Kapat !
DSYB Başkanı Edip Yıldız: Üretime balta vurmayın

DSYB Başkanı Edip Yıldız: Üretime balta vurmayın

Yıldız; Süt Üretiminde Dengeleri Bozmayalım!

DSYB Başkanı Edip Yıldız: Üretime balta vurmayın
2023-03-10 01:56:34

Geçtiğimiz son bir yıl içerisinde çiğ süt üretimi, bizlerin öncesinden öngördüğümüz gibi ciddi miktarlarda düşmüştür. Bu düşüş resmi rakamlar ile de ortaya çıkmıştır. Üretimdeki bu azalmanın temel sebebi üretim maliyetlerindeki artışa istinaden üreticinin elindeki hayvanlarını kesime göndermesi olarak karşımıza çıkmıştır. Bu sebeple Süt sanayicisi geçtiğimiz yıl Ekim ayında açıklanan 8,50 TL referans fiyatının üzerinde süt alımı yapmıştır. Süt temininde arz sorunu kaygısından olacak ki açıklanan referans fiyatının üreticinin maliyetini karşılamadığı için, çiğ süt kalitesine göre 11-12 TL den alınmıştır. Elbette bu fiyatlar üzerinden alım yapan sanayici raftaki ürünlere bu rakamlar üzerinden fiyat artışı yapmıştır.
Ancak buna paralel olarak bu dönem de üreticinin maliyetleri sürekli olarak artmaya devam etmiş ve halen devam etmektedir. Kaba yem fiyatları altı ay öncesine göre ikiye katlamıştır. Kesif yem fiyatlarına ise aylık olarak zam yapılmaya devam etmektedir. Kontrol altına alınamayan bu artışlara karşı üreticinin ürettiği sütün fiyatı, üretici aleyhine çoğu zamanlar da olduğu gibi bu günlerde de süt sanayicisi tarafından artması beklenirken düşürülmeye çalışılmaktadır. Süt fiyatının düşmesi hiçbir zaman tüketiciye sunulan raftaki ürünlerin fiyatlarına düşüş olarak yansımamaktadır. Her üretim sektöründe olduğu gibi süt üretimi de gelir-gider dengesine bağlıdır. Çoğu dönem zarar eden biz üreticiler olarak üretme gayretimiz devam etmektedir. Ancak bu niyeti göz ardı ederek, tüketimi bahane ederek fırsatçılık yapan bir süt sanayicisi ile karşı karşıya kalmaktayız.
Başta ifade ettiğimiz gibi, yapılan hatalar sonucu azalan üretim, süt fiyatının geri çekilmesiyle yine söylüyoruz; çok daha kötü sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Süt fiyatının düşürülmesi, İşi bırakmayı ve hayvancılıktan çekilmeyi tahminlerin ötesinde hızlandıracaktır. Dengeleri bozmak, üretime balta vurmak , her kesime zarar verecektir.
Üretimin desteklenmesi ve artırılması enflasyon ile mücadelenin en önemli aracı olduğu bilinen bir gerçektir. Üreticilerimiz hiçbir zaman gıda enflasyonuna sebep olmamışlardır. Bilakis artan maliyetlerinin altında üretim mücadelesi vermektedirler. Ancak bu şartlarda bir yere kadar.
Edip Yıldız
Yönetim Kurulu Başkanı

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 61950

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
NARNİA GÜNLÜKLERİ ASLAN, CADI VE DOLAP OYUNUNU SAHNELENDİ
NARNİA GÜNLÜKLERİ ASLAN, CADI VE DOLAP OYUNUNU SAHNELENDİ
YORUMSUZ
YORUMSUZ