DOMATES ÜRETİCİSİ SAHİPSİZ KALDI

DOMATES ÜRETİCİSİ SAHİPSİZ KALDI

.

DOMATES ÜRETİCİSİ SAHİPSİZ KALDI
2020-08-22 15:58:25

Güne tarlalarda çalışan mevsimlik işçileri ziyaret ederek başlayan CHP Ereğli İlçe Başkanı Veysel Gönülal Ereğli kırsalında domates üreticileriyle buluştu, iktidarın üreticiyi yok saydığını, Anadolu çiftçisini kartellerin elinde ölüme terk ettiğini söyledi.

Gönülal, Hükümet nerede? Domates üreticimizin alınteri, emeği yok sayılıyor. Üreticimiz, maliyetinin altında satmak zorunda kalıyor, piyasa bulamıyor eziliyor, üretimden koparılıyor. Çiftçi 5 sene önceki fiyatlara mahkum ediliyor. Böyle giderse seneye domates eken çiftçi kalmayacak dedi.

HÜKÜMET NEREDE, NEDEN SEYİRCİ KALIYOR?

Çiftçisini ithalat sopasıyla terbiye etmeye çalışan bir Tarım Bakanı olduğunu ifade eden Gönülal, Türkiye dünyanın en zengin tarım ülkesi olabilecekken Tarım Bakanı çiftçi çok çok çalışır az az kazanır diyor. Diyemez, diyememeli. Fabrikaların ortak alım fiyatı belirlemesi, kartel oluşturması suçtur. Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi nerede? Neden müdahale etmiyor? Hükümet nerede, neden seyirci kalıyor? Çiftçilerimizin emeğinin karşılığı hiç yok mu? diye sordu

İŞTE SAYIN BAKAN BURASI ÇOK ÖNEMLİ!

Sözlerine Ekonomi Bakanı Berat Albayraka seslenerek sonlandıran Gönülal, sayın bakan neresi çok önemli biliyor musunuz? İşte burası çok önemli yani üretici, bizi gıdayla buluşturan bu verimli topraklar çok önemli. Sayın bakan bir fabrika zararına üretim yapar mı? Yapmaz. Bugün dönümünde 5 bin lira masraf eden çiftçiden, mahsulü dönümünde toplamda 2 bin liraya alınıyor. Bütün risk üreticinin sırtına yükleniyor. Domates üreticimiz dekarda 3 bin TL zarar ediyor, hükümet ise üç maymunu oynuyor. İşte sayın bakan burası çok önemli. Ürün fiyatları yükselirken üreticiye terörist diyenler bugün domates para etmiyor, neredesiniz? Üreticisini sahipsiz bırakanlar, onlara yüz çevirenler yarın bu kadim toprakların üretken insanlarından en büyük dersi sandıkta alacak dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 86215

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
BURAK SERPEK: BİZDE VELİ TOPLANTILARI BÖYLE
BURAK SERPEK: BİZDE VELİ TOPLANTILARI BÖYLE
Halil Etyemez’den Kılıçdaroğlu’na Tepki
Halil Etyemez’den Kılıçdaroğlu’na Tepki