Bilal 1 info

Kapat !
Anıl Yaver, Aşık Yaşar Reyhani’yi Andı

Anıl Yaver, Aşık Yaşar Reyhani’yi Andı

Karslılar ve Erzurumlular Derneği Başkanı Anıl Yaver Yaşar Reyhani’nin vefatının yıl dönümünde mesaj yayınladı

Anıl Yaver, Aşık Yaşar Reyhani’yi Andı
2021-12-11 12:53:25

Karslılar ve Erzurumlular Derneği Başkanı Anıl Yaver, merhum Aşık Yaşar Reyhani'nin vefatının yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada Onun Türk aşıklık geleneğinin öncüsü olduğunu söyledi.

Ünlü halk ozanı Aşık Yaşar Reyhani'yi ölümünün 15. yıldönümünde rahmet ve şükranla andıklarını ifade eden Dernek Başkanı Anıl YAVER, bir mesaj yayınladı. Yaver; "Aşık Reyhani, 14 yıl önce bugün yaşamını yitirmişti. Kendisine Allah'tan rahmet, yakınlarına da sabırlar diliyorum. Erzurum'da Emrah ve Sümmanî döneminden sonra bir ışık gibi parladı Aşık Reyhani. Genç, ateşli, hareketli biri olarak alev gibi sönmeyen, girdiği her mecliste kendisini ve sanatını ortaya koyan bir âşıktı. Âşıklık geleneği bir zamanlar kendi bölgesinde yaşarken Kars ve Erzurum'da yetişen bir kuşak, bu geleneği bulundukları bölgenin dışına taşıdı. Bu isimlerden birisi de hiç şüphesiz Âşık Yaşar Reyhanî'dir." dedi. Erzurum'un değerli bir insanını kaybettiğini vurgulayan Yaver, Reyhani'nin vefatını Aşıklık geleneğinden bir yıldız kaymış olarak nitelendirdi. Reyhani'nin yerinin doldurulması zor olduğunu kaydeden Yaver, açıklamasında şunlara yer verdi: "Birçok eser üreten ve kabına sığmayan bu minyon orta boylu insan, sazını eline aldığı zaman 'dev'leşen bir cüsse haline geliyordu. Kendi duygularını dile getirdiği zaman kimseden çekinmeden söyleyen bir yay gibi çelik, ok gibi düz, ateş gibi bir gönlü taşıdığını her zaman ortaya koymuştur. Karslı ve Erzurumlu olarak her zaman kendisiyle gurur duymuş bir kişi olarak Türk Aşıklık geleneğinin öncüsü Aşık Yaşar Reyhani'yi rahmet ve şükranla anıyoruz. Aşık Yaşar Reyhani yüreklerde yaşamaya devam edecektir." dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 76488

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Kadınlar kısır kalabilir
Kadınlar kısır kalabilir
Hatay’da 152 Dükkandan Oluşan Konya Bedesteninin Temeli Atıldı
Hatay’da 152 Dükkandan Oluşan Konya Bedesteninin Temeli Atıldı