BAŞKAN TÜRKTAŞ, BİREYLERİN ÇALIŞMA AZMİNİ KIRDINIZ

BAŞKAN TÜRKTAŞ, BİREYLERİN ÇALIŞMA AZMİNİ KIRDINIZ

CHP EREĞLİ İLÇE BAŞKANI NEJAT TÜRKTAŞ : ÜLKEDE GİRİŞİMCİLİK AZALIYOR, SANAYİ ÜRETİMİ DÜŞÜYOR DEDİ

BAŞKAN TÜRKTAŞ, BİREYLERİN ÇALIŞMA AZMİNİ KIRDINIZ
2023-11-17 21:27:36

CHP Ereğli ilçe başkanı Nejat Türktaş, sanayi üretiminin son üç ayda arka arkaya düştüğüne dikkati çekerek, Türkiye ekonomisine ilişkin olarak artan riskler yabancı portföy yatırımcılarını kaçırıp, doğrudan sermaye yatırımı girişlerini de durma noktasına getirirken, ülkedeki girişimcilik eğilimini de düşürüyor dedi.

SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ AZALMA ÜÇ AYDIR SÜRÜYOR

Son üç ayda sanayi üretiminin azaldığını vurgulayan başkan Türktaş, Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış verilere göre sanayi üretimi eylülde bir önceki aya göre yüzde 0,13 oranında azaldı. Sanayi üretimi bu yıl temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,4, ağustosta da yüzde 0,8 oranında azalmıştı. Böylece üretim son üç ayda arka arkaya azaldı. Eylülde bir önceki aya göre üretimde yaşanan azalma enerji üretimindeki yüzde 2 oranındaki azalmadan kaynaklandı. Madencilik üretiminde yüzde 1,4 artış yaşanırken imalat sanayi üretimi ise yerinde saydı. Üretim geçen yılın eylül ayına göre ise yüzde 4 oranında arttı. Yıllık olarak madencilik üretiminde yüzde 9,1, imalat sanayi üretiminde yüzde 3,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme sektöründe yüzde 4,17 oranında üretim artışı gerçekleşti. Bu yılın ilk dokuz aylık döneminde üretim geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,2 oranında artış gösterdi dedi.

GİRİŞİMCİLİK EĞİLİMİ AZALIYOR

Türkiye ekonomisine ilişkin olarak artan riskler yabancı portföy yatırımcılarını kaçırıp, doğrudan sermaye yatırımı girişlerini de durma noktasına getirirken, ülkedeki girişimcilik eğiliminin de düştüğünü belirten Türktaş, Bireylerin kendi işini yapma konusundaki istek ve kararlılığı düşüyor. Bu durum Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için çok tehlikeli. Biz ancak KOBİlerimizin, gelişime açık gençlerimizin girişimcilik hevesiyle büyüyebiliriz. TOBBun verilerine göre bu yıl ocak-eylül döneminde kurulan yeni şirket ve ticari işletme sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 oranında azalarak 109 bin 177ye geriledi. Aynı dönemde tasfiye edilen ve kapanan şirket ve ticari işletme sayısı ise yüzde 15,2 oranında artarak 53 bin 519a çıktı. TESKin verilerine göre de bu yıl ocak-ekim döneminde yeni tescil edilen esnaf (kurulan) sayısı geçen yıla göre yüzde 0,6 oranında azalarak 255 bin 197ye indi. Aynı dönemde kapanan esnaf sayısı ise yüzde 13,2 oranında artarak 108 bin 867 olarak gerçekleşti diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 89670

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Necmettin Erbakan Üniversitesi Bayramlaşma Programında Bir Araya Geldi
Necmettin Erbakan Üniversitesi Bayramlaşma Programında Bir Araya Geldi
28 İLÇEDE BÜYÜKŞEHİR YAZ SPOR OKULLARI KAYIT HEYECANI BAŞLADI
28 İLÇEDE BÜYÜKŞEHİR YAZ SPOR OKULLARI KAYIT HEYECANI BAŞLADI