Bilal info

Kapat !
Abdüssettar Yarar Müzeler Hatası Açıklaması Yaptı

Abdüssettar Yarar Müzeler Hatası Açıklaması Yaptı

İl Kültür ve Turizm Müdürü Yarar, Müzeler Haftası etkinliklerini paylaştı

Abdüssettar Yarar Müzeler Hatası Açıklaması Yaptı
2022-05-18 00:53:04
İzlenme : 223

Dünya kültür mirasının korunması ve Müzeciliğin tanıtılması amacıyla Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) tarafından tüm dünyada "18 Mayıs Müzeler Günü" çeşitli etkinliklerle kutlanmakta olup ICOM Milletlerarası Müzeler Konseyince 2022 yılı için ana tema "Müzelerin Gücü" olarak belirlenmiştir. Bu bağlamda İlimizde de 18 Mayıs Müzeler Günü bazı etkinliklerle kutlanacaktır.

Ülkemizin bulunduğu coğrafyada ve modern dünyanın oluşmasında kilometre taşı olmuş medeniyetlere ev sahipliği yapmış olması gibi avantajları nedeniyle tarih öncesi ve tarihi çağların her döneminde yerleşim görmüş Konya, somut ve somut olmayan zengin bir kültürel mirasa-altyapıya sahiptir. Bu nedenle Cumhuriyetimizin en erken kurulan müzelerinden olan Konya Müze Müdürlüğüne bağlı birçok taşınır kültür varlığımızın korunduğu-sergilendiği 6 müzemiz bulunmaktadır. Bu müzelerimizde 60.000in üzerinde envanterlik eser, bir o kadar da etüdlük eser bulunmaktadır ve Pazartesi hariç haftanın her günü ziyaretçilerini beklemektedir.

Bu yıl Avrupa'da 18'incisi ülkemizde ise 17ncisi kutlanacak olan "Avrupa Müzeler Gecesi" etkinliği kapsamında da 18 Mayıs 2022 Çarşamba günü kapanış saatinden itibaren 23.00'a kadar ilimizde Mevlâna Müzesi ile Karatay Çini Eserler Müzesi ücretsiz olarak ziyarete açık bulundurulacaktır.

Bu yıl Müzeler günü kapsamında, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak, Karatay Medresesinde 18 Mayıs günü icra edilecek programda; Karatay Çini Eserler Müzesinde restorasyonları tamamlanan bölümler ziyarete açılacak ve Mahmut AKOK Bir Arkeologun Çiziminden Toplum Belleğine Arşiv Sergisinin açılışı gerçekleştirilecektir.

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Hz. Mevlânanın yakın dostlarının mezar örtülerinin değiştirme işi düzenli olarak yapılmıştır. Daha önce de Hz. Şemsin, Ateşbâz-ı Velînin, bu sene ise Celâleddin Karatayın mezar sanduka örtüsünün (Pûşîde) yenileme çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu yıl; açılışı gerçekleştirilecek olan Pûşîdenin Hat yazıları, Hattat Hüseyin Öksüz tarafından hazırlanmış, desen çalışmaları Konya Mevlâna Müzesi ve Olgunlaşma Enstitüsü tarafından tasarlanmış olup Pûşîdenin altınlı sim-sırma işleme işi de yine Konya Olgunlaşma Enstitüsü tarafından yapılmıştır.

2022 yılı Müzeler Günü Programı ekte sunulmuş olup konunun kamuoyu ile paylaşımında katkı sağlamanız hususunda gereğini rica ederim.

Saygılarımla. 17.05.2022

Abdüssettar YARAR

İl Kültür ve Turizm Müdürü

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 69507

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
BİLAL YİĞİT BASIN AÇIKLAMASI YAPACAK
BİLAL YİĞİT BASIN AÇIKLAMASI YAPACAK
NEÜ’de Bilimsel Yayıncılık Adına Önemli Eğitim
NEÜ’de Bilimsel Yayıncılık Adına Önemli Eğitim