Bilal 1 info

Kapat !
AHMET AYDIN SARICA: MÜCADELEMİZ BAŞLADI

AHMET AYDIN SARICA: MÜCADELEMİZ BAŞLADI

Ereğli İlçe Tarım Müdürü Sarıca, sahadaki çalışmalarını anlattı.

AHMET AYDIN SARICA: MÜCADELEMİZ BAŞLADI
2022-05-26 02:13:38

Ereğli İlçe Tarım Müdürü Ahmet Aydın Sarıca, İlçemiz genelinde hububat ekili alanlarda Süne-Kımıl zararlıları ile mücadele kapsamında kıymetlendirme sürvey çalışmaları 13.05.2022 tarihinde başlamış olup, Müdürlüğümüzce oluşturulan 3 ekip 6 teknik personel ile sahadaki çalışmalar bugün itibariyle tamamlanmıştır dedi.

Bir kaç gün içerisinde yumurta sürveyine başlanarak çalışmalar devam edecektir.

Sarıca yaptığı açıklamada, Bu kapsamda Bulgurluk Mahallesinde hububat ekili alanlarda çalışmalarına devam eden teknik ekibimizle birlikte sahada kontrol ve değerlendirmelerde bulunduk.

Ürün deseni olarak her alanda üretime özveriyle devam eden tüm yetiştiricilerimize bol kazançlar ve kolaylıklar diliyorum.

Ayrıca saha çalışmalarını aralıksız yürüten kurum teknik personellerimize de başarı dileklerimi iletiyorum dedi

SÜNE HAKKINDA

Süne; hububatın önemli bir zararlısıdır. Toprak rengi, bazen tam siyah, bazen kırmızımsı, bazen kirli beyaz bazen de bu renklerin karışımı alacalı desenli renktedir. Baş üstten bakıldığında üçgen şeklinde vücut yassıca ovaldir. Süne yılda bir nesil verir. Kışı dağlarda meşe, geven, kirpi otu gibi bitkilerin altında geçirir, ilkbaharda havalar ısınıp 15°C ye ulaşınca tarlaya göç ederler. Tarlada beslenir, çiftleşir ve yumurta bırakır. Yumurtadan çıkan yavru, yeni nesil ergin böcek olur ve tekrar dağlara çıkar. Sünenin zarar verebileceği ürünler buğday, arpa, çavdar, tritikale ve yulaftır. Arpa, çavdar ve tritikalede buğdaya göre daha az zarar oluşturmaktadır.

SÜNE ZARARI

İlkbaharda hububat tarlalarına göç eden kışlamış süneler, kardeşlenme döneminde hububat saplarını emerek sararmalarına ve kurumalarına neden olur. Bu zarar şekline Kurtboğazı denilmektedir. Bitkiler geliştikçe başaklar henüz yaprak kılıfı içindeyken beslenerek başakların beyazımsı bir renk almasına, kurumasına ve dolayısıyla başakların dane bağlamasına engel olurlar. Sünenin bu şekildeki zararına Akbaşak adı verilmektedir. Yumurtalardan çıkan Süne yavruları danenin süt ve sarı olum dönemindeki buğdayla beslenir. Bu beslenme sonucu danenin özü bozulur. Bu buğdaydan ekmek ve makarna yapılmaz.

SÜNE MÜCADELE YÖNTEMLERİ

KÜLTÜREL ÖNLEMLER: Erkenci ve sert buğday çeşitlerinin ekimi yaygınlaştırılmalı, tarla iyi hazırlanmalı ve anız yakılmamalı, mera alanları tahrip edilmemelidir. Sünenin önemli düşmanları kuşlar olup, bunlar arasında en önemlileri keklik, bıldırcın vb. kuşlardır. Bunları korumak için tedbirler alınmalıdır. Toplulaştırılmış nadas ve hububat alanları yaygınlaştırılmalı, arpa ve buğday ekilişleri ayrı ayrı bölgelerde yapılmalıdır. Kanal, akarsu boyunca ve tarla kenarlarında yetişen ağaç ve ağaççıklar korunmalı, tarla kenarları ağaçlandırılmalı ve yeşil kuşaklar oluşturulmalıdır.

BİYOLOJİK MÜCADELE: Sünenin, doğada çoğalmasını engelleyen faydalı böcekler mevcuttur.

KİMYASAL MÜCADELE: Bütün sürveyler yapıldıktan sonra; ekonomik olarak zarar verecek yoğunluk olan (m2 de 10 ve daha fazla süne yavrusu var ise) buğday tarlalarında ilaçlı mücadele yapılmalıdır.

AHMET AYDIN SARICA: MÜCADELEMİZ BAŞLADI
AHMET AYDIN SARICA: MÜCADELEMİZ BAŞLADI

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 72528

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
BAŞKAN OPRUKÇU ADAY TANITIM TOPLANTISINA KATILDI
BAŞKAN OPRUKÇU ADAY TANITIM TOPLANTISINA KATILDI
Dr. Yalçın Doğan: Muharrem İnce Kazanamaz
Dr. Yalçın Doğan: Muharrem İnce Kazanamaz