BESİCİ TAHSİN SAN YEME GELEN ZAM KAZANCI SIFIRLIYOR DEDİ

BESİCİ TAHSİN SAN YEME GELEN ZAM KAZANCI SIFIRLIYOR DEDİ

.

BESİCİ TAHSİN SAN YEME GELEN ZAM KAZANCI SIFIRLIYOR DEDİ
2020-04-24 10:26:59

Besi çiftliği sahibi Tahsin San, hayvancılık yapan üreticilerin kazandığı paranın yeme gelen zamlarla sıfırlandığını söyleyerek bir açıklama yaptı.

San, Son günlerde yeme gelen zamlar hayvancılık yapan kesimin kazancını eritti dedi.

Besi çiftliği sahibi Tahsin San ülke genelinde ortaya çıkan bu olumsuz tablo için görüştüğü tüm besicilerin aynı dertten muzdarip olduklarını söyledi. Besici Tahsin Sanın açıklaması şöyle; Ülkemiz dünya genelinde hayatı olumsuz etkileyen Covid-19 salgını ile tüm gücüyle mücadele ediyor. Bu kapsamda hükümet tarafından alınan tedbirler, vatandaşımızın duyarlılığı ile bu dönemi geçirip normalleşmek tüm kesimlerin ortak dileğidir. Salgın sürecinin başlaması ile ekonomik dengelerde değişim olduğu her sektörü olumsuz etkilediği bu dönemde, hayvancılık sektöründe yem fiyatlarının aniden artış göstermesi yetiştiricileri zor durumda bırakmıştır.

ÇİFTÇİ ÜRETMEZSE TOPLUM AÇ KALIR!
Tüm sektörler arasında en meşakkatli iş olan hayvancılıkta et ve süt geliri ile geçimini sağlayan yetiştiricilerin elde ettiği kazanç yem zamları ile minimize olmuş hatta sıfırlanmıştır. Bu şartlarda üretimini devam ettirmek sürekli zarar ederek çalışmak sektörden çıkışlara ve işsizliğe sebep oluşturacaktır. Ayrıca Covid-19 salgının ortaya çıkardığı bir gerçek her ülkenin gıda da kendi kendine yeterliliğinin önemidir. Ülkeler bundan sonra tarım ve hayvancılık politikalarını bu gerçeğe göre planlayacaklardır. Gıda sektörü en stratejik sektör olma özelliğini her kesime hissettirmiştir .Yem fiyatlarına son iki ay içinde ortalama % 18- 20 zam gelmiştir. Çiftçinin süt üretimi ve hayvan yetiştiriciliğinden elde ettiği kazancı yem zamlarına gitmiştir. Bu kapsamda üretici ve yetiştiricilerimizin hayatlarını idame ettirmelerine imkân sağlayacak tedbirler acilen uygulanmalıdır.Bu kapsamda; Süt fiyatları revize edilmelidir. Süt ve besi teşvik primleri revize edilmelidir. TMO yem firmalarına ithal hammadde temini konusunda devreye girmelidir. Bu tedbirlerin acilen alınması ve çiftçimize sürdürülebilir ortam oluşturulması için başta Tarım ve Orman Bakanlığımız olmak üzere Ulusal Süt Konseyini, Ulusal Kırmızı Et Konseyini bu menfi duruma müdahale etmeye davet ediyoruz.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 57715

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Temizlik, kırtasiye, mefruşat ve toner satın alınacak
Temizlik, kırtasiye, mefruşat ve toner satın alınacak
HDP’NİN KAPATILMASI İSTEMİYLE  İLGİLİ İDDİANAMEYE  AYM’DEN KABUL
HDP’NİN KAPATILMASI İSTEMİYLE İLGİLİ İDDİANAMEYE AYM’DEN KABUL