Biz Sorduk Prof. Dr. Rasim Özyürek Yanıtladı

Biz Sorduk Prof. Dr. Rasim Özyürek Yanıtladı

.

Biz Sorduk Prof. Dr. Rasim Özyürek Yanıtladı
2020-07-26 12:39:17

SEVGİLİ ÖĞRENCİLER ÜNİVERSİTE TERCİHİNİZDE DİKKAT ETMENİZ GEREKEN NOKTALAR

Bilkent Üniversitesinde yirmi beş yıldır görev yapan Dr. Öğretim Üyesi Rasim Özyürek ile bir söyleşi yaptık. Üniversitelere eğitim ve öğretimlerini sürdürecek yeni tercih yapacak öğrencilere bir dizi tavsiyelerde bulundu. Her şeyden önce başarı başaracağım diyenindir.İhsan Doğramacı Türkiyede Türk toplumunun hedef ve ihtiyaçlarına göre güzel bir üniversite kurmuş.Bu üniversitenin başarılı olması Kurucumuz Prof.Dr. İhsan Doğramacı hocamızdır.

Tüm öğrenciler bu günlerde Üniversitelere yerleştirilecek adaylar ÖSYM den gelecek son dakika açıklamasına gözlerini çevrildiler.

1.Üniversite tercih etme ciddi bir konu mudur?

Üniversitelere yerleşecek adaylar için üniversite tercih etme çok ciddi bir konu olmakla birlikte , öğrencilerin hayatını etkileyecek bir seçimdir.

2.Öğrencilere ne tavsiye edersiniz?

Tüm öğrencilere tavsiyem tercihlerini doğru yapmaları Adaylarımız kendi kendilerine sormalılar. Gelecekte ben ne olurum? Sevgili adaylar seçtiğiniz bölümü okuduktan sonra ben iş hayatına atılacağım acaba bu işten mutlu olacak mıyım?

Elli yıllık bir eğitimci olarak seçtiğiniz üniversitelerdeki seçeceğiniz bölümleri çok iyi tanıyın. Bazı öğrenciler çok para kazanan bölümleri tercih ediyorlar.Her şey para değil, zevk alamayacağın bir meslekte çalışman başarılı olamayacağın muhakkaktır. Zevk alamayacağın bir bölüme kaydını yaptırma. Zevk alabileceğin bir bölüme kaydını yaptır.

Kulaktan dolma bilgilere asla kulak asmayın.

Açıkta kalmamak için daha düşük puanla ve sevmediğin bir bölüme başkalarının tesiriyle girmeyi kabullenme.

Sizin tercih edeceğiniz bölümleri sizden daha iyi bilen olamaz. Ama siz etrafınızdaki insanları dinleyin.( rehber öğretmenleri, anne , baba, kardeş hısım akraba, dershane öğretmenleri v.s ) Ama etkilerinde kalmayın. Sizi en iyi tanıyan sizsiniz.

Zevk alacağın bölümü seç, zevk alamayacağın bölümü asla seçme.

Yanlış üniversite seçmeyin. Siz o üniversiteden ite kalka mezun olursunuz. Mezun olduktan sonra sevmediğiniz bu bölüm size çok yılları kaybettirebilir. Tercihler yaparken ani karar vermeyin. Sizi en iyi bilen tanıyan kendiniz olduğunu unutmayın. Tercihlerde çok titiz davranınız.

  1. Öğrenciler üniversitelerin ilgili bölümlerini tercihlerinde nelere dikkat etmeliler.

Seçeceğiniz üniversite gerek programları, eğitim öğretim yönünden İsim yapmış, geleceği olan bir bölüm olması konusunu beyinlerinize yerleştirin. Mezun olduktan sonra gerek resmi kuruluşlarda, gerekse özel sektörde işe girebilmeniz önemlidir Sizi sizden başkası tanıyamaz . Kendinizi tanıdığınıza göre kendinize göre bir üniversite (Bölüm) tercih etmenizde yarar vardır. Tercihleri yapmadan önce kılavuzu çok dikkatli iyi okuyun, ÖSYM verilerine iyi bakın ve ona göre karar verilmelisiniz.

Eğer ben Bilkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Bölümünü tercih edeceksem Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Bölümüne kaç puanla girileceğini bilmeniz gerekli. Taban puanı bilmen gerekir.

  1. Yanlış tercih yapmayın.

Adaylardan çok rica ediyorum yanlış tercih yapmayın. Anne, baba ,kardeş,arkadaşlarınız, hatta sizi okutan hocaların hepsi size bu konuda akıl vereceklerdir. Onları dinleyin asla tesirlerinde kalmayın, seçeceğiniz bölümden mezun olmuş iş hayatına atılmış kişilerle görüşün. İşlerinden mutlular mı? Mutsuzlar mı? Bütün bu görüşme sonucu sen tercih kararını kendin vermelisin.

  1. Sayın Özyürek kaç yıldır Bilkent üniversitesinde çalışıyorsunuz?

Ben Bilkent Üniversitesinde yirmi beş yıldır çalışıyorum. Ondan öncede Hacettepe Üniversitesinde sekiz yıl öğretim elemanı ve Edebiyat Fakültesi Türk Dili Dersleri Koordinatörü, Hacettepe Üniversitesi Türkçe Dersleri Düzenleme Başkanlığı Başkan Yardımcılığı, Hacettepe Üniversitesinde Yabancı Diller Yüksekokulunda Türkçe Birimi Başkanlığında Başkan olarak çalıştım.

Meslek hayatınızda yirmi beş yıldır çalıştığınız Bilkent üniversitesi nasıl bir üniversitedir? Değerlendirebilir misiniz?

Bilkent Üniversitesinde kaliteli bir eğitim ve öğretim yapılıyor.Kaliteli bir eğitim, kaliteli programlarla ve kaliteli öğretim elemanları ile dersler işleniyor. Durağanlıktan kurtulup öğretimde yeniliklere ve değişikliklere cevap verebilecek, reformlara ve en başta eğitim öğretim alanında yapılacak yeni yapılanmaların bu üniversitede yapıldığını gördüm.

Bilindiği gibi eğitimin kalitesi konusunda işi değil beyinleri değiştirmek gerekir. Kötüler eleştirilerek iyiye sahip çıkılmalı bilimsel öğretim metot ve teknikleri ile genç psikolojisini bilen nitelikli kaliteli , çağdaş ve sistemli bir eğitim formasyonu ile öğrenciler yetiştiriliyor. Onun için mezunlarımız hemen iş hayatına atılıyorlar iş buluyorlar.Bilkent Üniversitesinde tüm fakülteler ve yüksekokullarımızda Kaliteli eğitim, kaliteli programlarla ve kaliteli öğretim elemanlarıyla Türk toplumunun hedef ihtiyaçlarına cevap verebilecek öğrenciler yetiştiriliyor. Üniversitemizin tüm fakülte ve yüksekokullarında tüm bölümlerin temelleri çok iyi oturtulduğunu görüyoruz. İnsan yetiştirme politikaları çok yerindedir.

  1. Bilkent mezunlarının iş bulma olanağı nedir?

Bilkent üniversitesi mezunları gerek yurt içinde gerekse yurt dışında iş bulma yönünden çok şanslılar. Mezunların yurt içi yurt dışında, kamuda iş bulma olanakları çok yüksektir. Devletin en üst kademelerinde Bilkent mezunları yerlerini almışlardır. Türkiyede ve diğer ülkeler Bilkent Üniversitesi mezunlarını tercih ediyorlar. Onlarla çalışıyorlar. Yurt içinde ve yurt dışında düzenlenen konferans, sempozyum ve kurultaylara katılıyorum.

Uluslararası konferans ve kurultaylara katıldığımda. Etkinliklerin yapıldığı şehirlerde Bilkent mezunu çok sayıda iş hayatında başarılı öğrencilerimize rastlıyoruz. Belçikada Luciad Şirketinde Proje Yöneticisi olarak çalışan Bilkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunu Mert Bıçakçı bunların içinde çok başarılı mühendislerimizdendir.Sohbet toplantısında bana Başarımın temeli üniversitemin(İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesinin) vizyonudur. Öğretim süresince okurken üniversitemizdeki akademik kadronun bakış açıları biz mühendisleri çok etkilemiştir. Yapılan araştırmalar sonucu gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında kamuda ve özel sektörde iş bulma imkanına bakacak olursak Türkiyede %80, yurt dışında çalışanlar ise %20 olduğunu görüyoruz.

  1. Bilkent Üniversitesi yerleşkesi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bilkent Üniversitesi yerleşkesi itibariyle çok can alıcı bir semte kurulmuş, havasıyla, doğal güzelliği olan üniversite zengin kütüphanesi, güzel yurtlarıyla laboratuarları ile ün yapmış bir üniversitedir. Burada yaşam doyurucudur. Öğrenme öğretme açısından bakıldığında zengin olanakları olan bir üniversitedir. Bu yönüyle de yirmi birinci yüzyıl lise öğrencilerinin yüksek öğrenimlerine devam edecekleri saygın bir üniversitedir. Üniversitemizde eğitim ve öğretim öğrenci merkezlidir. Üniversitemizde gerek akademisyenlerle, idari personel öğrencilerle tam bir uyum içindeler. İletişimleri istenilen düzeydedir.

  1. Üniversitelerin tanıtım turları hakkında bilgilendirir misiniz?

Değerli adaylar üniversitelerin tanıtım turları vardır. Bu turlara mutlaka katılın. Bilkent Üniversitesinde akademik kadro ile birlikte uzmanlarımız sayesinde sizi aydınlatıyorlar. Sevgili öğrenciler tanıtım turlarında mutlaka maske, bir metre aralıklarla mesafeyi koymayı unutmayın. Ayrıca tanıtım turlarımızda görev alan rehber öğrencileri de iyi dinleyin. Onlar size eğitim programları ve sosyal olanaklara ilişkin bilgiler verecekler.Ayrıca öğretim elemanları ile tanışın kafanıza takılan tercihler hakkında hiç çekinmeden konuşabilirsiniz.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 90916

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Sözleşmeli personel alım ilanı
Sözleşmeli personel alım ilanı
İzmir Karabağlar’da TOKİ konutları satışa çıkıyor
İzmir Karabağlar’da TOKİ konutları satışa çıkıyor