Kapat !
Başkan Altay, “Bu Başarı Tüm Konyalılarındır”

Başkan Altay, “Bu Başarı Tüm Konyalılarındır”

Başkan Altay Konya’nın Deprem Bölgesindeki Çalışmalarını Anlattı

Başkan Altay, “Bu Başarı Tüm Konyalılarındır”
2023-03-05 23:39:29

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, MÜSİAD Konya Şubesi ile Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformunun düzenlediği programlarda Konyanın deprem bölgesinde yaptığı çalışmaları anlattı. Konyanın Antakya başta olmak üzere tüm deprem bölgesinde bir başarı hikâyesi olarak anlatılmasında ilçe belediyelerinin, odaların ve tüm sivil toplum kuruluşlarının çok büyük katkısı olduğunu belirten Başkan Altay, Yine, Konya Büyükşehir Belediyesinin ve KOSKİnin kurumsal kimliğinin ve ilçe belediyeleriyle beraber ne kadar güçlü olduğunu da gördük. Bu başarı tamamen bu şehrin birlik ve beraberliğinin, birlikte hareket edebildiğinin, bir payitaht olduğunun, bir STK şehri olduğunun belgesidir. Bu, Konyada yaşayan, yaşamayan tüm Konyalıların başarısıdır. Özellikle Antakyaya giden arkadaşlarımız görecekler. Konyalıyım dediğinizde insanlar önce size sarılıyorlar; ‘Allah sizden razı olsun, ilk siz geldiniz diye. Allah hepinizden razı olsun dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, MÜSİAD Konya Şubesi ile Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformunun programlarına katılarak Konyanın deprem bölgesinde yaptığı çalışmaları anlattı.

MÜSİAD Konya Şubesinin programında Hatayda yaptıkları altyapı, lojistik, su, kanalizasyon, mobil mutfak, haberleşme, enerji sağlama, konteyner kent, mobil sağlık araçları gibi çalışmaları anlatan Başkan Altay, Belki hep Konya Büyükşehir Belediyesi anlatılıyor ama bu Konyanın başarısı. Çünkü ben ikinci gün sabah 3 tane Konyadan arkadaş gördüm. Ticaret Odası, Sanayi Odası ve Borsadan birer arkadaş görevlendirilmiş yönetimden, başkanımıza yardımcı olun diye. Sonra arkasından MÜSİAD Başkanımızı, MÜSİAD ekibini gördük. Konyanın bugün Antakya başta olmak üzere tüm deprem bölgesinde bir başarı hikayesi olarak anlatılmasında bu salonda bulunan herkesin çok büyük katkısı var. Onun için ben hepinize tekrar teşekkür ediyorum. Bu şehre hizmet ediyor olmaktan hep gurur duyduk ama bu süreçte bir kez daha gurur duyduk. Yine, Konya Büyükşehir Belediyesinin ve KOSKİnin kurumsal kimliğinin ve ilçe belediyeleriyle beraber ne kadar güçlü olduğunu da gördük dedi.

BU BİRKAÇ YÜZYILIN FELAKETİ

Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformunun Afet Dönemlerinde Yerel Yönetim ve STK İşbirliğinin Önemi" konulu toplantısında da sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle buluşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, depremlerde hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet, yaralılara da acil şifalar dileyerek sözlerine başladı.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremin birçok isimle adlandırıldığını ama yaşanan afeti tarif eden doğru ifadenin asrın felaketi olduğunu belirten Başkan Altay, Belki de birkaç asrın, birkaç yüzyılın felaketi. Şiddeti, süresi, etkileri, insan sayısı, vefat eden ve yıkılan bina sayına baktığımızda dünya üzerinde az rastlanılır bir felaketle karşı karşıya kaldık. Şu an itibariyle arama kurtarma faaliyetleri tamamlandı. Yoğun bir şekilde enkaz kaldırma, konteyner kent kurma çalışmaları, bir taraftan da şehirlere gelen misafirlerimizin konaklaması ve onların sosyal hayatıyla ilgili işler yürütülüyor ifadelerini kullandı.

HATAYA İLK GELEN EKİP KONYA İTFAİYESİYDİ

Başkan Altay, depremin ilk anından itibaren gerekli koordinasyon sağlanarak, ekiplerin yola çıkarıldığını ve rotanın belirlendiğini ifade ederek, İlk itfaiye ekibimiz o gün saat 14.34te Antakyaya ulaştı ve Antakya Polis Evinde arama kurtarma faaliyetlerine başladık. Bir taraftan da oraya bir merkez karargah oluşturmak için çalışmalara başladık. Yani o gün Antakyalıların söylediği şey Hataya gelen ilk ekip Konya İtfaiyesiydi. Onu görünce insanlarda bir umut gark olmuş. Yardımın geleceğine ikna olmuşlardı. Ben de 13.50 gibi hazırlıklarımı tamamlayarak Valimizle birlikte yola çıktık. Ve şunu ifade edeyim; 6 Şubat gecesinde biz Antakyada toplam 226 araç ve 703 kişiyle konuşlanmıştık. 24 saat bile olmadan ve 6 Şubat gecesine kadar arkadaşlarımız 22 vatandaşımızı enkazdan sağ olarak kurtardılar. Sonrasında görev alan personelimiz ve araç sayımız gün geçtikçe arttı ve toplamda bugüne kadar Büyükşehir Belediyemizin ve ilçe belediyelerimiz 2.992 personeli ve 847 aracı Hatayda görev aldı. Toplamda 338 arama kurtarma personelimiz bu göreve katıldılar ve ayrıca elektrik temini için 134 jeneratör ve 760 projektörü de bölgeye sevk ettik. Şu an itibariyle 315 araç ve 483 personelle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Konya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekibimizin enkazdan canlı kurtardığı vatandaş sayısı 168e ulaştı diye konuştu.

601 TIR YARDIM GÖNDERİLDİ

Konya Büyükşehir Belediyesinin, ilçe belediyelerinin, odalar ve sivil toplum kuruluşlarının yardımlarıyla Konyada oluşturulan 3 ana merkezde yardımların toplanarak yardım malzemelerinin 6 Şubat saat 23.15 itibariyle Hataya ulaştırıldığını, Hatayda koordinasyonu sağlamak için lojistik merkezler oluşturduklarını vurgulayan Başkan Altay, Konyadan bugüne kadar 601 TIR yardım malzemesinin Hataya ulaştığını söyledi.

Bölgede ilk sıcak yemeği deprem günü, 6 Şubat 18.30da çorba olarak ikram ettiklerini, 7 Şubatta ilk sıcak ekmeği çıkardıklarını ifade eden Başkan Altay, 16 noktada kurulan 75 bin kapasiteli mobil mutfaklarla günde 3 öğün yemek ikram etmeye devam ettiklerini kaydetti.

KONYA SİVİL TOPLUMUN EN GÜÇLÜ OLDUĞU ŞEHİR

Beysunun ilk su TIRının 6 Şubatta Hataya ulaştığını ve bölgeye bugüne kadar 48 TIR su gönderdiklerini belirten Başkan Altay, depremin ikinci günü Hatayın su sorununun çözümü için çalışmaları başlattıklarını, ilk kuyuyu çalıştırdıktan sonra 18 tankerle su dağıtımına başladıklarını ifade etti. Daha sonra Hatayın altyapısını KOSKİnin Coğrafi Bilgi Sistemine entegre ettiklerini kaydeden Başkan Altay, yaptıkları yoğun çalışmalarla Antakya, İskenderun, Defne, Samandağına su verdiklerini söyledi.

Hataydan ilk tahliyeyi de Konya Büyükşehir Belediyesinin yaptığını kaydeden Başkan Altay, Belki bugünlerde Konya Büyükşehir Belediyesinin başarısı diye konuşuluyor ama bu başarı asla bize ait değil arkadaşlar. Bu salonda bulunan, bulunmayan, Konyada yaşayan, yaşamayan tüm Konyalıların başarısıdır. Özellikle Antakyaya giden arkadaşlarımız görecekler. Konyalıyım dediğinizde insanlar önce size sarılıyorlar, ‘Allah sizden razı olsun, ilk siz geldiniz diye. Çünkü bizim dışımızda da birçok sivil toplum kuruluşu oradaydı. Kimisi yemek yapıyor, kimisi çorba dağıtıyor, kimisi ekmek fırını getirmiş, kimisi TIR yardımı göndermiş. Bunların organizasyonunu gerçekleştirmek bize nasip oldu. Tabii aynı anda hem Antakyada bir kriz merkezi oluşturmak hem Konyada bir kriz merkezi oluşturmak ve orada sorunların doğru tespit edilmesini, Konyadan da bir an önce temin edilmesini ve gelmesini sağlamış olduk. Özellikle teşekkür edeceğim kurumlar var. Bunlardan birisi Ticaret Odası, Sanayi Odası ve Borsamız. İkinci gün sabah birer yönetim kurulu üyesi arkadaşımız oradaydı ve bize destek oldular. MÜSİAD Konya Serinyol Kışlasında çok ciddi bir dağıtım gerçekleştirdi ve bu salonda bulunan bütün sivil toplum kuruluşlarımızın değerli başkanları ve üyeleri adeta yardımı TIRlara doldurup Hataya yağdırdınız. Biz de sizin adınıza orada en iyi şekilde koordine edip en uzak yere, en ihtiyaç sahibi olan yere dağıtılmak için bir sorumluluk aldık. Yine, Selçuklu, Meram, Karatay belediyelerimiz başta olmak üzere 31 ilçe belediyemiz ilk andan itibaren çok yoğun gayret gösterdi. Bu başarı tamamen bu şehrin birlik ve beraberliğinin, birlikte hareket edebildiğinin, bir payitaht olduğunun, bir STK şehri olduğunun belgesidir. Biz daha önce hep söylüyorduk; Konya tarım şehri, sanayi şehri ama aynı zamanda sivil toplumun en güçlü olduğu şehir diye. Bunu orada bir kez daha bize yaşattınız cümlelerine yer verdi.

MİLLETİMİZİN MAYASINDA İYİLİK VAR

Başkan Altay, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: Hatayda bir deprem oldu ve biz görevlendirildik. Ama Konyada da bir şey olursa da tüm Türkiyenin buraya geleceğinden emin olabilirsiniz. Çünkü milletimizin mayasında böyle bir iyilik ve güzellik var. Bir Konya başarısı oluştu. Birlik beraberlik içinde olmamız, sivil toplum kuruluşlarımızın başarısı, Konya belediyelerinin kurumsal yapısının çok güçlü olması, belediyelerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın birlikte hareket etmesi, insanımızın duyarlılığı… Bunların hepsi orada insanlara faydalı olmamıza vesile oldu. Onun için ben hepinize tekrar teşekkür ediyorum. Rabbim bu acıları tekrar yaşatmasın, iyi günlerde ülkemize hizmet etmeyi nasip etsin.

#DEPREM

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 66154

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
NARNİA GÜNLÜKLERİ ASLAN, CADI VE DOLAP OYUNUNU SAHNELENDİ
NARNİA GÜNLÜKLERİ ASLAN, CADI VE DOLAP OYUNUNU SAHNELENDİ
YORUMSUZ
YORUMSUZ