BÜYÜKELÇİ LANDRUT’TAN BAŞKAN ALTAY’A ZİYARET

BÜYÜKELÇİ LANDRUT'TAN BAŞKAN ALTAY’A ZİYARET

AB TÜRKİYE DELEGASYONU BAŞKANI BÜYÜKELÇİ LANDRUT BAŞKAN ALTAY’I ZİYARET ETTİ

BÜYÜKELÇİ LANDRUT’TAN BAŞKAN ALTAY’A ZİYARET
2024-05-28 08:27:18

Dünya Belediyeler Birliği ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer Landrut ve beraberindeki heyetle iklim değişikliğinin etkileri konusunda yapılacak iş birliğini görüşmek üzere bir araya geldi. Başkan Altay, Sayın Büyükelçi Türkiyede birçok projenin yürütülmesinde ve geliştirilmesine katkı sundu. Ülkemizdeki bu tür katkılarından dolayı heyete teşekkür ediyorum dedi. Büyükelçi Landrut da Dünyanın dört bir köşesinde iklim değişikliğinin etkilerini yaşıyoruz ve elbette ki bu etkileri kamuoyunun da dikkatine sunmamız gerekiyor. Konya ile olan iş birliğimiz aslında 10 yıldan uzun bir süreye dayanıyor. Bu süre zarfında pek çok alanda da iş birliğimiz oldu. Bu alanda ilerlemeler kaydedildiğini Konya özelinde gördük diye konuştu. Büyükelçi Landrut, Başkan Altay ile birlikte Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezinde incelemeler yaparak Yerel Uyum Eylem Planı hakkında bilgilendirme toplantısına katıldı.


Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer Landrut ve beraberindeki heyet, iklim değişikliğiyle mücadele ve Yeşil Mutabakatının bir parçası olarak evrenin korunması konusundaki Avrupa Birliği girişimleri kapsamında Dünya Belediyeler Birliği ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altayı ziyaret etti.

Büyükşehir Taş Binada gerçekleşen ziyarette konuşan Başkan Altay, Büyükelçi Landrut ve heyeti Konyada ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Büyükelçiyle özellikle çevre konusunda çalışıyor olmaktan dolayı mutlu olduklarını kaydeden Başkan Altay, İklim değişikliği konusu Konya için çok kritik bir mesele. Verilere göre Konya, Türkiyede bundan en çok etkilenecek şehirlerin başında geliyor. Bugün Çatalhöyükü ziyaret edeceğiz, yarın da Tuz Gölünde önemli bir program var. Özellikle Tuz Gölü ve oradaki doğal yaşamın sürdürülebilirliği konusundaki katkılarından dolayı Sayın Büyükelçiye ve heyete tekrar teşekkür ediyorum diye konuştu.

ŞEHİRLERİN EN ÖNEMLİ GÜNDEMİ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN ETKİLERİNİ AZALTABİLECEK ÇARELER BULMAK

Dünya Belediyeler Birliği Başkanı sıfatıyla geçtiğimiz hafta Endonezyada Dünya Su Forumuna katıldığını anımsatan Başkan Altay şöyle devam etti:

Şu anda bütün toplantılarda şehirlerin en önemli gündemi iklim değişikliğinin etkilerini azaltabilecek çareler bulmak. Çünkü görünen o ki iklim değişikliğinin etkileri düşündüğümüzden çok daha erken ve güçlü şekilde şehirlerimizi etkileyecek. Sayın Büyükelçi Türkiyede birçok projenin yürütülmesinde ve geliştirilmesine katkı sundu. Ülkemizdeki bu tür katkılarından dolayı heyete teşekkür ediyorum.

AB BÜYÜKELÇİSİ BAŞKAN ALTAYA TEŞEKKÜR ETTİ

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer Landrut da Başkan Altaya misafirperverliği için teşekkür ederek, Dünyanın dört bir köşesinde iklim değişikliğinin etkilerini yaşıyoruz ve elbette ki bu etkileri kamuoyunun da dikkatine sunmamız gerekiyor. Konya ile olan iş birliğimiz aslında 10 yıldan uzun bir süreye dayanıyor. Bu süre zarfında bahsetmiş olduğumuz konuların dışında pek çok alanda da iş birliğimiz oldu. Bu alanda ilerlemeler kaydedildiğini Konya özelinde gördük ama hala üzerine eğilmemiz gereken pek çok hususun olduğunu da biliyoruz ifadelerini kullandı.
Konyada özellikle önceki dönemlerde üzerine eğildikleri konular arasında; su yönetimi, atık su yönetimi, yağmur suyu yönetimi gibi çok kilit nitelikteki alanların yer aldığını hatırlatan Landrut, Elbette hepimiz biliyoruz, bu gaz salınımlarını azaltmamız gerekiyor, küresel ısınmaya yol açan etkenleri bir şekilde ortadan kaldırmamız ya da bunları azaltmamız gerekiyor. Bunu yaparken hep birlikte neler yapabiliriz? Bu iklim değişikliğinin hepimizin de gözlemlemeye başladığı neticelerini ortadan kaldırmak, azaltmak üzere neler yapabiliriz? Bu iki günlük ziyaret boyunca bu konulara eğilmek istiyoruz açıklamasında bulundu.

BÜYÜKELÇİ ÇATALHÖYÜK TANITIM VE KARŞILAMA MERKEZİNİ ZİYARET ETTİ

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer Landrut, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezinde de incelemelerde bulundu.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ile birlikte merkez hakkında bilgi alan Büyükelçi Landrut, daha sonra Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezinde Yerel Uyum Eylem Planı hakkında bilgilendirme toplantısına katıldı.

Başkan Altay, toplantıda heyete Konya Büyükşehir Belediyesinin iklim değişikliği ile mücadelesi ve çevrenin korunmasıyla ilgili yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verdi.

BÜYÜKELÇİ LANDRUT’TAN BAŞKAN ALTAY’A ZİYARET
BÜYÜKELÇİ LANDRUT’TAN BAŞKAN ALTAY’A ZİYARET

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 53028

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
MUHTAR ECEVİT TİLKİCİ’DEN ZOR SORU
MUHTAR ECEVİT TİLKİCİ’DEN ZOR SORU
Konya Büyükşehir Kültür Gezileriyle Konya’yı Tanıtıyor
Konya Büyükşehir Kültür Gezileriyle Konya’yı Tanıtıyor