Amil Acar: Çiftçimiz Tarımdan Koparılıyor

Amil Acar: Çiftçimiz Tarımdan Koparılıyor

.

Amil Acar: Çiftçimiz Tarımdan Koparılıyor
2021-04-22 11:33:08

İYİ Parti Ereğli İlçe Başkanı Amil Acar, tarımda üretim alanlarının daralması ve çiftçi sayısındaki düşüşle ilgili açıklama yaparak, AK Parti hükümetlerinin uyguladığı kapitalist, ithalatçı politikalar sonucu Türkiye, her geçen gün tarımsal üretimden koparılarak dışa bağımlı hale getirildi dedi.

Türkiye'nin tarım politikasının dışa bağımlı olması nedeniyle tarımda üretim alanlarının daraldığını ve çiftçi sayısında da belirgin bir düşüşün yaşandığını savunan Acar, Türkiye'de üreten çiftçi para kazanamamaktadır. Çiftçinin enflasyonu genel enflasyon verilerine göre değerlendirirsek hem kendimizi, hem de çiftçimizi kandırmış oluruz. Çiftçinin sattığı ürününden eline geçen fiyat artışı ile girdileri olan gübre, mazot, zirai ilaç, yedek parça, tarımsal ekipman, işçilik ve benzeri şeylerdeki artış oranları ile mukayese edilerek değerlendirilmelidir. Böyle bir karşılaştırma yapıldığında görülecektir ki çiftçi girdilerindeki fahiş fiyat artışları nedeniyle çiftçinin ürettiği malın değeri her yıl olduğu gibi enflasyonun çok altında kalırken üreticinin kazanamadığı, tüketicinin ise yüksek fiyattan gıdaya ulaştığı net bir şekilde görülecektir ifadelerini kullandı.
Çiftçinin üretim yapamayacak duruma geldiğini ve bundan dolayı kentlere göç hareketinin olduğunu dile getiren Acar, açıklamasına şöyle devam etti:Ülke koşullarında yetişen ürünler açısından yakın zamana kadar dünyada tarımda kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olan Türkiye, günümüzde fındık, fıstık, üzüm, kayısı ve narenciye dışındaki diğer tarım ürünlerini çeşitli gerekçelerle değişen miktarlarda 125 farklı ülkeden ithal etmektedir. İzlenen bu yanlış ve ithalatçı tarım politikaları nedeniyle kazanamayan çiftçimiz, tarım arazisini ekmekten vazgeçmiş, ülke genelinde tarım alanları düşmüştür. Gerek üretim alanlarının daralması, gerekse de çiftçi sayısındaki düşüş tarımda bir üretim sorunu olduğunu açıkça göstermektedir.
Tarım alanlarının, tarımsal üretimin, çiftçi sayısının kırsal alan nüfusunun sürekli düştüğü bu süreçte, en büyük pay aracılara ve çiftçi taşeronu olarak kullanan büyük şirketler ile ithalatçı firmalara gitmektedir. Bu durum, bırakın rekabet edebilmeyi, çiftçinin üretim yapamaz durumuna gelmesine, yoksullaşmasına, üretimden vazgeçmesine, arazisini satmasına, kente göç ederek vasıfsız işsizler yığınına katılmasına, kentlerde artan sorunların yeni ortaklarından biri olmasına yol açmaktadır
Sorumlusu AK Parti
Söz konusu gidişatın sorumlusunun AK Parti hükümeti olduğunu iddia eden Acar, şöyle dedi: AK Parti hükümetlerinin uyguladığı kapitalist, ithalatçı politikalar sonucu Türkiye, her geçen gün tarımsal üretimden koparılarak dışa bağımlı hale getirildi. Bugün de çok açık görülmektedir ki iktidarın söylemleri ile uygulamalar arasında hiçbir ilişki yoktur. Girdi maliyetlerini düşürmeyen, ürün desteklerini içermeyen ve sadece ithalata dayalı politika ve uygulamalarla tarımda belirlenen hedeflere ulaşılması mümkün değildir. AK Parti iktidarı ülke tarımının sorunlarının çözümüne ilişkin somut ve gerçekçi tek bir adımın dahi olmaması, ülke tarımını ve çiftçiyi bitirme planının bir parçası olduğunu göstermektedir

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 77863

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Ereğli’de Makas atan TIR, bariyerleri çarptı
Ereğli’de Makas atan TIR, bariyerleri çarptı
Ziraat Yüksek Mühendisi Burak Kırkgöz, Değişim için geliyoruz
Ziraat Yüksek Mühendisi Burak Kırkgöz, Değişim için geliyoruz