Bülent Ecevit Tatlıdil, “Para Pul Oldu”

Bülent Ecevit Tatlıdil, “Para Pul Oldu”

Tatlıdil, “1000 Liranın Değeri Kalmadı. Hükümet bunu bilmiyor mu?” diye sordu

Bülent Ecevit Tatlıdil, “Para Pul Oldu”
2020-07-09 12:47:16

CHP PM Üyesi Bülent Ecevit Tatlıdil, emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramlarında verilen 1000 TL tutarındaki ikramiyenin asgari ücret düzeyine çıkarılması gerekir dedi.
Tatlıdil, mevcut koşullarda emeklilerin ikramiyeleriyle kurbanlık alamadığını, hatta torununa, çocuğuna bayram harçlığı bile veremediğini vurguladı.

1000 TL ENFLASYON KARŞISINDA ERİDİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) PM Üyesi Bülent Ecevit Tatlıdil, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlunun gündeme getirdiği Bayram ikramiyesini iktidarın 2018 yılında 7143 sayılı kanunun 23. maddesiyle 5510 sayılı kanuna ek madde 18 eklenerek uygulamaya alındığını, ancak o zaman ble CHP önerisinin yarısı tutarında bir ikramiye verildiğini ve sonuçta Ramazan ve Kurban bayramlarında emeklilere 1000 TL emekli ikramiyesi ödenmeye başlandığını hatırlattı.

Bu ikramiyenin her yıl enflasyon karşısında eridiğini belirten Tatlıdil, 12 milyonu aşan emeklinin geçim sıkıntısı içinde olduğunu ifade etti. 6 milyona yakın emekli, emekli olduktan sonrada geçinemediğini ve çalışmak zorunda kaldığını söyledi. Emeklinin açlık sınırının altında yaşamaya mecbur kılındığını belirten Tatlıdil, bu çağda emekliye reva görülen bu durum esasen kabul edilemez. Pandemi döneminde emekli ücretinin 1500 liraya çıkarılması binlerce emeklinin ne kadar düşük bir ücretle çalıştığının somut göstergesidir dedi.

ASGARİ ÜCRET DÜZEYİNE ÇIKARILMALI
Emeklilerin bayramlarda olsun rahat bir nefes almasını sağlanacak düzenlemelerin hayata geçirilmesi gerektiğine işaret eden Tatlıdil, emekliler için verilen bayram ikramiyelerinin asgari ücret düzeyine çıkarılması gerektiğini belirti.

EMEKLİLER İKRAMİYELERİYLE KURBANLIK BİLE ALAMIYORLAR
Tatlıdil, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Kızılayın bu yıl öngördüğü rakamlar dikkate alındığında emeklilerin, ikramiyeleriyle kurbanlık bile alamadıklarının belirlendiğini ifade etti. Bir kurbanlık koyunun ortalama 1300 TL ile 1500 TL arasında olduğuna işaret eden Tatlıdil, Emekliler, kendilerine verilen 1000 TLlik bayram ikramiyeleriyle ne kurbanlık alabiliyorlar ne de çocuklarına ve torunlarına bayram harçlığı verebiliyorlar diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 78693

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Temizlik, kırtasiye, mefruşat ve toner satın alınacak
Temizlik, kırtasiye, mefruşat ve toner satın alınacak
HDP’NİN KAPATILMASI İSTEMİYLE  İLGİLİ İDDİANAMEYE  AYM’DEN KABUL
HDP’NİN KAPATILMASI İSTEMİYLE İLGİLİ İDDİANAMEYE AYM’DEN KABUL