Başkan Altay: “Konya Raylı Sistemi İçin Tarihi Başlangıç Yapıyoruz

Başkan Altay: “Konya Raylı Sistemi İçin Tarihi Başlangıç Yapıyoruz

Stadyum-Şehir Hastanesi Tramvay Hattı 1. Etabının Temeli Atıldı

Başkan Altay: “Konya Raylı Sistemi İçin Tarihi Başlangıç Yapıyoruz
2024-04-30 13:43:15

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılacak 11.2 kilometre uzunluğundaki Stadyum-Şehir Hastanesi Tramvay Hattı1. Etabının temeli atıldı. Konyanın raylı sistemi için tarihi bir başlangıç yaptıklarını belirten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, önümüzdeki 5 yılda Konyanın mevcut 27 kilometre hattına Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile birlikte 105 kilometre hat daha ilave ederek Konyayı Anadolunun raylı sistem ağını en çok kullanan şehri yapmaya söz verdiklerini belirterek, temeli atılan hattın Adliye-Şehir Hastanesi kısmını Dünya Bankasıyla, Şehir Hastanesi-Yeni Sanayi etabını da öz kaynaklarla gerçekleştireceklerini; toplam 1.7 milyar TL yatırımla bu raylı sistem hattını Konyaya kazandırmış olacaklarını ifade etti. Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya Büyükşehir Belediyesinin devasa projelerle insanların mutluluğa erişmesine koşar adımlarla uğraştığını ifade ederek, temeli atılan tramvay hattının hayırlı olmasını diledi.


Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilecek Stadyum-Şehir Hastanesi Tramvay Hattı 1. Etabının temeli düzenlenen törenle atıldı.

Temel atma programında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, hep birlikte tarihi bir ana şahitlik ettiklerini, verdikleri bir sözü daha yerine getirmenin ve Konyanın bir hayalini daha gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

KONYA RAYLI SİSTEM KULLANIMINDA ANADOLUNUN İLK ŞEHRİ

Trafiği çözmenin dünyada bulunmuş tek yolunun toplu ulaşım araçlarını artırmak olduğunu belirten Başkan Altay, Konya, raylı sistem kullanımında Anadolunun ilk şehri. 1980li yıllarda raylı sistem kullanmayı başarmış ve o günden bugüne kadar 27 kilometre uzunluğunda Selçuk Üniversitesinden başlayıp adliyeye kadar uzanan bir raylı sistem yapmayı başarmış bir şehir. Sonrasında yüksek hızlı trenle birlikte raylı sistemde yeni bir dönemi yaşadık ve bugün o konforu hep birlikte yaşıyoruz dedi.

YENİ HATLA İNSANLARIN SANAYİ BÖLGELERİNE RAYLI SİSTEMLE ULAŞMASINI SAĞLAMIŞ OLACAĞIZ

31 Mart seçimlerinden önce Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığıyla birlikte Konyanın yeni vizyonunu kamuoyuyla paylaştıklarını anımsatan Başkan Altay şöyle devam etti:

Bu 5 yılda mevcut 27 kilometre hattımıza tam 105 kilometre hat ilave ederek Konyayı Anadolunun raylı sistem ağını en çok kullanan şehri yapmak için çaba göstermeye söz vermiştik. Elhamdülillah bugün hep birlikte Adliye-Şehir Hastanesi, Şehir Hastanesi-Stadyum hattının ilk etabının temelini atmış olacağız. Bu etapla birlikte Alaaddinden Adliyeye gelen hattımız ilk etapta Şehir Hastanesine ulaşmış ve Şehir Hastanesinden de 11.2 kilometre uzaklıkta yeni yaptığımız sanayi sitesine kadar ulaşmış olacak. Bu hattı Büyükşehir olarak biz yapacağız. Yeni Sanayi Sitesinden Aksaray yolu, Dr. Sadık Ahmet Caddesi, Halil Ürün Caddesi ve Yeni Stadyuma kadar olan 10 kilometrelik ikinci etap hattı da Sayın Cumhurbaşkanımızın onayıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımıza devrettik. O hat tamamlandığında Alaaddinden başlayıp Adliye-Şehir Hastanesi-Aslım Caddesi ve Yeni Stadyuma kadar; Konya banliyösünü, mevcut hattımızı ve ileride yapacağımız Barış Caddesi hattımızı dikine kesen yeni bir ulaşım aksı oluşacak. Özellikle Aslım Caddesindeki sanayi alanlarında çok büyük bir yoğunlaşma oldu. Konyanın tarihi dönüşümlerinden birisi olan Eski Sanayi ve Karatay Sanayinin bu yılsonu taşınmasıyla birlikte oradaki yoğunluk ciddi manada artmış olacak. Bu yapmış olduğumuz hatla insanların oraya toplu ulaşımla ulaşmasını sağlamış olacağız.

YENİ HATTIN MALİYETİ 1.7 MİLYAR TL

Temeli atılan hattın Adliye-Şehir Hastanesi kısmını Dünya Bankasıyla, Şehir Hastanesi-Yeni Sanayi etabını da öz kaynaklarla gerçekleştireceklerinikaydeden Başkan Altay, toplam 1.7 milyar TL yatırımla bu raylı sistem hattını Konyaya kazandırmış olacaklarını ifade etti.

KONYANIN İLK METROSUNU İNŞA ETMEK İÇİN YOĞUN ÇABA İÇERİSİNDEYİZ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığıyla birlikte çalışmalara kesintisiz bir şekilde çalışmaya devam ettiklerini anlatan Başkan Altay, Özellikle Alaaddin-Konya Teknik Üniversitesi hattıyla birlikte Konyanın ilk metrosunu inşa etmek için yoğun çaba içerisindeyiz. İnşallah en kısa sürede buna da başlayıp bir sözümüzü daha yerine getirmiş olacağız. Bununla birlikte Fetih Caddesi-Ahmet Özcan Caddesi-Çeçenistan Caddesinde Meram-Karatay bağlantısını sağlayacak ve yeni YHT Gara kadar uzanan yeni raylı sistemle ilgili çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Alaaddin-Necmettin Erbakan Üniversitesi hattının da proje çalışmalarına başlamakla ilgili bakanlığımız yazıları yazdı, bununla ilgili çalışmaları yürütüyoruz. Bu süreçte yapımına devam ettiğimiz 17,4 kilometre uzunluğunda KONYARAY Banliyö Hattında da çalışmalar kesintisiz şekilde devam ediyor. İlk etapta Meram Gardan başlayan ve Kayacık Lojistik Merkezine kadar ulaşacak hatta artık şehir içi kısmında da çalışmalarına devam ediyoruz. İnşallah 2026 yılında oranın hizmete açılmasıyla ilgili bir çaba içindeyiz ifadelerini kullandı.

1 YIL İÇİNDE 28.1 KİLOMETRE HATTIN İNŞASINA BAŞLAYACAĞIZ

16,1 kilometrelik Fırat Caddesi-Beyhekim Hastanesi-Barış Caddesi hattıyla ilgili sürecin de hızla devam ettiğini dile getiren Başkan Altay şu değerlendirmede bulundu:

Böylece 1986 yılında başlayan, bugüne kadar yapılmış olan 27 kilometre raylı sistem hattına sadece Büyükşehir Belediyesi olarak 1 yıl içerisinde 28.1 kilometre hattın inşasına başlamış olacağız. Böylece yüzde yüz bir artış ortaya çıkacak. Ayrıca inşaatı devam eden banliyö hattını da eklediğimizde neredeyse şu an itibariyle Konyanın mevcut raylı sistemini iki katına çıkarmış oluyoruz. Ulaştırma Bakanlığımızla birlikte yapacağımız 77 kilometreyi de ilave ettiğimizde mevcut hattımıza 4 kat ilave ederek Konyayı eşsiz bir raylı sisteme kavuşturmuş olacağız.

BÜYÜKŞEHİRLER İÇİNDE EN UCUZ TOPLU ULAŞIM HİZMETİ KONYADA

Konya Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşların toplu ulaşımda konforunu artırmak üzere çalıştıklarını da aktaran Başkan Altay, 1.3 milyar lira bedelle 180 yeni otobüsü Konyaya kazandırdıklarını, her yıl 50 yeni otobüs daha alarak otobüs filolarını yenilemeye de devam edeceklerini söyledi. Ayrıca Konyanın tüm Büyükşehirler içerisinde en ucuz toplu ulaşım hizmeti sunan şehir olarak öne çıktığını, öğrenci biletinin 4, sivil biletin de 8.5 lira olduğunu hatırlatan Başkan Altay, neredeyse muadillerinin 3te 1i oranında toplu ulaşım hizmeti sunduklarını kaydetti.

YENİ 5 YILLIK HİZMET DÖNEMİMİZE BÖYLE HAYIRLI BİR İŞLE BAŞLAMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ

Konyanın raylı sistemi için tarihi bir başlangıç yaptıklarının altını çizen Başkan Altay, İnşallah bu önümüzdeki 5 yıl boyunca Konya tarihine geçecek toplamda 105 kilometrelik raylı sistem hatlarını yaparak Konyamızın mevcut 27 kilometre raylı sistem hattına 4 kat daha ilave ederek Konyayı Anadolunun toplu ulaşımda en önde şehri yapma gayretinin başlangıcını birlikte gerçekleştiriyoruz. Konyaya verdiği kıymet ve önemden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza, Konyamızın raylı sisteminin yeni dönemde yeni vizyonla ortaya çıkması adına gösterdiği gayret dolayısıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Abdülkadir Uraloğlu beye teşekkür ediyorum. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yollarına ve Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğüne (AYGM) teşekkür ediyorum. Bu hattın yapımında emeği geçen çalışma arkadaşlarıma kolaylıklar diliyorum. İnşallah bir an önce tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunmayı arzu ediyoruz. Konyamıza hayırlı olsun. Yeni 5 yıllık hizmet dönemimize böyle hayırlı bir işle başlamanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz açıklamalarında bulundu.

BU PROJE GERÇEKTEN ÇOK BÜYÜK BİR PROJE

Konya Valisi Vahdettin Özkan ise, Büyükşehir Belediyesinin her alanda özveriyle çalıştığını belirterek, Büyükşehir Belediyemiz, diğer bütün sosyal hizmetlerde, ekonomik hizmetlerde olduğu gibi ulaşım altyapısını da bu devasa projelerle hep insanlarımızın mutluluğa erişmesine koşar adımlarla uğraşmaktadır. Bu faaliyetlerin artarak devamı yönünde temennilerimi ifade etmek istiyorum. İnşallah şehrimiz, mutlu bireylerin yaşadığı, kırsal anlamda oluğu gibi şehir merkezinde de yaşam kalitesini artıran, bu hizmetlerin daha da artarak devam ettiği ve bu yönden de belediyelerimizin hem sizden almış olduğu teveccüh hem de kurumsal kapasitesini geliştirerek bu nitelikli projeleriyle her gün biraz daha bu hizmetleri artırmaktadır. Büyükşehir Belediyemiz başta olmak üzere, çalışma ekibine, katkı sunan ilgili bakanlıklarımıza teşekkür ederiz. Bu proje gerçekten çok büyük bir proje. Şehrimize ve insanlarımıza çok önemli hizmetler sunan bir proje. Hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından 11.2 kilometre uzunluğundaki Stadyum-Şehir Hastanesi Raylı Sistem Hattının 1. Etabı olan Şehir Hastanesi-Yeni Sanayi Sitesi Tramvay Hattının temeli dualarla atıldı.

Başkan Altay: “Konya Raylı Sistemi İçin Tarihi Başlangıç Yapıyoruz

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 11439

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ÖZEL KALEM MÜDÜRÜNDEN AÇIKLAMA
ÖZEL KALEM MÜDÜRÜNDEN AÇIKLAMA
BURUK VEDA
BURUK VEDA