EDİP YILDIZ, BIÇAK KEMİĞE DAYANDI

EDİP YILDIZ, BIÇAK KEMİĞE DAYANDI

DSYB Başkanı Edip Yıldız Ulusal Süt Konseyini duyarlı olmaya çağırdı

EDİP YILDIZ, BIÇAK KEMİĞE DAYANDI
2021-11-27 01:36:11

Damızlık Sığır Yetiştiricileri bİrliği Başkanı Edip Yıldız, yaptığı basın açıklaması ile süt üreticisinin zor durumda olduğunu açıkladı.

Yıldız, Kıymetli yetiştirici kardeşlerim diye başladığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Uzun süredir sektörümüzde yaşanan sorunlar hakkında gerek toplantılarda ilgililere yüzyüze görüşmelerimiz de gerekse yazılı görsel basın aracılığıyla devlet otoritelerini, sektör paydaşlarımızı ve kamuoyunu bilgilendirmekteyiz. Ancak sektörümüzdeki yangın o kadar ciddi boyuta ulaştı ki, nefes almakta zorlanmaktayız. Bu durum korkutucu bir hal almaya başlamıştır. Henüz hafta başında yaptığımız basın açıklamasından sonra bile girdi maliyetlerine ortalama %22 zam gelmiştir. Artık girdi maliyetlerindeki artış kontrol altına alınamamakta buna karşılık ise çiğ süt fiyatında bir irade henüz ortaya konulamamıştır. Bu paylaşımımızın ardından bile maliyetlerin daha ne kadar artacağı kimse tarafından bilinmemektedir. Geçen hergün ülkemizin hayvansal varlığı, gıda üretimi tehlikeye girmektedir. Bu işin şakası olmadığını bütün sektör paydaşlarımız çok iyi bilmektedir. Geciken her gün telafisi olmayan bir zarara neden olmaktadır. Birçok ürüne anlık, saatlik, günlük fiyat revizesi rahatlıkla uygulanabilirken süt üreticimizi baskıcı bir fiyata adeta mahkum etmeye kimsenin hakkı yoktur. Durumun ciddiyetini elimizdeki hayvansal varlığımızı kaybettikten sonra anlamamızın kimseye faydası olmayacaktır. Kaybedecek bir günümüz bile bulunmadığını tekrardan hatırlatarak Ulusal Süt Konseyinin acilen toplanarak sürdürülebilir çiğ süt fiyatını kamuoyuyla paylaşması elzem hale gelmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 94611

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Op. Dr. Durdane Güner Kara: Sağlıklı yaşam anne karnında başlıyor
Op. Dr. Durdane Güner Kara: Sağlıklı yaşam anne karnında başlıyor
Uzm. Dr. Zafer Yılmaz ERTÜRK, Çocuk kışın daha sık hastalanır
Uzm. Dr. Zafer Yılmaz ERTÜRK, Çocuk kışın daha sık hastalanır