Doç. Dr. Derya Karataş Yeni, Etkinliklere Katıldı

Doç. Dr. Derya Karataş Yeni, Etkinliklere Katıldı

NEÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Derya Karataş Yeni, Pakistanda “Kaynak Kişi Olarak Uluslararası Bilimsel Etkinliklere Katıldı

Doç. Dr. Derya Karataş Yeni, Etkinliklere Katıldı
2024-03-13 15:57:01

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Veteriner Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Derya Karataş Yeni, Pakistanda dünyaca ünlü üniversite ve enstitülerden bilim insanlarının yer aldığı, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Punjab Üniversitesinin düzenlediği uluslararası bilimsel programlara davetli konuşmacı olarak katıldı.
NEÜ Veteriner Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Derya Karataş Yeni, ilk olarak Pakistanın başkenti İslamabadda İİT Bilimsel ve Teknolojik İşbirliği Daimi Komitesi (COMSTECH) tarafından düzenlenen ve kendisinin ‘kaynak kişi olarak davet edildiği Zoonotik Hastalıklar ve DNA Aşılarında Güncel Ar-Ge Çalışmalar konulu konferansa katıldı.
Programda katılımcılara; insan sağlığını tehdit eden önemli zoonotik hastalıklar, aşılar ve yerel, ulusal ve küresel düzeylerde; insanlar, hayvanlar ve çevre bakımından ideal sağlık elde etmek için farklı disiplinlerin iş birlikçi çalışması anlamına gelen ‘tek sağlık kavramı hakkında bilgiler veren Doç. Dr. Derya Karataş Yeniye Kaynak Bilim İnsanı ödülü takdim edildi.
Etkinlik sonrasında Türkiye'nin İslamabad Büyükelçisi Mehmet Paçacı ile görüşen Doç. Dr. Yeni, konuyla ilgili bilgi paylaşımında bulundu.
Pakistanın Lahor şehrinde Punjab Üniversitesi Moleküler Biyoloji Mükemmeliyet Merkezinin (CEMB) gerçekleştirdiği Aşı Araştırmalarında Eğilimler, Beklentiler ve Fırsatlar başlıklı uluslararası konferansta Doç. Dr. Derya Karataş Yeni, Oxford Üniversitesi, Pirbright Enstitüsü gibi dünyaca ünlü kurumlardan davet edilen 12 bilim insanı arasında yer aldı.
Punjab Üniversitesinde düzenlenen etkinlikte Zoonozlar ve Aşılar hakkında sunum gerçekleştiren Doç. Dr. Yeniye davetli konuşmacı olmasından ötürü ödül takdim edildi.
Pakistanda katıldığı programlar ile ilgili açıklama yapan Doç. Dr. Derya Karataş Yeni, 57 İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi devletin bilimsel ve teknolojik iş birliğine yönelik çalışmalarını yürüten COMSTECHin halka açık olarak düzenlediği konferansa kaynak bilim insanı olarak davet almaktan memnuniyet ve gurur duydum. Farklı ülkelerden birçok bilim insanının fiziki ve online olarak katılımıyla gerçekleşen toplantılarda ‘Zoonotik Hastalıklar ve DNA Aşıları ile ilgili mühim bilgiler paylaşılırken programlarda çok önemli çıktılar elde edildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 31333

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
EREĞLİLİ ÖĞRENCİLER KAAN VE HÜRKUŞ PİLOTLARI İLE TANIŞTI
EREĞLİLİ ÖĞRENCİLER KAAN VE HÜRKUŞ PİLOTLARI İLE TANIŞTI
ENGELLİLER ATATÜRK KÜLTÜR PARKI’NDA YARIŞTI
ENGELLİLER ATATÜRK KÜLTÜR PARKI’NDA YARIŞTI