Kapat !
Cumhuriyetin 100. Yılında Konya’dan Türkiye’ye Armağan

Cumhuriyetin 100. Yılında Konya’dan Türkiye’ye Armağan

Başkan Altay Dünya Belediyeler Birliği Başkanlığını Devraldı

Cumhuriyetin 100. Yılında Konya’dan Türkiye’ye Armağan
2023-10-28 06:52:36

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Cumhuriyetin 100. yılında dünyanın en büyük yerel yönetim teşkilatı olan Dünya Belediyeler Birliğinin başkanlığını UCLG Dünya Konseyinde devraldı. Konya Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen UCLG Gala Programına katılan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Başkan Altayı tebrik ederek, Cumhuriyetimizin 100. yılında, Türkiye Yüzyılında üstlendiği bu görevle AK Parti belediyeciliğinin en güzel örneklerini dünyayla buluşturacağına, emaneti hakkıyla taşıyacağına, devraldığı noktadan çok daha ileriye ulaştıracağına gönülden inanıyorum. Böylesi bir görevin Konyamız için, ülkemiz için, Türkiye Yüzyılı için hayırlı olmasını diliyorum dedi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Dünya Belediyeler Birliği Başkanı olarak Türkiyenin en dinamik ve vizyoner belediye başkanlarından birinin seçilmesi bizim için ayrı bir gurur kaynağı. Yeni vazifesinden dolayı başkanımızı tebrik ediyorum. Başkanlığı yürütürken de bu önemli, göreve değerli katkılar sunacağına eminiz diye konuştu. Dünya Belediyeler Birliği Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Cumhuriyetin 100. yılında 29 Ekimin hemen öncesinde, Türkiyeye böylesi güzel bir armağan sunmuş olmanın gururunu ve mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, İnşallah, görev aldığım süre boyunca yerel ve bölgesel yönetimlerin uluslararası alandaki konumunu güçlendirmek için tüm gücümüzle çalışacağız dedi. Tüm dünyanın barışa, huzura ve adalete en çok ihtiyaç duyduğu bir dönemde; UCLG olarak daha fazla barış istemekten hiçbir zaman geri durmayacaklarını kaydeden Başkan Altay, Özellikle işgal edilmiş Filistin topraklarındaki acı tablo, hepimizin yüreğinde derin yaralar açtı. Bölgede barış ve huzur ikliminin hüküm sürmesi; İsrailin adalet, hukuk ve insan hakları çerçevesinde hareket etmesiyle mümkün olacaktır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın da ifade ettiği gibi adil bir barışın kaybedeni olmaz. Bu adalet de ancak; başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasıyla sağlanabilir diye konuştu.


Dünya Belediyeler Birliği olarak bilinen Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Dünya Konseyi, 50 ülkeden 400 yerel yönetim temsilcisinin katılımıyla Konyada yapılıyor.

Konya Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde Selçuklu Kongre Merkezinde düzenlenen UCLG Dünya Konseyinde Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, UCLG Dönem Başkanlığını Uruguay Montevideo Belediye Başkanı Carolina Cosseden devraldı.

Daha sonra; İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, TBMM Sanayi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Varank, Konya Valisi Vahdettin Özkan, büyükelçiler, milletvekilleri, belediye başkanları ve davetlilerin katıldığı UCLG Gala Kültürel Programına geçildi.

Programda konuşan UCLG Genel Sekreteri Emilia Saiz, Uğur İbrahim Altay'a teşekkür ederim. Katılımcılara çok teşekkür ederim. Çok güzel bir katılım var. Hepimiz birbirimizden çok farklıyız ama ortak bir fikirde buluşabileceğimize ve beraber çok güzel işler yapabileceğimize inanıyorum. Hepimiz hep birlikte insanlık için çalışmalıyız ve bu konu üzerinde daha fazla düşünmeliyiz. İleride çok daha güzel işler yapacağımıza eminim. Şu anda bu toplantıda bulunmamızın amacı dayanışmamızı geliştirmektir diye konuştu.

CUMHURİTETİMİZİN 100. YILINDA, ÜLKEMİZE BÖYLESİ GÜZEL BİR ARMAĞAN SUNMUŞ OLMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ

Programda konuşan Dünya Belediyeler Birliği Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya olarak dünyanın en büyük yerel yönetimler birliği olan ve 5 milyar şehir nüfusunu temsil eden UCLGnin dönem başkanlığını devraldık. Cumhuriyetimizin 100. yaşını kutlayacağımız 29 Ekimin hemen öncesinde, ülkemize böylesi güzel bir armağan sunmuş olmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. İnşallah, görev aldığım süre boyunca; başkanlık ekibindeki paydaşlarımız ve üyelerimizle birlikte, yerel ve bölgesel yönetimlerin uluslararası alandaki konumunu güçlendirmek için tüm gücümüzle çalışacağız dedi.

KONYAMIZ DAİMA ADALETİ VE BARIŞI SAVUNMAKTADIR

Başkan Altay, UCLGye başkanlık edecek Konyanın, geleneği ve modernliği uyum içerisinde bir araya getiren, 10 bin yıllık deneyime sahip kadim bir şehir olduğunu vurgulayarak, Hiç kimsenin geride kalmadığı bir yönetim anlayışı olarak ifade edebileceğimiz ‘Konya Modeli Belediyecilik anlayışıyla hareket eden, uluslararası yönünü her zaman ön plana çıkaran ve küresel meselelerde inisiyatif alan Konyamız; liderlik ettiği birçok uluslararası platformda, daima adaleti ve barışı savunmaktadır ifadelerini kullandı.

BAŞKAN ALTAYDAN FİLİSTİN VURGUSU

Konuşmasının devamında Filistinde yaşanan olaylara dikkati çeken Başkan Altay, şöyle devam etti:
Coğrafyamızın en kutsal beldeleri, ne yazık ki uzun bir süredir barış ikliminden uzak bir durumda. Özellikle işgal edilmiş Filistin topraklarındaki acı tablo, hepimizin yüreğinde derin yaralar açtı. İsrailin onca yıldır sistematik olarak Filistinlilerin topraklarını işgal etmesi, kadın çocuk demeden masumları katletmesi ve insanları öz vatanlarından sürgün etmesi, bugünkü hadiselerin esas nedenidir. Bölgede barış ve huzur ikliminin hüküm sürmesi; İsrailin adalet, hukuk ve insan hakları çerçevesinde hareket etmesiyle mümkün olacaktır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın da ifade ettiği gibi ‘Adil bir barışın kaybedeni olmaz Bu adalet de ancak; başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasıyla sağlanabilir.

UCLG OLARAK DAHA FAZLA BARIŞ İSTEMEKTEN HİÇBİR ZAMAN GERİ DURMAYACAĞIZ

Başkan Altay, tüm dünyanın barış, huzur ve adalete çok fazla ihtiyaç duyduğunu ifade ederek, Tüm dünyanın barışa, huzura ve adalete en çok ihtiyaç duyduğu bir dönemde; UCLG olarak bizler, daha fazla barış istemekten hiçbir zaman geri durmayacağız. Çatışmaların arttığı ve paylaşma duygusunun giderek azaldığı dünyamızda, masum insanların daha fazla acı çekmesine sebep olan ve olabilecek her şeyin kararlılıkla karşısında duracağız. Başkanlığım süresince Türkiyenin gönül belediyeciliği anlayışını ve Konya Modeli Belediyecilik anlayışımızı, dünyayla buluşturmanın gayretinde olacağım cümlelerini kullandı.

BUGÜN BENİM İÇİN DÖNÜM NOKTASI

Başkan Altay, UCLG yönetimine ve programa katılan tüm UCLG delegelerinin isimlerini tek tek zikredip teşekkür ederek, 15 yıldır belediye başkanlığı yapıyorum. Bu belediye başkanlığı dönemimde dönüm noktası zamanlar oldu. Bugün de Cumhuriyetimizin 100. yılından önce benim için bir dönüm noktası. Onun için bu salonda bulunan bu önemli günde bizi yalnız bırakmayan herkese gönülden teşekkür ediyorum sözleriyle konuşmasını tamamladı.

BÖYLE ÖNEMLİ BİR GÖREVİN TÜRKİYE TARAFINDAN ÜSTLENİLMESİ İFTİHAR VESİLESİ

Programa katılan TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Varank da şunları kaydetti: Bizim yerel yönetim anlayışımızın en güzel örneklerinden bir tanesini Konya gerçekleştiriyor, Uğur Başkan gerçekleştiriyor. Şu güzel salon bile aslında AK Belediyeciliğin, bizim belediyecilik anlayışımızın en güzel örneklerinden bir tanesi. Uğur Başkanın eserlerinden bir tanesi. İşte biz bu anlayışla yerelde vatandaşımızı kalkındırma, layık olduğu hizmetlerle buluşturma anlayışıyla yolumuza devam ediyoruz. Bu yolculukta da böyle başarılı işlere imza atan belediye başkanımızın UCLGnin dönem başkanlığını yapacak olması, bizim açımızdan gurur verici. Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlarken böyle önemli bir görevin Türkiye tarafından üstlenilmesi gerçekten bir iftihar vesilesi. Ben bu işte emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Belediye başkanımıza hassaten şükranlarımı sunuyorum. Tüm Konyamıza, Türkiyemize hayırlı uğurlu olsun.

BU HEYECANI UĞUR İBRAHİM BEY YÜREĞİNDE HİSSEDİYOR

AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, böyle güzel toplantıya ev sahipliği yapmanın kendilerine gurur verdiğini belirterek, Bundan sonra Uğur İbrahim bey tarafından yürütülecek UCLG Başkanlığının çok güzel hizmetlerle, bulunduğu noktadan çok daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum. Çünkü bu heyecanı Uğur İbrahim bey yüreğinde hissediyor. Çünkü Uğur İbrahim bey hizmet belediyeciliğinden sosyal belediyeciliğe oradan da gönül belediyeciliği aşamalarına kadar işi taşımış bir belediyecilik anlayışını ülkemizde tesis etme yönündeki değerli arkadaşlarımızdan birisi. Kendisini tebrik ediyorum diye konuştu.

BAKAN GÖKTAŞ TÜM DÜNYAYI TÜRKİYE GİBİ SAĞLAM DURMAYA ÇAĞIRDI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, konuşmasının başında Filistinde yaşanan insanlık dramına dikkati çekerek, 75 yıldır Filistinde yerinden edilen ve bugün pervasızca kadın, çocuk, yaşlı, engelli demeden yerinden edilen ve sivilleri hedef alan, İsrail yönetimi tarafından katledilen bu savaşın bir an önce durdurulması için tüm dünyaya çağrıda bulunuyoruz. Bütün belediye başkanlarının da üzerine düşen sorumluluğu yapması konusunda çağrıda bulunmak istiyorum. İnsanların yaşam hakkını yok sayan bu anlayışa karşı tüm dünyayı, Türkiye gibi sağlam durmaya çağrıda bulunuyorum sözleriyle konuşmasına başladı.

BUNCA YEREL YÖNETİMİN BULUŞTUĞU ŞEHRİN KONYA OLMASI BİZİM İÇİN AYRICA MANİDAR VE GÜZEL

Konyanın UCLG Dünya Konseyine ev sahipliği yapmasının mutluluk verici olduğunu ifade eden Bakan Göktaş, şu değerlendirmelerde bulundu:
Benim memleketim de olan; Anadolu Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerinin merkezi şehri Konyanın dünyanın yerel toplulukları içinde odak noktası olması tarihsel bir devamlılık olarak karşımıza çıkıyor. Bu şehrin insana kattığı değerler, en veciz şekilde ‘Gez dünyayı gör Konyayı ifadesinde hayat buluyor. Bunca yerel yönetimin buluştuğu şehrin Konya olması da bizim için ayrıca manidar ve güzel.

BİZİM İÇİN AYRI BİR GURUR KAYNAĞI

Dünya Belediyeler Birliği Başkanlığı görevini devralan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altayı tebrik eden Bakan Göktaş, Dünya Belediyeler Birliği Başkanı olarak Türkiyenin en dinamik ve vizyoner belediye başkanlarından birinin seçilmesi bizim için ayrı bir gurur kaynağı. Yeni vazifesinden dolayı başkanımızı tebrik ediyorum. Başkanlığı yürütürken de bu önemli göreve değerli katkılar sunacağına eminiz. Başkanlığı döneminde Cumhuriyetimizin 100. yılında bizlere yaşattığı gurur için ayrıca teşekkür ediyoruz ifadelerini kullandı.

TARİHİ BİR GÜNE ŞAHİTLİK EDİYORUZ

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya da Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın kendilerine bir ufuk olarak çizdiği AK Parti belediyeciliğinin, gönül belediyeciliğinin, Konya Modeli Belediyeciliğin artık tüm dünyayla buluşacağı tarihi bir güne, tarihi bir ana şahitlik ettiklerini söyleyerek konuşmasına başladı. Başkan Altaya yeni görevinde başarılar dileyen Bakan Yerlikaya, Filistinde, Gazzede tüm dünyanın gözleri önünde hastaneler, okullar ibadethaneler bombalandığını ifade ederek, Türkiyenin tarihin bu en kanlı saldırılarına karşı Filistin davasına sahip çıktığını söyledi.

GÖNÜLLER ŞEHRİ KONYA, HER ZAMAN TÜRKİYENİN İFTİHAR ŞEHRİ OLMUŞTUR

Konyanın, asırlar boyunca ilmin, adaletin, aşkın ve barışın kapısı olmuş bir şehir olduğunu vurgulayan Bakan Yerlikaya, konuşmasına şöyle devam etti: Gönüller şehri Konya, her zaman medeniyetimizin kalbi, Türkiyenin iftihar şehri olmuştur. Öyle ki bu şehrin hangi sokağına, hangi caddesine girerseniz ecdadımızın bizlere miras bıraktığı tarihi ve kültürel zenginliklere şahit olursunuz. Bugün huzurun, refahın ve güvenin şehri Konyamız insan merkezli şehircilikte, belediyecilikte artık tüm dünyada parmakla gösterilen bir marka şehir haline gelmiştir. Halen Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı da olan Uğur İbrahim başkanımız da bunun en güzel örneklerini sergilemektedir. Bizim Sayın Cumhurbaşkanımızdan öğrendiğimiz, belediyecilik anlayışımızın temelinde insan vardır. Çünkü biliyoruz ki şehir, ancak içinde yaşayan insanlarla, tarihi dokusuyla, gelecek perspektifiyle bir medeniyetin göstergesidir diye konuştu.

KONYAYI YENİ UFUKLARA TAŞIYACAĞIZ İNŞALLAH

Konya Belediyeciliğinin ‘Konya Modeli Belediyecilik olarak bir marka haline geldiğini kaydeden Bakan Yerlikaya şöyle devam etti: "94 ruhu tüm Türkiyeye adeta rehberlik etmektedir. Bugün de Konya Büyükşehir Belediye Başkanımızın devralacağı görev, bu rehberliğin artık Türkiye ile sınırlı kalmayacağını gösteriyor. İnşallah gönül belediyeciliğimizin başarısı sınırları aşıp tüm dünyaya örnek teşkil edecek. Bizler de İçişleri Bakanlığı olarak ‘hizmet eden, izzet bulur anlayışıyla her daim bu şehre, bu şehrin değerli insanlarına hizmet edeceğiz, eser üreteceğiz. Konyayı yeni ufuklara taşıyacağız inşallah.

BAŞKANIMIZ UĞUR İBRAHİM ALTAYI YÜREKTEN TEBRİK EDİYORUM

Türkiyenin önünde çok aydınlık bir dönem olduğuna vurgu yapan Bakan Yerlikaya, Dünya Belediyeler Birliği Başkanlığı görevini devralan Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Uğur İbrahim Altayı yürekten tebrik ediyorum. Cumhuriyetimizin 100. yılında, Türkiye Yüzyılında üstlendiği bu görevle AK Parti belediyeciliğinin en güzel örneklerini dünyayla buluşturacağına, emaneti hakkıyla taşıyacağına, devraldığı noktadan çok daha ileriye ulaştıracağına gönülden inanıyorum. Böylesi bir görevin Konyamız için, ülkemiz için, Türkiye Yüzyılı için hayırlı olmasını diliyorum sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 76337

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
SEÇİME KENDİ LOGOLARI İLE GİRECEKLER
SEÇİME KENDİ LOGOLARI İLE GİRECEKLER
Özbaş: Trafik Psikolojinizi Bozmasın…
Özbaş: Trafik Psikolojinizi Bozmasın…