ALTAY ÇATALHÖYÜK’ÜN TANITIMI İÇİN UĞRAŞIYOR

ALTAY ÇATALHÖYÜK’ÜN TANITIMI İÇİN UĞRAŞIYOR

Çatalhöyük Tanıtım Günleri Yoğun İlgi Gördü

ALTAY ÇATALHÖYÜK’ÜN TANITIMI İÇİN UĞRAŞIYOR
2022-08-12 01:48:12

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Konyadaki tek eser olan Çatalhöyükün tanıtımı için çok sayıda etkinlik düzenlediklerini söyledi. Etkinliklere katılanların neolitik kenti gezerek tarihe yolculuk yaptığını kaydeden Başkan Altay, Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi inşaatının da son aşamaya geldiğini söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi, 9 bin 500 yıllık tarihiyle insanlığın gelişiminde önemli bir evre olan Çatalhöyük Neolitik Kentinin tanıtımı için Çatalhöyük Tanıtım Günleri düzenledi.

ETKİNLİK BİR HAFTA BOYUNCA DEVAM ETTİ

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Konyadaki tek eser olan Çatalhöyükün tanıtılmasına katkı sağlamak için önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi inşaatının son aşamaya geldiğini kaydeden Başkan Altay, 4 bin metrekarelik alanda gelen ziyaretçilerin tüm ihtiyaçlarının karşılanabildiği, sergi alanlarının olduğu Türkiyeye örnek bir iş yaptıklarını ifade etti.

Çatalhöyükün tanıtımına katkı sağlamak için Konyanın turizm anlamında yoğun olduğu bir dönemde Çatalhöyük Tanıtım Günleri düzenlediklerini belirten Başkan Altay, sıcak hava balonu uçuşları ile çok sayıda etkinliğin yapıldığı programların Konyalılardan ve Konya dışından gelen misafirlerden yoğun ilgi gördüğünü vurguladı. Başkan Altay, yaptıkları çalışmaların amacının, dünyanın en önemli arkeolojik alanlardan biri olan Çatalhöyükü dünyanın en önemli turizm destinasyonlarından biri haline getirmek olduğunu dile getirdi.

Çatalhöyük Tanıtım Günleri kapsamında, başta İslami Dayanışma Oyunları için Konyaya gelen misafirler olmak üzere çok sayıda ziyaretçiye; seramik, çömlek, halı, keçe ve okçuluk gibi atölyelerin yer aldığı etkinlikler düzenledi. Etkinliklere katılan ve Çatalhöyük Neolitik Kentini gezen misafirler, tarihe yolculuk yaptıklarını belirterek, Konya Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti.

BİLGEHANE ÖĞRENCİLERİ ÇATALHÖYÜKTE

Konya Büyükşehir Belediyesi İbn-i Sina Bilgehanesinden öğrenciler de Şehir Tarihi dersleri kapsamında tarihin ilk modern şehri olarak nitelendirilen Çatalhöyük Antik Kentini ziyaret etti. Öğretmenleri eşliğinde kentin 9 bin 500 yıllık tarihini heyecanla dinleyen Bilgehane öğrencileri, binlerce yıl öncesine dayanan ilk tarımsal faaliyetlerin, ilk sanatsal çalışmaların, yerleşik hayatın ve insanlığın izini sürdüler.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 70476

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Bilal Yiğit MHP’den Konya Milletvekili Aday Adayı
Bilal Yiğit MHP’den Konya Milletvekili Aday Adayı
Yarınların Hafızları Bilgehaneler’den Yetişiyor
Yarınların Hafızları Bilgehaneler’den Yetişiyor