ARAŞTIRMACI YAZAR ASEL UÇAK’IN GÖZÜNDEN

ARAŞTIRMACI YAZAR ASEL UÇAK'IN GÖZÜNDEN

ARAŞTIRMACI YAZAR ASEL UÇAK FIVE EYES (BEŞ GÖZ) VE DERİN DEVLETİ GÜNDEMİNE ALDI

ARAŞTIRMACI YAZAR ASEL UÇAK’IN GÖZÜNDEN
2021-05-06 15:45:36
İzlenme : 6659

Türk milliyetçiliği, ilerleme ve gelişme yolunda ve milletler arası temas ve ilişkilerde bütün çağdaş milletlerle aynı çizgide ve onlarla uyum için de yürümekle birlikte, Türk toplumunun özel karakterlerini ve başlı başına bağımsız kimliğini saklı tutmaktır. Mustafa Kemal Atatürk

Sevgili okuyucularım sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum. İçinizde araştırma isteği uyandıracak bir yazıyı beğeninize sunuyorum

İngilterenin başı çektiği ve Avustralya Kanada Yeni Zelenda ve ABDyi kapsayan istihbarat servisleri ittifakının ortak adı F.V.E.Y harfleriyle anlatılmaktadır açılımı ise Five Eyes ( Beş Göz) şeklindedir. Bu ülkeler UKASA anlaşması çerçevesinde sinyal istihbarat sağlama konusunda birbirleriyle bağlıdırlar.(Sinyal istihbarat, hedef devletin elektronik haberleşme sistemleri tarafından yayınlanan elektromanyetik enerjinin alınması kaydedilmesi değerlendirilmesi ve yorumlanması ile elde edilen istihbarattır.) FIVE EYES( Beş Göz) İngiltere de bulunan yuvarlak masa ekibinin talimatı ve yönlendirmeleri ile illegal şekilde sinyal istihbarat toplaması yapmaktadır. Bu illegal istihbarı bilgiler hem Devletlerin hem de Devlet yönetiminde bulunan kişilerin aleyhinde kullanılabilmektedir. Bu yüzden Five Eyes( Beş Göz) görünürde resmi ve legal bir kurum gibi anlatılsa da aslında yuvarlak masa için çalışan ve İngilterede bulunan derin devletin çıkarlarını koruma Devletler bazında şantaj ve sabotaj amaçlı olarak çalışmaktadır. Bunun en önemli delillerinden biri WİKİLEAKS belgeleriyle İngiliz ajanlarının G20 Zirvesine katılan liderleri dinlediği ve e-maillerini ele geçirdiği belgelenmiştir.

FIVE EYESIN durumu ortadayken tamamı Antalya da çekilmiş olan ve adı bu kurumla aynı olan MI6(İNGİLİZ DIŞ İSTİHBARAT SERVİSİ)Yuvarlak masa ekibinin uluslararası operasyonel birimi ajanı ön plana çıkaran bu filmin amacı nedir? Öncelikli olarak filmin çekilmiş olduğu Antalya ya dikkat çekmek lazım bilindiği gibi doğalgaz aramalarımızın olduğu Akdeniz havzasının merkez üssü konumunda olan Antalya şehrimiz bu filim için seçilerek burada bir istihbari operasyon mu planlanmaktadır? Eldeki verilere baktığımız da Türkiyenin atılımları ve gelişimi Yuvarlak masa ekibini fazlasıyla rahatsız etmiş hem Denizel hâkimiyeti hem de Akdenize komşu olan ülkelerle karasal temas sağlayan TÜRKİYE ye problem çıkarmak amacıyla film adı altında istihbari bir operasyon planlanıyor gibi film ekibi için de MI6in gerçek ajanları ve FIVE EYESIN teknik desteği gelmiş olabilir. Burada amaç film adı altın da Türkiyenin Devlet sırlarına vakıf olmak ve bu sırları çok yönlü bir şekilde İngiltere de bulunan bu derin devletinin çıkarları için kullanmaktır. Tarihsel süreç açısından bakıldığında bu derin devletin ajanları birçok kez bu girişimlerde bulunmuştur. Bunlardan biri de Ian Flemingin 6-7 Eylül 1955 olayların da Atatürkün evinin bombalandığına dair provakatif haber yapılmasına ön ayak olmasıdır. James Bond yazarı Ian Fleming bir MI6 ajanıdır.

İşin ilginç yanı bu olayların olduğu tarihte İngiltere Yunanistan ve Türkiye arasında Kıbrıs müzakereleri yapılmaktadır. Bu olayları organize eden Ian Fleming ise İstanbuldadır bu olaylardan iki sene sonra James Bond ve kendisini dünyaya tanıtacak olan kitabını yazdı. Kitapta ilginç bir şekilde maceranın tamamı Türkiyede ve İstanbul da geçiyordu Yuvarlak masa ekibi bu kara propaganda sonrasında her yönden devreye girmiş ve gelişen tüm olaylar 1960 darbesini hazırlamıştır iki durum karşılaştırıldığın da ne ilginçtir ki olayların tamamen TÜRKİYE de geçmesi çok büyük bir benzerlik göstermektedir. O zamanın şartların da ve imkânların da hazırlanan ve kitle psikolojisini etkileyen gazete ve roman kullanılarak bu propaganda yapılmıştır. Günümüz şartlarında ise en büyük kitle propaganda aracı olarak kullanılan sinema bu işe dâhil edilmiştir bu derin yapılanmanın TÜRKİYE topraklarındaki işgal planı son bulmamış bu plan legal ve illegal her türlü imkân ve teknolojiyle hayata geçirilmeye çalışılmaktadır. Bu konu da dikkatli ve bilinçli olmak gerekir ve hiçbir zaman unutulmamalıdır ki TÜRK DEVLETİ ve MİLLETİ buna müsaade etmeyecektir.

Asel UÇAK

Araştırmacı-Yazar

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 49642

Kullanıcı Adı

 • Zehra
  6 Mayıs 2021 Perşembe

  Çok güzel bir yazı çarpıcı bilgiler içeriyor teşekkürler

 • Emine
  6 Mayıs 2021 Perşembe

  Çok ilginç bilgiler paylaşıyorsunuz emeğinize sağlık

 • Neşe
  6 Mayıs 2021 Perşembe


[1]

Tüm yorumları okumak için tıklayın

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Edirne/Merkez’de 1.969,06 m2 arsa satılacak
Edirne/Merkez’de 1.969,06 m2 arsa satılacak
Evreşe Belediyesi’ne ait 2.080 m² arsa satılacak
Evreşe Belediyesi’ne ait 2.080 m² arsa satılacak