Kapat !
Başkan Altay: “Hz. Mevlana’ya ve Konya’ya Yakışan Özel Bir Sergi Oldu”

Başkan Altay: “Hz. Mevlana’ya ve Konya’ya Yakışan Özel Bir Sergi Oldu”

“750. VUSLAT YILINDA HZ. MEVLANA SERGİSİ” İSTANBUL’DAKİ TÜRK VE İSLAM ESERLERİ MÜZESİ’NDE AÇILDI

Başkan Altay: “Hz. Mevlana’ya ve Konya’ya Yakışan Özel Bir Sergi Oldu”
2024-01-25 13:06:03

Kültür ve Turizm Bakanlığının katkısıyla Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiyenin önde gelen müzelerin envanterindeki nadide eserlerden oluşan 750. Vuslat Yılında Hazreti Mevlana Sergisi İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde ziyarete açıldı. İstanbul Valisi Davut Gül, Konya Valisi Vahdettin Özkan ve AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldızın katıldığı serginin açılışında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Mevlana Konyadan tüm dünyaya sevgi ve kardeşlik mesajları vermiş. Biz de Konya Büyükşehir Belediyesi ve Konyalılar olarak en önemli görevimizin insanlığa bu mesajları anlatmak olduğunu düşünüyoruz. Bu manada önemli işler yapmaya gayret ediyoruz. Türkiyede hem kamuya ait hem özel kişilere ait önemli müzelerdeki değerli eserlerden oluşan çok özel bir sergi ortaya çıktı. Hz. Mevlanaya ve Konyaya yakışan özel bir sergi oldu dedi. Sergi 1 Marta kadar İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde ziyaret edilebilecek.


Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 750. Vuslat Yılında Hz. Mevlana Sergisi İstanbul Türkve İslam Eserleri Müzesi'nde ziyarete açıldı.

Serginin açılışına; İstanbul Valisi Davut Gül, Konya Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Hazreti Mevlana'nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru, sanatçılar, akademisyenler ve davetliler katıldı.

ÖNEMLİ MÜZELERDEN GELEN DEĞERLİ ESERLERDEN OLUŞUYOR

Açılışta konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Şeb-i Arusun 750nci yılında Hazreti Mevlanayı İstanbulun en güzide mekanlarından birisi olan Türk ve İslam Eserleri Müzesinde anacak bir sergiyi açmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Bu özel serginin açılışına katılan davetlilere teşekkür eden Başkan Altay, Hz. Mevlana Konyadan tüm dünyaya sevgi ve kardeşlik mesajları vermiş. Biz de Konya Büyükşehir Belediyesi ve Konyalılar olarak en önemli görevimizin insanlığa bu mesajları anlatmak olduğunu düşünüyoruz. Bu manada önemli işler yapmaya gayret ediyoruz. Türkiyede hem kamuya ait hem özel kişilere ait önemli müzelerdeki değerli eserlerden oluşan çok özel bir sergi oluştu. İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sayın Coşkun Yılmaza emeklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Hz. Mevlanaya, Konyaya yakışan önemli bir sergi oldu. İnşallah bu vesileyle ziyaretçilerimiz onun öğretisini, felsefesini anlama imkanına kavuşacak. Tüm katılımcılara gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ediyorum. Sergimizin hayırlı olmasını temenni ediyorum diye konuştu.

DÜNYA, HZ. MEVLANANIN DÜŞÜNCE YAPISINA EN ÇOK İHTİYAÇ DUYULAN BİR DÖNEMDEN GEÇİYOR

AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, dünyanın Hz. Mevlananın felsefesine, düşünce yapısına en çok ihtiyaç duyduğu bir dönemden geçtiğini belirterek, Maalesef başta Gazze olmak üzere dünyada kan, gözyaşı, insanların birbirini boğazladığı; sevginin, hoşgörünün en az yaşandığı bir dönemden geçiyoruz. İşte böyle bir dönemde hoşgörüyü, sevgiyi, aşkı ve yaratılanda Yaradanın hikmetini arayan felsefeyi bugün İstanbulumuzun merkezinde, İslam Eserleri Müzesinde sergiliyor olmaktan mutluluk duyuyoruz. Konya Büyükşehir Belediye Başkanımıza, çok kıymetli İstanbul Valimize, Konya Valimize, Kültür ve Turizm Bakanlığımıza teşekkür ediyorum ifadelerini kullandı.

KONYA VALİSİ ÖZKAN BAŞKAN ALTAYA TEŞEKKÜR ETTİ

Konya Valisi Vahdettin Özkan, Kültür ve Turizm Bakanlığına ve Konya Büyükşehir Belediyesine teşekkür ederek, Hazreti Pirin felsefesini, barışı, muhabbeti, sevgiyi, hikmeti esas alarak bütün zamanları aşan bu muhabbetin, bu sevginin, bu felsefesine mazhar olmuş bir toplumun inşasına vesile olur inşallah bu tür faaliyetler. Bütün katılımcılara teşekkür ederim ifadelerine yer verdi.

İSTANBUL VALİSİ GÜL: ALLAH KONYALILARIN AYAĞINA TAŞ DEĞDİRMESİN

İstanbul Valisi Davut Gül ise, geçtiğimiz yıl yaşanan 6 Şubat depremlerinde gösterdikleri gayretlerden dolayı Konya Büyükşehir Belediyesini ve ilçe belediyelerini tebrik ederek şunları söyledi: Depremin üzerinden yaklaşık 1 yıl geçti. Depremde biz Gaziantepteydik. Konya Büyükşehir Belediyesinin öncülüğünde, Konyalı iş adamlarının, Konyalı STKların, ilçe belediyelerin her yerde olduğunu gördük. Aslında Mevlananın bakış açısın, sevgisinin, o paylaşmanın, o kardeşliğin yüzyıllar sonra da fiilen devam ettiğini görmüş olduk. Allah Konyalıların ayağına taş değdirmesin. Bu sergide emeği geçen başta belediyelerimiz olmak üzere bakanlığımıza ve bugün burada olan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyor, hayırlı olmasını diliyorum.

Konuşmaların ardından 85 kıymetli eserin yer aldığı serginin açılışı yapılırken; katılımcılar sergiyi gezerek eserler hakkında bilgi aldı.

DİNLE NEYDEN İSİMLİ PANEL DÜZENLENDİ

Konya Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, sergi kapsamında İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi Divanhane bölümünde düzenlenen Dinle Neyden isimli panele katıldı.
İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz moderatörlüğünde düzenlenen panelde Yazar ve Sanatçı Uğur Derman, Mahmud Erol Kılıç ve İstanbul İl Müftüsü Safi Arpaguş Mevlana ve Mevlevilik hakkında konuştu.

BAŞKANIMIZIN GAYRETİ VE SAMİMİYETİ BU SERGİNİN VE DAHA PEK ÇOK GÜZEL KÜLTÜREL FAALİYETİN TEZAHÜRÜNÜ SAĞLIYOR

Panelde konuşan İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Yılmaz, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altaya teşekkür ederek, Başkanımızın iradesi, gayreti, takibi ve samimiyeti bu serginin ve daha pek çok güzel kültürel faaliyetin tezahürünü de sağlıyor. Bir adam kültür ve sanatta, irfanda, medeniyette güzel şeyler yapıyorsa diğerlerini de zaten yapıyordur. Bizim en önemli eksiğimiz ve problemimiz budur. Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoya da bu sergiye verdiği destek ve takibi için çok teşekkür ediyorum değerlendirmesini yaptı.

Yazar ve sanatçı Uğur Derman, sergideki özellikle bazı eserlerin paha biçilemez olduğunu ifade ederek, Özellikle sergideki hattat Yesarizadenin zırnık mürekkebiyle yazdığı 18 beyit ve Sami Efendinin ‘Ya Hazreti Mevlanası. Onun etrafında da bir ince marangozluk sanatı gösterilmiş. Üzerinde Sikke-i Mevlana mevcut. Bu eserleri sergiyi ziyaret edenlere önünde dakikalarca durup bakmalarını ve seyretmelerini tavsiye ederim diye konuştu.

İstanbul İl Müftüsü Safi Arpaguş da Hazreti Mevlananın büyük bir okyanus olduğunu ifade ederek, Hazreti Pirin 750. Vefat Yılında İstanbulumuzda böyle bir faaliyet düzenlenmesinden dolayı emeği geçen herkese teşekkürlerimizi arz ediyorum. Hazreti Pirin eserlerinde, hayatında o derinlikte bir hayatın bugün hayatımıza nasıl yansıtılabileceği konusunda düşündüğümüzde onu, tanımaktan meselenin geçeceğini ve onu tanımadıktan sonra hangi Mevlana sorusunu bize sorarak, içimizde düşünerek, bize hangisi lazım fikrini irdeleyerek bir sonuç elde edebilirsek belki ondan istifade edebileceğimizi düşünüyorum dedi.

ZİYARETÇİLER SERGİYİ ÇOK BEĞENDİ

Sergiyle ilgili izlenimlerini paylaşan Proje Danışmanı Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç, Hazreti Mevlananın vuslatının 750. yılı münasebetiyle 2023 yılında yapılması planlanan etkinliklerin takviminde 6 Şubatta meydana gelen depremden dolayı kaymalar olduğunu söyledi. 6 müzenin envanterlerinde bulunan Mevlana ve Mevlevilikle ilgili bazı eserlerin bir araya getirildiği butik bir sergi açıldığını kaydeden Kılıç, İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesinde en eski şah neylerden ‘ney ve ‘rebap gibi enstrümanların da sergilendiği güzel bir sergi açıldı. Diğer müzelerden de objeler toplandı. Bunlar burada ister Konyalılar ister İstanbullular ve yerli-yabancı bütün gezecek olan kişilere açık olacak, bekleriz inşallah dedi.

Sergiyi inceleyen Yazar Beşir Ayvazoğlu, Çeşitli yönleriyle Mevlevi kültürü ve Mevlana düşüncesini yansıtan çok değişik kaynaklardan derlenmiş önemli sanat eserlerinin ve objelerinin bir araya getirildiği çok önemli bir sergi. Bu sergiyi gezenlerin Mevlana ve Mevlevi kültürü ve düşüncesi hakkında bir fikir edineceği, bir şeyler hissedeceğinden çok eminim. İnşallah ziyaretçisi bol olur cümlelerini kullandı.

Mimar Celalettin Çelik de 750 yıldır bütün dünyanın her lisanda Hazreti Mevlanadan ilham almaya devam ettiğini belirterek, Onun en büyük mirasçısı olarak bizler de devamındaki asırlar boyu o ilhamla sanat üretmeye, o ilhamla söz söylemeye devam ettik. Bu eserlerin hepsi anlam dolu eserler. Emeği geçen herkesi çok tebrik ediyorum açıklamalarını yaptı.

SERGİ 1 MARTA KADAR ZİYARETE AÇIK OLACAK

Sufinin Yolu, Harflerin Estetiği/Sırlı Harfler, Derviş Kültürü, Dervişin Zarafeti, Mistik Yansımalar, Mevlevilik, Mesnevi ve Divan-ı Kebir gibi bölümlerden oluşan sergi, 1 Mart'a kadar Sultanahmet Meydanındaki Türk ve İslam Eserleri Müzesinde ziyaret edilebilecek.
Kültür ve Turizm Bakanlığının katkısıyla Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan sergide, Mevlana, Türk ve İslam Eserleri, Galata Mevlevihanesi, Sakıp Sabancı, Sadberk Hanım ile Resim ve Heykel müzelerinin envanterlerinden seçilen eserler yer alıyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 73056

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Bahçeli, Özgürler, Gökteme Mahalleleri Cumhur İttifakı’yla
Bahçeli, Özgürler, Gökteme Mahalleleri Cumhur İttifakı’yla
MEDAŞ BU İŞİ İYİ BİLİYOR
MEDAŞ BU İŞİ İYİ BİLİYOR