Başkan Altay: “İlk Uygulamanın Konyada Olması Bizim İçin Çok Kıymetli

Başkan Altay: “İlk Uygulamanın Konyada Olması Bizim İçin Çok Kıymetli

“Türkiye Kart Türkiyede İlk Kez Konyada Uygulanmaya Başladı

Başkan Altay: “İlk Uygulamanın Konyada Olması Bizim İçin Çok Kıymetli
2023-09-14 15:06:33

PTT Genel Müdürü Gülten: Yıllar Önce Kurduğumuz Hayal Konya ile Gerçeğe Dönüştü

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, PTT Genel Müdürü Hakan Gülten ile birlikte Konyada pilot uygulaması başarıyla tamamlanan Türkiye Kart Projesiyle ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Konya Modeli Belediyecilik anlayışıyla her manada önde ve önder olmaya çalıştıklarını belirten Başkan Altay, Türkiye Kart, sizi bugün Konyada ama ileride 81 ilimizde tüm toplu ulaşımı tek elden, tek kartla kullanma imkanına kavuşturmuş olacak. PTT Genel Müdürlüğümüzle birlikte başardığımız bu işle tüm Türkiye, artık toplu ulaşımı tek kartla kesintisiz bir şekilde kullanma imkanına kavuşmuş olacak. Türkiye adına çok önemli bir dönüşüm. Tarihin bu önemli anında ilk uygulamanın Konyada uygulanıyor olması bizim için çok kıymetli ve önemli. Tüm Türkiyeye ve şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum dedi. Projeye desteğinden dolayı Başkan Altaya teşekkür eden ve Konyanın hem toplu ulaşımdaki gelişmeleri hem de bu uygulamanın hayata geçirilmesi anlamında çok önemli bir şehir olduğunu kaydeden PTT Genel Müdürü Gülten, Gururla söyleyebiliriz. Dünyada örneği olmayan, toplu ulaşımda örneği olmayan bir sistem. Yıllar önce kurduğumuz hayal Konya ile gerçeğe dönüştü diye konuştu.


Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, PTT Genel Müdürü Hakan Gülten ile birlikte Konyada pilot uygulaması başarıyla tamamlanan Türkiye Kart Projesiyle ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Taş Bina Kültür Sanatta düzenlenen toplantıda konuşan PTT Genel Müdürü Hakan Gülten, PTTnin Türkiyede yaşanan birçok teknolojik gelişmede payı bulunduğunu ifade etti. Konya Büyükşehir Belediyesinin de her zaman teknolojik gelişimlerde yaptığı yenilikle Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının Türkiye Kart Projesine büyük destek verdiğini dile getiren Gülten, projede pilot il olmayı kabul ettiği için Başkan Altaya teşekkür etti.

KONYA, TOPLU ULAŞIMDAKİ GELİŞMELER ANLAMINDA ÇOK ÖNEMLİ BİR ŞEHİR

Konyanın hem toplu ulaşımdaki gelişmeler anlamında hem de bu uygulamanın hayata geçirilmesi anlamında çok önemli bir şehir olduğuna dikkati çeken Gülten, Bu noktada hızlı bir şekilde entegrasyonda vermiş olduğu destekten dolayı Konya Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyorum. Biz PTT ailesi olarak Türkiye Kart Projesinin uygulayıcısıyız. Teknolojik gelişimini sağlıyoruz. Bu gelişim noktasında uzunca bir zamandır, dört yıldır devam eden bir süreç var. Cumhurbaşkanlığımızın eylem planlarına girmiş, bakanlığımızın stratejik planlarında yer alan Türkiye Kart Projesini Konya Büyükşehir Belediyemizle birlikte uygulamaya geçirmiş bulunuyoruz diye konuştu.

DÜNYADA ÖRNEĞİ OLMAYAN BİR SİSTEM

Türkiye Kart Projesi hakkında bilgi vererek konuşmasını sürdüren Gülten, Gururla söyleyebiliriz; dünyada örneği olmayan, toplu ulaşımda örneği olmayan bir sistem. Bu bir takaslaşma, mahsuplaşma merkezi. Yani bir Konyalı İstanbula gittiğinde havalimanından aldığı Türkiye Kartla İstanbulda havalimanı hattında işlemini yapabilecek. Aynı şekilde İstanbuldaki Türkiye Kart sahibi bir vatandaşımız da Konyaya geldiğinde toplu ulaşımından, gerekli indirimlerinden, aktarmalarından, birçok şeyden faydalanabilecek. Konya Büyükşehir Belediyemizle başladık, şu an Kayseriyle devam ediyoruz. Yozgat ve Gümüşhanede de devam edeceğiz. Bakanlığımızın işlettiği tüm hatlarda Türkiye Kartımız geçerli olacak. Tüm ülkede Türkiye Kartın geçmediği bir toplu ulaşım alanı kalmayana kadar süreci başlatmış oluyoruz ifadelerini kullandı.

HAYALLERİMİZ KONYA İLE GERÇEĞE DÖNÜŞTÜ

PTT Genel Müdürü Hakan Gülten, vatandaşa hizmet odaklı, vatandaşına konfor sağlamak isteyen tüm belediyeleri Türkiye Kart ekosistemine dahil olmak isteyeceğini düşündüklerini ifade ederek, yıllar önce kurdukları hayalin Konya ile gerçeğe dönüştüğünü sözlerine ekledi.

TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ BİR BAŞLANGIÇ

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da Bugün hep birlikte tarihe bir not düşüyoruz. Türkiye için önemli bir başlangıcı birlikte gerçekleştirmiş olacağız sözleriyle konuşmasına başladı.

Projenin gerçekleşmesini sağlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğluna, bakan yardımcılarına, PTT Genel Müdürü Gülten ve ekibine teşekkür eden Başkan Altay, Bakanlığımız Türkiye için büyük bir sorunu ortadan kaldırmak için çok ciddi bir efor sarf ediyor. Özellikle Genel Müdürümüzün ifade ettiği gibi her yıl milyonlarca kartın boşa gittiği, özellikle iç turizmin hareketlendiği bu dönemimizde ulaşımla ilgili şehirlerimizin bir birine yakınlaştığı bir zamanda insanların en önemli problemlerinden birisi de gittikleri şehirde toplu ulaşımı kullanma konusunda oluşan zahmetlerdi. Ya yeni bir kart alıp ödemeniz, yeni başvuru yapmanız, öğrenciyseniz bununla ilgili işlemler ciddi manada seyahatinizde vakit alıyor hale gelmişti. Şu an itibariyle birlikte başardığımız bu işle, almış olduğumuz karar tüm Türkiyede artık toplu ulaşımı kesintisiz bir şekilde kullanma imkanına kavuşmuş olacak. Tabi bu çok zor ve zahmetli bir iş. Çünkü her şehrin kendi altyapısı var, kendi sistemi var. Bu sistemin zorlukları ve problemleri var. Ama önemli olan bir yerden başlamaktır. PTT Genel Müdürlüğümüze bizi seçtikleri için ben de teşekkür ediyorum dedi.

İLK UYGULAMANIN KONYADA UYGULANIYOR OLMASI BİZİM İÇİN ÇOK KIYMETLİ

‘Konya Modeli Belediyecilik anlayışıyla her manada önde ve önder olmaya çalıştıklarını vurgulayan Başkan Altay, Özellikle, kurumsal konularda artık Konya Büyükşehir Belediyesi de merkezi hükümetle birlikte çalışma kültürüne ulaştı. Çözüm üretme başarısı elde etmiş bir kurum olarak öne çıkmakta. Dolayısıyla tarihin bu önemli anında ilk uygulamanın Konyada uygulanıyor olması bizim için çok kıymetli ve önemli. Tüm Türkiyeye ve şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. İnşallah bundan sonra da birlikte çalışmalarımıza aralıksız ve kesintisiz bir şekilde devam edeceğiz açıklamasını yaptı.

Yerelde kullanılan Konyakartla ilgili herhangi bir değişim ya da dönüşüm gerekmediği bilgisini paylaşan Başkan Altay, Bunu kullanabileceksiniz. Ama temin ettiğimiz Türkiye Kart sizi, inşallah bugün Konyada ama ileride 81 ilimizde tüm toplu ulaşımı tek elden, tek kartla kullanma imkanına kavuşturmuş olacak. Onun için Türkiye adına çok önemli bir dönüşüm olduğunu ifade etmek istiyorum cümlelerini kullandı.

KONYA, BANKA KARTIYLA TOPLU ULAŞIMI KULLANAN DÜNYADAKİ İLK ŞEHİR

Konyanın bankacılık kartlarını tüm toplu ulaşım araçlarında kullanmasında dünyadaki ilk şehir olduğunu da anımsatan Başkan Altay, "Banka kartı ile toplu ulaşımı ilk kullanan şehiriz. Yine, elektronik kartları toplu ulaşımda kullanan ilk iki şehirden birisi Konyadır. Öte yandan toplu ulaşım ücret toplama sistemini kendisi işleten Türkiyedeki ender şehirlerden biriyiz. Dolayısıyla biz bu konuda geçmişten itibaren önemli işler yapıyoruz. Onun için PTT ile Türkiye Kart konusunda çalışmak bizim için kıymetli ve önemli bir başlangıç diye konuştu.

AKILLI ŞEHİR UYGULAMALARINDA CİDDİ ÇABA SARF EDİYORUZ

Başkan Altay konuşmasına şöyle devam etti: Yine Konya Büyükşehir olarak akıllı şehir uygulamalarında ciddi bir çaba sarf ediyoruz. Bunun için ASELSAN ve Sabancı Üniversitesiyle 2030 Konya Akıllı Şehir Strateji ve yol haritamızı ortaya koyduk. Şu anda 2030a kadar 142 adet projenin yürütülmesiyle ilgili bir çalışma yürütüyoruz. Konya Büyükşehir Belediyesinin akıllı şehir uygulamalarını iki manada önemsiyorum. Dünya Belediyeler Birliği Başkanı olarak Konyadaki belediyecilik anlayışının geldiği noktayı dünyaya anlatmak için elimizde önemli bir veri oluşuyor. Bunu büyük bir gururla anlatıyoruz. Ama diğer taraftan Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı olarak özellikle gönül coğrafyamızdaki belediyelere uygulamalarımızla örnek olmak, ürettiğimiz ürünlerin ihracı konusunda da lider olmak için bir çalışma yapıyoruz.

TÜRKİYEDE ÖĞRENCİ BİLETİNİN EN UCUZ OLDUĞU ŞEHİR YİNE KONYA

Konyada otobüslerin neredeyse günde 100 bin kilometre yol yaptığını buna rağmen Türkiyede öğrenci biletinin en ucuz olduğu şehrin yine Konya olduğunu vurgulayan Başkan Altay, Şu an itibariyle Konyada öğrenci bileti 4 lira. Ankara, İstanbul, İzmir ve benzeri Büyükşehirlere göre neredeyse yarı fiyatına öğrenci kardeşlerimizi toplu ulaştırma imkanından faydalandırıyoruz. Yine sivil bilette de Türkiyenin en ucuz 3. Büyükşehir Belediyesi olarak çalışmalarımıza kesintisiz devam ediyoruz. Bunun birlikte bir taraftan da yaklaşık 1 milyar lira maliyetle 177 yeni çevreci otobüsümüzü şehrimize kavuşturduk. Yine Ulaştırma Bakanlığımızla Konya için hayati bir iş yapıyoruz. Aynı zamanda KONYARAYın başlangıcını yaptık. İnşallah banliyömüz da tamamlandığında Konya yine Türkiyede bu manada önemli bir işi başarmış olacak. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Türkiye Kartıın Konyamıza ve Türkiyemize hayırlı olmasını temenni ediyorum sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Başkan Altay, PTT Genel Müdürü Hakan Gülten ve Altyapı Yatırımları Genel Müdürü (AYGM) Dr. Yalçın Eyigün toplantının ardından Konyada hayata geçirilen Türkiye Kart'ı kullanarak birlikte tramvaya bindi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 43684

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ÖZEL KALEM MÜDÜRÜNDEN AÇIKLAMA
ÖZEL KALEM MÜDÜRÜNDEN AÇIKLAMA
BURUK VEDA
BURUK VEDA