elektrik Mühendisi Ismail Yalçın, evde elektrik tasarrufu yapmak isteyen vatandaşlara uyarıda bulundu. Gazetemiz muhabirine açıklamalarda bulunan Yalçın konuşmasında şunlara yer verdi; Evinizde elektrik tasarrufu yapabilmek için birkaç farklı püf noktayı öğrenmeniz yeterlidir. Dikkat edebileceğiniz ufak ayrıntılar sayesinde gözle görülür bir farklılık ortaya çıkarmaya başlayabilirsiniz.
İhtiyaçları Sınırlamak ve Enerji Kontrolü
Hangi alanlarda tasarruf elde etmek istiyorsanız olun burada ilk dikkat etmeniz gereken nokta ihtiyacınız olup olmadığını değerlendirmenizdir. Amacınız elektrik faturasının tutarını azaltmak ise bu noktada aydınlatmaya ihtiyaç duymadığınız alanların ampullerini söndürmeyi denemelisiniz. Aynı zamanda birkaç dakika sonra geri dönecek olsanız dahi bir odadan ayrılırken mutlaka ışıkları kapatmalısınız. Her gün 5 dakika kadar gereksiz yanan bir ampul aylık 150 dakika, yılda ise 1800 dakika yanmış olur. Bu durum 30 saat boyunca ampulün boşa yanması demektir.
Elektrikli Eşyalar
Kapalı olmasına rağmen prize takılı olan elektronik cihazlar elektrik harcar. Fişi prize takılı olan ve kullanmadığınız ürünler çalıştıkları kadar olmasa da ufak bir miktarda enerji tüketirler. Bu sebeple, kullanmadığınız elektronik ürünlerin fişlerini prizden çekmelisiniz. Prize takılı olan elektronik cihazların elektrik tüketmesini istemiyorsanız bunun için özel olarak tasarlanan tasarruflu prizleri kullanmayı da deneyebilirsiniz. Bu tür prizler ile elektronik cihazlar, prize takılı olsa dahi çalışmadıkları zaman enerji tüketmezler.
Enerji Tasarruflu Ampuller
Ampul tercihinizi yaparken LED ürünleri de değerlendirmelisiniz. LED ampul çeşitleri klasik ampullere göre daha az enerji tüketirler. Aynı zamanda akkor ampullerin ürettikleri ışık seviyeleri de düşük watt ile üretilir. Bunun yanı sıra LED ampullerin kullanım ömürlerinin de uzun olduğu bilinir. LED aydınlatma ürünlerinin yanı sıra dış mekanlarda kullanabileceğiniz güneş enerjili lambaları da tercih edebilirsiniz.
Beyaz Eşya Enerji Sınıfları
Yeni bir beyaz eşya satın alacağınız zaman enerji sınıflarına bakmalısınız. A enerji sınıfındaki çamaşır makinesi B sınıfına göre üstündür. Artı (+) işaretleri ise yalnızca A sınıfında görülür. Artı işareti artmaya başladıkça enerji verimliliği de yükselir. Beyaz eşya satın alırken mutlaka enerji tasarruflu olmasına dikkat etmelisiniz. Elektrik tarifeleri üzerinde büyük bir etkiye sahip olan bu durumdan yararlanarak ciddi bir enerji tasarrufu elde etmeyi başarabilirsiniz dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 68688

Kullanıcı Adı

  • Mesut karadağ
    8 Kasım 2021 Pazartesi

    Günümüzde elektrik faturalarında ciddi bir şekilde yükselme var. ismail bey’in uyarıları dan dolayı teşekkür ediyorum. kendisine de başarılar dilerim


[1]

Tüm yorumları okumak için tıklayın

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
TÜRKİYE’DE EN ÇOK CAMİİ HANGİ İLİMİZDE
TÜRKİYE’DE EN ÇOK CAMİİ HANGİ İLİMİZDE
AMİL ACAR: EREĞLİ KYK’DAKİ SORUNA ÇÖZÜM BEKLİYORUZ
AMİL ACAR: EREĞLİ KYK’DAKİ SORUNA ÇÖZÜM BEKLİYORUZ