Kapat !
Altay: “Tarihi Meram Hamamı Oyuncak Müzesi Olarak da Kullanılacak

Altay: “Tarihi Meram Hamamı Oyuncak Müzesi Olarak da Kullanılacak

Konya Büyükşehir Tarihi Meram Hamamı’nı Restore Ederek Şehre Kazandırıyor

Altay: “Tarihi Meram Hamamı Oyuncak Müzesi Olarak da Kullanılacak
2024-02-09 18:18:51

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu yapılacak Tarihi Meram Köprüsü yanında bulunan Karamanoğlu Mehmet Bey Hamamının restorasyonbaşlangıcını yaptı. Tarihi hamamın 600 yıl önce Karamanoğlu Mehmet Bey tarafından yapıldığını belirten Başkan Altay, Burada da aynı Darül Mülk Projesinde olduğu gibi zihnimizdeki resmin büyük parçasını ortaya koymak adına yap-bozun parçalarını tek tek yerleştiriyoruz. Burası bir oyuncak müzesi olarak kullanılacak. Böylece ailelerin çocuklarıyla beraber her daim ziyaret edebilecekleri yeni bir mekan oluşturuyoruz. İnşallah bu yıl tamamlanarak hizmete açılmış olacak. Böylece Meramımız çok önemli bir hizmet kazanacak dedi. AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Konyanın her hizmetin en iyisine layık bir şehir olduğunu vurgulayarak, 31 Mart 2024te de yeni bir tarihin başlangıcı olarak bu güzel işlerin çok daha büyüyeceği bir dönemi birlikte yaşayacağız diye konuştu. Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Meram eski günlerinden çok daha ötesine geçecek. Uğur başkanımız bu dönemde Meramda asla bizi yalnız bırakmadı. Kendisine çok teşekkür ediyorum ifadelerini kullandı.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Meram Köprüsünün yanında bulunan Karamanoğlu Mehmet Bey Hamamının restorasyonunu yaparak tarihi eseri yeniden ihya ediyor.

Tarihi hamamın restorasyon başlangıcı için düzenlenen programda konuşan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, uzman ekiplerin tek tek taşları ve betonları ayrıştırarak, çok ince ve en orijinal haline geri çevirecek bir restorasyon çalışması yaptıklarını ifade ederek, Konyaya dışardan gelen veya yerel halkımızın tamamının hafta sonları veya boş vakitlerinde soluklanmak için geldikleri Meram Son Durak dediğimiz; şimdi Taş Köprü ve Çamlıbel diye adlandırdığımız yere gelinmesinin sebeplerini artıracak işler yapmaya devam ediyoruz diye konuştu.

MERAM ESKİ GÜNLERİN ÇOK DAHA ÖTESİNE GEÇECEK

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altayın Meramla ilgili çok büyük hayalleri olduğunu kaydeden Başkan Kavuş, Meram eski günleri gibi falan demeyeceğim, eski günlerinden çok daha ötesine geçecek. Vatandaşlarımızın kullanacağı alanların belki 4 veya 5 katına çıkarıldığı bir alan haline gelmiş olacak. Uğur başkanımız bu dönemde Meramda asla bizi yalnız bırakmadı. Ya bir işin içinde beraber olduk ya yanımızda oldu, arkamızda oldu ama hep beraber koşturduk. Konyada o büyük birlik ve beraberlik, çok büyük bereketlere vesile oldu. Kendi gücümüzün yetmeyeceği, altından kalkamayacağımız her işte o birliğin beraberliğin sayesinde altından kalkmış olduk. Ben, Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altaya çok teşekkür ediyorum ifadelerini kullandı.

ŞEHRİMİZ HER HİZMETİN EN İYİSİNE LAYIK

AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Konyanın her hizmetin en iyisine layık bir şehir olduğunu vurgulayarak, Bunu yapacak kadrolar da AK kadrolar. Geçmişten bugüne bu güzel işleri hep yaptılar, 31 Mart 2024te de yeni bir tarihin başlangıcı olarak bu güzel işlerin çok daha büyüyeceği bir dönemi birlikte yaşayacağız. Bu şehri yönetenlerin kendi içindeki birlik ve beraberliği ve aynı hedefe koşma anlayışıdır. Bu restorasyonun Konyamız için hayırlı olmasını diliyorum değerlendirmesini yaptı.

BU ALANDA RESTORASYON YAPMAK BİZE NASİP OLDU

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da önemli bir işin temelini attıklarını ve yapılan bu çalışmaların hepsinin Konyaya hizmet olarak yansıdığını belirterek konuşmasına başladı.

Tarihi hamamın 600 yıl önce Karamanoğlu Mehmet Bey tarafından yapıldığını paylaşan Başkan Altay, Hepimizin ‘Meram Hamamı diye bildiğimiz bu alanda restorasyonu yapmak bizlere nasip oldu. Bu bölge hepimizin çocukluğunun geçtiği, Konyaya gelenlerin en çok ziyaret ettiği alanlardan birisi. Burada da aynı Darül Mülk Projesinde olduğu gibi zihnimizdeki resmin büyük parçasını ortaya koymak adına yap-bozun parçalarını tek tek yerleştiriyoruz. Tavusbaba civarında dönüşüm ve caminin güçlendirilmesiyle başlamıştık. Şimdi buradaki hamamın restorasyonuyla devam ediyoruz. Sonrasında Vali Konağının taşınmasıyla birlikte orada yapacağımız düzenleme ve Çamlıbel arkasında yapmış olduğumuz kamulaştırma ile birlikte burası adeta yeniden canlanacak. İnsanların koşarak geleceği mekanlar yapmayı arzu ediyoruz. Bu hamamın restorasyonu konusunda çok titiz bir çalışma yürütüldü. Özellikle betonarmeden arındırarak tekrar o taş yapının güzelliğinin ortaya konacağı güzel bir restorasyon çalışması yürütüyoruz. Artık bu konuda da hem projesinden hem de yapımına kadar ciddi bir uzmanlık alanı şehrimizde oluştu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum açıklamasını yaptı.

BİR OYUNCAK MÜZESİ DE OLACAK

Ayrıca hamamın bir oyuncak müzesi olarak kullanılacağını kaydeden Başkan Altay, Böylece ailelerin çocuklarıyla beraber her daim ziyaret edebilecekleri yeni bir mekan oluşturuyoruz. İnşallah bu yıl tamamlanarak hizmete açılmış olacak. Böylece Meramımız çok önemli bir hizmet kazanacak. İnşallah Konyalıların çokça ziyaret ettiği, gelip ilgiyle vakit geçirdikleri bir mekan olacak diye konuştu.

KONYANIN HER KÖŞESİNİ NAKIŞ NAKIŞ İŞLİYORUZ

Bir taraftan da seçim çalışmalarının aralıksız şekilde sürdüğüne değinen Başkan Altay, Bu dönem değerli il başkanımızın şahsında tüm teşkilatlarımızın desteğiyle, Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle yeniden aday olduk. Merkezde belediye başkanlarımızla devam ediyoruz. Özellikle Meramda AK Parti iktidarlarında ilk kez mevcut belediye başkanımızın tekrar aday olduğu bir süreç yaşıyoruz. Bunda değerli Belediye Başkanımız Mustafa Kavuşun ilk günden itibaren gösterdiği gayret, başarı ve vatandaşla kurmuş olduğu iletişim çok önemlidir. Ben bu dönemde de çok daha başarılı işler yapacağına inanıyorum. Hep birlikte Konyamızı güzelleştirmek için hem merkez 3 ilçemizde hem de 28 ilçemizde büyük bir gayret içindeyiz. İnşallah yeni dönemde çok daha başarılı işler yapmayı arzu ediyoruz. Konya çok yüksek bir destek veriyor bize, bu destek bizim sorumluluğumuzu artırıyor. Konyanın her köşesini adeta nakış nakış işliyoruz. Bu dönemde de hazırız ve kararlıyız. Güçlü Konya İçin Bir Adım Daha diyerek Konyalılardan destek istiyoruz. Konyalıları bunu yapacağına inancımız tam. İnşallah istikrarın devam ettiği, merkezi hükümetin, Büyükşehir Belediyesinin ve 31 ilçenin tamamının Cumhur İttifakında olduğu bir dönemin başlangıcını 1 Nisan sabahı yapmış olacağız dedi.

Konuşmaların ardından Başkan Altay ve Başkan Kavuş ilk harcı koyarak tarihi hamamın restorasyonunu başlattı. Programa katılanlar daha sonra hamamda incelemede bulunarak bilgi aldı.

KARAMANOĞLU MEHMET BEY HAMAMI

Halk arasında Meram Hamamı olarak da bilinen Karamanoğlu Mehmet Bey Hamamı, 1424 yılında Karamanoğulları Beyliği döneminde inşa edildi. Konya Büyükşehir Belediyesi, zaman içinde deforme olan, 652 metrekarelik alana sahip olan ve toplam 16 mekândan oluşan bu tarihi yapıyı yeniden restore ederek Oyuncak Müzesi olarak projelendirdi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 13240

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Bahçeli, Özgürler, Gökteme Mahalleleri Cumhur İttifakı’yla
Bahçeli, Özgürler, Gökteme Mahalleleri Cumhur İttifakı’yla
MEDAŞ BU İŞİ İYİ BİLİYOR
MEDAŞ BU İŞİ İYİ BİLİYOR