BİZ SORDUK MEHMET BAKMAN CEVAPLADI

BİZ SORDUK MEHMET BAKMAN CEVAPLADI

Gazetemiz Bakman Çiçekçilik Sahibi Mehmet Bakman ile röportaj gerçekleştirdi

BİZ SORDUK MEHMET BAKMAN CEVAPLADI
2021-09-05 02:22:32

Ereğli'de çiçekçi dükkanı işleten Mehmet Bakman haliyle sektörün en deneyimli insanlarının başında geliyor. Tecrübesini, işine olan saygısını ve güler yüzünü ortaya koyan Bakman, deyim yerindeyse adeta çiçeklerin efendisi. Gazetemizin bu sayısında sektörü baz alarak kendisiyle keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.
Sanıyorum ki güller, papatyalar, orkideler kısaca tüm çiçekler neredeyse tüm insanlara mutluluk verici özellik taşıyorlar. Birinin gönlünü mü almak istiyoruz gönderin bir çiçek, birinin özel gününü mü kutlamak istiyoruz gönderin bir çiçek, birinin kalbine mi dokunmak istiyoruz gönderin bir çiçek. Hoşuna gitmeyecek insan yoktur diye düşünüyorum. Kimi zaman karşımızdaki insana onu sevdiğimizi söylememize yardımcı olur, kimi zaman onu unutmadığımızı, kıymet verdiğimizi, değerli olduğunu ifade etmenin en ahenkli halidir çiçekler. Duygumuz ne ise karşıdaki insana anlatmada bize yarenlik yapar. İşte bu yüzden önemli sektörlerin başında geliyor çiçekçilik. Sosyal yaşamın olmazsa olmazı halindedirler. Biz de buradan yola çıkarak Ereğli'de hizmet veren ve yıllarını bu işe veren Mehmet Bakman ile bir röportaj yaptık. Gelin isterseniz daha fazlasını Mehmet beyin kendisinden alalım.
Tugay Işık: Sizi tanıyabilir miyiz?
Mehmet Bakman: Doğup büyüme Ereğliliyim, Ereğli'de yaşıyorum. Uzun bir süredir bu sektör ile uğraşmaktayım.
Tugay Işık: İş hayatı için neden çiçekçilik sektörünü tercih ettiniz?
Mehmet Bakman: Bizim sektörümüz uzaktan bakıldığı zaman sanki kolaymış gibi gözüküyor ancak gerçekten öyle değil. Buna rağmen bu işi yaptığım için çok mutluyum. Benim çiçeklere karşı ilgim hep vardı. Bir de bu işin içine insanları mutlu etmek, bizden giden çiçeklerle buna dahil olmak eklenince işim benim için çok daha anlamlı oldu. Bu yüzden severek ve saygıyla işimi yapıyorum. Yıllarımı bu işe verdim. Bu konuda son derece tecrübe edindim haliyle.
Tugay Işık: İşiniz zorlukları nelerdir?
Mehmet Bakman: Şöyle ki belki uzaktan bakıldığında yazın serinde kışın sıcakta oturuyor çiçek sarıyor gönderiyoruz gibi gözükebilir. Ancak gerçekten bu kadar özet halinde değil. Bir kere bir sürü canlı çiçeklerin bakımı ile ilgilenmek zorundayız. Her bir çiçeğin ihtiyacı olan şey başka. Hep bakımlı ve güzel olmak zorundalar. Tedarik kısmı da zaman zaman zor olabiliyor. Gidip kendimiz seçip alıp geliyoruz. Çiçek ne için hazırlanıyorsa biz de o heyecana ortak oluyoruz. Zamanlama konusunda hata yapmamamız gerekiyor. Titizlik ve özveri gerektiren bir iş. Ancak dediğim gibi insanların özel günlerinde onlara yardımcı olduğumuz için çok mutlu oluyoruz.
Tugay Işık: Gelen bir müşteri neler bulabilir sizde?
Mehmet Bakman: Saksı çiçeklerinden pek çok tür mevcut. İstediklerinden bulabilirler. Hazır vazo çiçeklerinden bulabilirler. Araba süslemeden her türlü etkinlik ve kutlamaya dair uygun çiçeklerimiz mevcuttur. Çeşitli kurumlarla da çalışıyoruz.
Tugay Işık: Son yıllarda artık sanki daha çok çiçek gönderimi oluyor değil mi?
Mehmet Bakman: Kesinlikle öyle özellikle son 5-6 yıldır hiçbir özel gün es geçilmiyor. Zorlaşan hayat şartları karşısında insanlar çıkıp alışveriş yapamadıkları için hediye anlamında çiçek tercih ettiler diyebilirim.
Tugay Işık: Canlı çiçeklerden aranjman yapma konusunda tamamen kendi zevkiniz mi etkili oluyor?
Mehmet Bakman: Uzun yıllarımı sektöre verince haliyle illaki oturuyor bir şeyler. Hangi rengin yanına ne yakışır, hangi çiçekle hangisi olur artık gözüm kapalı biliyorum. Elbette müşterimin fikri çok önemli. Bilen hanım müşterilerim kendi özetliyor zaten ne istediğini bilmeyene ise örnekler gösteriyorum. Ne amaçla hangi ortama göndereceğini soruyorum. Ona göre en güzelini ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Çıkan sonuçlar şükür ki güzel oluyor. Müşteri memnuniyeti bizim için çok önemli.
Tugay Işık: Saksı çiçeklerine özel bir bakım yapıyor musunuz?
Mehmet Bakman: Bunu çoğu kişi soruyor vitamin vs veriyor musunuz diye. Her çiçek için genel şeyler söylemek çok zor. Kimi ışığı, kimi karanlığı, kimi çok suyu, kimi az suyu seviyor. Evde bunu ayarlayabilme şansınız var ama burada mekan alanı belli bazen alandan dolayı mesela ışık ayarında zorlandığımız olabiliyor. Zaten hızla satılınca yenisi geliyor böylece aslında hep taze ve bakımlı oluyorlar.
Tugay Işık: Evde yetiştirmek için en uygun çiçek hangisi? Hangi özelliği onu en uygun çiçek yapıyor?
Mehmet Bakman: Evde yetiştirmek için aslında o kadar çok çiçek var ki biraz ilgi ve alaka ile hemen hemen tüm çiçekler yetiştirilir, çok sıkıntı olmaz. Üstten sulamak ve altta su bırakmamak gerekiyor.
Tugay Işık: Gelin buketlerinde bu sene neler moda?
Mehmet Bakman: Tek şu moda demek çok doğru değil bence. Çünkü herkesin hayal ettiği gelin buketi farklı. Bu yüzden yüzde yüz kişiye özel çalışıyorum.
Tugay Işık: Bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür eder, hayırlı kazançlar dileriz.
Mehmet Bakman: Bizim ve sektörümüzün düşüncelerini okuyucularınız ile buluşturduğunuz için biz teşekkür ederiz.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 65088

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ARCİ BURGER EREĞLİ’YE HAYIRLI OLSUN..
ARCİ BURGER EREĞLİ’YE HAYIRLI OLSUN..
Başkan Altay Konya’da Örnek Bir Uygulamayı Daha Başlattı
Başkan Altay Konya’da Örnek Bir Uygulamayı Daha Başlattı