CHP PM ÜYESİ TATLIDİL, 19 MAYIS KUTLAMA MESAJI YAYINLADI

CHP PM ÜYESİ TATLIDİL, 19 MAYIS KUTLAMA MESAJI YAYINLADI

.

CHP PM ÜYESİ TATLIDİL, 19 MAYIS KUTLAMA MESAJI YAYINLADI
2020-05-19 10:25:43

Cumhuriyet Halk Partisi PM Üyesi Bülent Ecevit Tatlıdil, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını kutladı. Konuşmasına, 19 Mayıs 1919 demokrasiye ve bağımsızlığa atılan en büyük adımdır diye başlayan Tatlıdil, 19 Mayıs Atatürkü Anma, Gençlik ve Spor Bayramına ilişkin yaptığı basın açıklamasını şöyle sürdürdü:

19 Mayıs 1919 Türkiye'nin başlangıç tarihi, emperyalizme bir meydan okuma; demokrasiye, özgürlüğe, bağımsızlığa ve cumhuriyete atılan en büyük adımdır. 19 Mayıs ruhu bugün halen yolumuzu aydınlatmaktadır

ESİR YAŞAMAKTANSA ONURLUCA ÖLMEYİ GÖZE ALAN BİR HALK
19 Mayıs 1919un Türkiye tarihi için bir kırılma anı olduğunu söyleyen Tatlıdil, 19 Mayıs 1919da İstanbuldan Samsuna başlayan yolculuk varını yoğunu kaybetmiş yoksul ve bitap düşmüş bir halkın ‘ya istiklal ya ölüm parolasıyla emperyalizme, saraya ve sultana karşı yeniden ayağa kalktığı gündür. Bir tarafta tahtını koruma derdine düşmüş olan bir padişah, anlamını yitirmiş, milletine sırt çevirmiş bir hükümet, dört bir yanı işgal edilmiş ve bir avuç kalmış olan vatan toprağı diğer tarafta ise her tür manda anlayışını elinin tersiyle itmiş, akıllarında sadece tam bağımsızlık olan yurtseverler ve esir yaşamaktansa onurluca ölmeyi göze alan bir halk vardı. Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları sadece emperyalizme karşı değil; saraya, sultana ve işbirlikçilere karşı da kurtuluş mücadelesinin fitilini 19 Mayıs 1919da yaktı. 19 Mayıs 1919 Türkiye'nin başlangıç tarihi, emperyalizme bir meydan okuma; demokrasiye, özgürlüğe, bağımsızlığa ve cumhuriyete de atılan en büyük adımdır. 19 Mayıs ruhu bugün halen yolumuzu aydınlatmaktadır dedi.

DİRİLİŞ GÜNÜ VE BİR HALK HAREKETİDİR
Ulusal kurtuluş mücadelesinin ilk meşalesinin 19 Mayıs 1919da Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsuna ayak basmasıyla yakıldığını vurgulayan Tatlıdilr, Ulusal günler bizler için tarihimizi ve milletimizin ne badirelerden geçtiğini hatırlama, acı, gözyaşı ve kanla yoğrulmuş kurtuluş mücadelesinin önemini ve anlamını unutmama günleridir. 19 Mayıs 1919 varlık ve yokluk arasında gidip geldiğimiz bir dönemde bağımsızlık ateşinin yakıldığı ilk gündür. 19 Mayıs 1919 esarete boyun eğmeyen, hürriyeti ve bağımsızlığı tek yol seçen Türk Ulusu'nun diriliş günü ve bir halk hareketidir dedi.

BALKONLARIMIZI YİNE GELİNCİK TARLASINA ÇEVİRECEĞİZ!
CHP PM Üyesi Bülent Ecevit Tatlıdil sözlerini şöyle sonlandırdı: 19 Mayıs 1919un gençliğe atfedilmiş olması, geleceğimiz ve güvencemiz olan gençlerimize inancımızın en büyük göstergesidir. Ve bu sorumluluk onlara tarihi ve ağır bir görev yüklemiştir. Türk Devrimini sağlam temeller üzerinde yükseltecek ve yaşatacak olan onlardır. İnanıyorum ki, tarihini ve değerlerini bilen, çağdaşlarını yakından takip eden gençlerimizin omuzlarında laik, demokratik ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Bir asırdır hiçbir durumun ve şartın gölge düşüremediği bayramımızı bu sene de coşkuyla kutlayacağız. Tüm insanlıkla birlikte zor zamanlardan geçtiğimiz bu günlerde 19 Mayıs Atatürkü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşkusunu, 23 Nisanda da olduğu gibi evlerimizde yaşayacak, balkonlarımızı yine Türk Bayraklarıyla gelincik tarlasına çevireceğiz. Mustafa Kemal Atatürk ve onun gibi vatan ve millet davasına hayatlarını adamış atalarımıza bir kez daha minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 19322

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Özel Simya öğrencileri çevreyi tanıyor
Özel Simya öğrencileri çevreyi tanıyor
Hamza Yerlikaya Spor  Lisesi’nden ‘gel’ çağrısı   
Hamza Yerlikaya Spor Lisesi’nden ‘gel’ çağrısı