Kapat !
BİR ZAMANLAR KONYA EREĞLİ

BİR ZAMANLAR KONYA EREĞLİ

Emekli öğretmen Kemal Kılıç’ın kaleminden Konya Ereğli

BİR ZAMANLAR KONYA EREĞLİ
2022-01-04 14:07:09

Ereğli, Cumhuriyete yakışan modernleşme ve aydınlığın simgesiydi.
Cumhuriyetin kuruluşundan 1980'lere uzanan bir tarih sürecinin, 1960-80 yıllarını fiilen yaşadığım Ereğli, cumhuriyetten devraldığı fikri, devrimci mirası yaşama en nitelikli yansıtan şehirlerin başında gelir.
O yıllarda Ereğli öylesine aydınlıktı ki.. Cumhuriyet aydınlığına omuz veren binlerce Ereğli insanının, bir kuşaktan diğerine taşıdığı vatanseverliğin delillerini Çanakkale'de, Anfartalar'da, Kocatepe'de, Arap Çöllerinde, Filistin'de bulabilirsiniz. Filistin'den Arap çöllerine, tutsaklıktan Çanakkale'ye uzanan savaşlarda 14 yıl cepheden cepheye koşan Dedem Gazi Yusuf Çavuş'ta onlardan biriydi.
Her insan memleketini özler. Havasını, suyunu, taşını, toprağını özler. Damak tadlarını, çeşnilerini özler. En önemlisi çocukluğunu, gençliğini özler. Bir iş, güç sahibi olduktan sonra yoksulluğu bile özlemek bir vefa duygusudur.
Ama Ereğli'yi özlemenin başkalığı geçmişteki aydınlığınadır.
Ereğli özlemini arabaşı, etliekmek, yoğurt, sıkma gibi lezzetlere indirgemek Eregli'yi eksik bilmek, eksik anlamaktır.
Şimdilerde o lezzetler çoktan kaybolup gitti. Organik, rafine sağlıklı ürünlerimiz, endüstriyel ürünler haline getirilerek niteliklerini yitirdi. O özel lezzetler pahalı ürünler halinde bire beş pazarlamakta.
Ereğli'yi özlemek, benim düşüncemde daha ileri kavramların gerçekliğindedir.
Nedir öyleyse? Bu soruya cevap vereceğim.
1960-80 arasında Ereğli'de çocukluk, gençlik yaşamış bir kuşağın insanı, bireyi olarak yaşamımda gördüklerim aydınlık, çağdaş, kültürlü, neşeli, çalışkan, bonkör, insan ilişkileri dostça, sohbeti, arkadaşlığı özel bir şehrin caddelerinde, sokaklarında, okullarında geçen bir ömrün bugünkü durağında, eski Ereğli'yi özlemek ve anımsamak şehrime dair özne duygumdur.
Toros'ların, Bolkar'ların kol kanat gerdiği Ereğli toprakları Hitit Krallığının Tuvana'sıdır. Fırtına Tanrısı Tarhundas aynı zamanda bereket ve bolluğun tanrısıdır. Tarhundas ve Tuvana Kralı Warpalavas' ın kabartmalarının İvriz Kaya Anıtındaki tasviri, Ereğli coğrafyasının bereket ve bolluğunun anlatımıdır.
Tarihin bir çok evresine duraklık yapmış Ereğli, dünden bugüne temsil ettiği başeğmez delikanlılığını, çocuklarına aşılamıştır. Ereğli kadınıyla, erkeğiyle mert, delikanlı Anadolu'dur. Böylesi bir niteliğin olduğu yerde yaşam bir başkadır.. bir başkaydı..
İvriz Köy Enstitüsü, Sümerbank tesadüfen kurulmamıştır Ereğli'ye. Tarhundas ve Warpalavas'tan devralınan bereket ve bolluk mirası, Cumhuriyet ideolojisinin aydınlığına omuz vermiş Ereğli Halkına armağandı.
Böylesi onur yüklü armağanlara lâyık görülmüş şehrim, 1960-80 arası çocukluk, gençlik dönemimde aydınlık, devrimci yüzünü yaşama sunmuş, benim kuşağım bu armağanlardan payını almıştır.
İvriz Köy Enstitüsü, İvriz Öğretmen Okulu, Tren Garı, Ereğli Lisesi, İzzettin Süllü Kütüphanesi, Gülbahçe, Sümerbank, cumhuriyet aydınlanmasının, İvriz Kaya Anıtı, Ulu Cami, Kervansaray Ereğli tarihinin diğer anıtlarıydı.
Ereğlispor, her Ereğli'linin göğsündeki armaydı.
Şehit Kamil, Sümer, Dumlupınar, Abdürrahim, Namık Kemal İlkokulları çağdaşlığın öncülleriydi.
Her mahallesi ayrı bir kültürün mozağiydi. Kimi Bekdik, kimi Dağlı, kimi Muhacir, kimi Kakçı olan mahalleler Ereğli aidiyeti ve kardeşliğinin anlamlarıydı.
Ereğli eğitim tarihinin değerli öğretmenlerinden İzzettin Süllü, Mehmet Şişik, Mustafa Yenisey, Celal Set, Süha Bingöl, Narin Gökbudak , Feriha - Ferhat Koyuncuoğlu, Mehmet Ülkü, Necmiye - Nusret Altınkaynak, Nuri Çatak, Süleyman Aşçı, Yılmaz Çobanoğlu, Hidayet Bayrak, Behiye Kırtiş, Şükrü Göktepe, Mustafa Karataş gibi simge isimlerin yanısıra sayısız nitelikli, değerli öğretmenlerimizi saygıyla anmak, adıma bir görev olduğu kadar, Ereğli Halkınada düşen bir görevdir.
Onca niteliği, farklılığı, özgeliği bünyesinde toplamış bir Anadolu şehrinin, bir ferdi olarak bir çok şehir, ülke gördüm. Çok iddialı sözler ile söyleyebilirim ki; herhangi bir yerde karşılaştığım benim kuşağımdan bir Ereğli'li ile, bir kaç dakikada aydınlığın, çağdaşlığın Ereğli'sinde buluşmak mümkün oluyor. Bunun nedeni yemede, içmede değil, Ereğli çağdaşlığının ve aydınlığının kuşağımıza yüklediği misyondadır.
Bu misyonu taşıyan Ereğli'lere selam olsun.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 38015

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Başkan Altay: Sevgi Her Engeli Aşan Yegane Güçtür
Başkan Altay: Sevgi Her Engeli Aşan Yegane Güçtür
kONYA BÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ ENGELLİLERİ BULUŞTURDU
kONYA BÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ ENGELLİLERİ BULUŞTURDU