Kapat !
Atilla Atmaca’dan 10 Ocak Gazeteciler Günü Mesajı

Atilla Atmaca’dan 10 Ocak Gazeteciler Günü Mesajı

EREĞLİ’DE ‘KORSAN YAYINLARA’ KİM DUR DİYECEK

Atilla Atmaca’dan 10 Ocak Gazeteciler Günü Mesajı
2022-01-11 06:53:16

Atmaca: Kalemini satmayan, Onurunu ayaklar altına aldırmayan meslektaşlarımın, Bu özel günlerini kutluyorum dedi.
(RATEM) Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği Bilim Teknik Kurulu Y.Üyesi, Ereğli Metro Televizyon ve Radyo Yayıncılık Yapımcılık Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı, Yeni Ereğli Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve (DHA) Demirören Haber Ajansı Ereğli temsilcisi Attila Atmaca yaptığı açıklamada 10 Ocak çalışan gazeteciler gününü kutladı.
Attila Atmaca açıklamasında, Hak ve sorumluluk bilincinin güçlenmesinde, demokrasi kültürünün gelişmesinde, sağlıklı bir toplum düzeninin inşasında gazetecilerin rolü büyüktür.
Bu nedenle fedakârca çalışan ve kalemini satmayan basın mensuplarımızın çalışma şartlarını kolaylaştırmak, onlara gereken desteği ve katkıyı sağlamak, her kesimin görevi olmalıdır. Unutulmamalıdır ki; Basın özgürlüğü ve basın özgürlüğünü de kapsayan ifade özgürlüğü, çağımızda demokratik yaşamın olmazsa olmazıdır.
Özgür basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir. Halkın sesi olma görevini üstlenen bağımsız ve özgür basın, düşünce özgürlüğünün de her zaman için etkili bir aracıdır.
Çağdaş demokratik toplumlarda halkın haber alma hakkı basın ve ifade özgürlüğüyle mümkündür.10 Ocak 1961 tarihinde 212 sayılı kanun ile yürürlüğe girerek, basın mesleği icrasında emek veren basın mensuplarının haklarını düzenleyen ve Çalışan Gazeteciler Günü olarak kabul edildi.
Gazetecilik güçlüden menfaat sağlayarak ve onun çıkarları doğrultusunda haber oluşturarak tetikçilik yapmayı görev bilen ve günümüzde güç odakları tarafından organize edilmek suretiyle mantar gibi çoğalan ve geçmişinde insanları mağdur eden o kişileri överek süsleme tekniğiyle haberleştiren ve yine yere göğe sığdıramayarak beyaz dediğine daha sonra kara diyebilen ya da kara dediğine şimdi ise beyaz diyerek övdüklerini zanneden ve toplumda inandırıcılığı ve hiç mi hiç değeri olmayan şahsiyetler, kendilerini gazeteci olarak lanse etmek, Yine halkın hür iradesiyle seçtiği Başkan, Milletvekili ve devleti temsil eden pırıl pırıl bürokratlara yönelik asılsız ve yalan haberlerle kendilerine pirim sağlamaya çalışmak gazetecilik asla değildir.
‘KORSAN YAYIN SUÇ VE BİR HAK İHLALİDİR
Ereğlide yapılan korsan ve kaçak yayınlarla resmi olarak görev yapan televizyonlar, gazeteler ve radyolar mağdur edilirken. Bu korsan yayınlara kim ya da kimler dur diyecektir. Bizim buradan çağrımızdır. Bu ne bir iddia ne de bir duyum değildir. Ereğlide korsan yayın yapılmaktadır. Oda yasal değildir. Bu bir suçtur. Yetkilileri bu konuda göreve davet ediyoruz. Bu korsan yayınlar ilgili kurumlarca araştırılmak suretiyle gereği derhal yapılmalıdır.
Gazetecilik birilerinin değirmenine su taşımak suretiyle yanlışlara göz yummak değildir. Ya da müsaade edenler iyi, yasaları dürüst bir şekilde uygulayan bürokrat ise kötü. Bunları hangi sıfatla belirliyorsunuz.
Çakma ve korsan olarak bildiğimiz, yine onun bunun tetikçiliğini yaparak güçlüden menfaat sağlayan şahsiyetler, Kanun ve yasalar çerçevesinde sizleri görev yapmaya davet ederek, onlara doğruları söylemekten korkmayın diyor, emeğe ve yasalara saygılı olmaya davet ediyorum.
Atmaca, Gazetecilerin ortak görüşü olan ve Ereğlide yaşanan bir gerçeği daha dile getirdi. Kamu yararına çalışan ve görevi Gazetecilik ve Televizyon yayıncılığı olan yayın kuruluşları zor şartlarda görevini yerine getirmeye canla başla çalışırken işi sadece gazetecilik olan bu kuruluşlar ve bünyesinde çalışmakta olan gazetecileri, Tetikçi ve çakma kişilerle bir tutmaya çalışan Bazı siyasetçiler, Belediye Başkanları ve oda başkanlarına da seslendi?...
Sorumsuzca, sorumlu olduğu oda üyelerinin çıkarlarını düşünmeden parasını adeta peşkeş çekerek bir şekilde kılıfına uydurmak suretiyle birilerine aktararak çıkar ve menfaat sağlayan zatlar, onlara göz yumarak görevini yapmayan ve onlara can suyu vermek suretiyle sıfat kazandıran makam sahipleri bu tetikçilere değer katan başkan ve oda başkanları sizlere tekrar tekrar sormak gerekiyor. Neden yasal olan varken çakmayla çalışma tercihinde bulunuyorsunuz. Acaba bir açığınız mı var? Yoksa başka çıkar ilişkisi varda ondan mı bu yola başvurmaktasınız.
Çünkü! Tetikçiliği ancak o şahıslara yaptırırsınız Sormazlar mı günü gelince, Tabi ki sana da sana tetikçilik yaptıran o zata da zamanı gelince elbette sorarlar. Devlete vergisini veren (Televizyonlar RTÜK ‘e, Gazeteler ise BİKe) sorumluluklarını yerine getirmektedir., Gazete ve Televizyonlar ile tetikçiyi bir tutamazsınız bunu net bir şekilde belirtelim.Usulsüz davranışlarda bulunan ve bunları bir tutan ile tutmaya çalışan kanunlar karşısında elbette bir şekilde bedelini öder.
Gazeteci öncelikle kalemini satmaz, İnsanlar arasına nifak sokarak oradan kendine ve birilerin lehine çıkar sağlayamaz, Ülke çıkarlarının ise her şeyden önce geleceğini bilmesi gerekir ve haberlerinde ise yıkıcı değil yaptığı haberiyle yapıcı olmasının gerçeğini bilmelidir.
Kamu vicdanın sesi olan ve gerçek görevi gazetecilik olan, doğruları yazmaktan korkmayan, Gerçek haberi halka ulaştırabilmek adına gözünü budaktan esirgemeyen ve zor şartlarda hakkıyla görevini ifa etmeye çalışan emektar basın mensubu arkadaşlarımızın, Allah yardımcısı olsun diyoruz.
Atmaca; İşte gazetecilik öyle bir meslektir ki, "Bizlerde işi gazetecilik olan, Tetikçilik yapmayan, Yaptığı haberden menfaat ve çıkar sağlamayan, Bu kutsal mesleğe yamanmaya çalışan çürük elmaları ayırt ederek, Bu işe gerçekten gönül veren ve gazeteci olmaya çalışan, İşi haber kovalamak olan bütün emekçi meslektaşlarımın bu özel günlerini kutluyor, Aileleriyle mutlu ve sağlık dolu bir yıl diliyorum dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 92614

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
EREĞLİ POLİSİ NEFES ALDIRMIYOR
EREĞLİ POLİSİ NEFES ALDIRMIYOR
KIZILKAN YAPI DA EREĞLİSPOR’UN YANINDA!
KIZILKAN YAPI DA EREĞLİSPOR’UN YANINDA!