Kapat !
Başkan Altay Hatay’da Deprem Şehitlerini Anma Törenine Katıldı

Başkan Altay Hatay’da Deprem Şehitlerini Anma Törenine Katıldı

Başkan Altay: “Habib-i Neccar Camii Restorasyonu Konya-Hatay Kardeşliğinin Bir Nişanesi Olacak”

 Başkan Altay Hatay’da Deprem Şehitlerini Anma Törenine Katıldı
2024-02-07 09:32:47

Asrın felaketinin birinci yıldönümünde Hatayda hayatını kaybedenler için düzenlenen anma programına katılan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, depremde yıkılan ve Konya Büyükşehir Belediyesinin restorasyonunu üstlendiği Habib-i Neccar Camiinde devam eden çalışmaları inceledi. Anadolunun en önemli kültür ve dini yapılarından biri olan Habib-i Neccar Camiindeki çalışmaları büyük bir titizlikle yürüttüklerini belirten Başkan Altay, Konya-Hatay kardeşliği ilelebet devam edecek bir zor gün kardeşliğine dönüştü. İnşallah Habib-i Neccar Camisi de bunun bir nişanesi olarak sonsuza kadar yaşayacak bir eser olarak ortaya çıkacak dedi.


Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, depremin birinci yıl dönümünde Hatay Antakyada düzenlenen anma programına katıldı.

Türkiye, 6 Şubat 2023te Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde iki depremle sarsılmış, Kahramanmaraşın yanı sıra Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Adana, Malatya ve Elazığı da vuran asrın felaketinde 50 binden fazla kişi hayatını kaybederken, 100 binin üzerinde vatandaşımız da yaralanmıştı.

SESSİZ YÜRÜYÜŞ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Asrın felaketinin üzerinden tam bir yıl geçti. Depremin birinci yıl dönümünde hayatını kaybeden on binlerce vatandaşımız için anma programı gerçekleştirildi. Antakyada depremin olduğu saat olan 04.17de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve binlerce vatandaşın katılımıyla ilk olarak sessiz yürüyüş gerçekleştirildi.

BAŞKAN ALTAY DEPREM ŞEHİTLERİ İÇİN DUA ETTİ

Başkan Altay daha sonra AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman ile birlikte Fahri Öksüz Camiinde depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için düzenlenen hatim duası programına katıldı. Ardından AK Parti Milletvekili Yayman ile birlikte Hatay Deprem Şehitleri Mezarlığını da ziyaret eden Başkan Altay, deprem şehitlerine dua etti.

BAŞKAN ALTAY RESTORASYONUNU KONYA BÜYÜKŞEHİRİN YÜRÜTTÜĞÜ HABİB-İ NECCAR CAMİİNİ İNCELEDİ

Başkan Altay depremde büyük zarar gören ve restorasyonu Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Habib-i Neccar Camiinde incelemelerde bulundu. Devam eden çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Altay, depremin yıl dönümünde Habib-i Neccar Camiinin restorasyon çalışmalarına devam ettiklerini ifade etti.

İLK GÜNDEN İTİBAREN HATAYLI KARDEŞLERİMİZİN YARALARINI SARMAK İÇİN GAYRET GÖSTERDİK

Depremin olduğu 6 Şubat günü bölgeye geldiğini ve çok uzun süre Hataydaki vatandaşların ihtiyaçlarını gidermek için çok yoğun bir çaba sarf ettiklerini anımsatan Başkan Altay, Büyükşehir Belediyemizin ve ilçe belediyelerimizin 3.500e yakın personeli, 1.500e yakın aracı bu süreçte görevlendirildi. 600den fazla yardım TIRı buradaki insanların ihtiyacını gidermek için kullanıldı. Ayrıca ilk gün akşamdan itibaren hem sıcak yemeğin hem de sıcak ekmeğin çıkması konusunda ciddi çalışmalar yürütüldü. Bizzat benim başında bulunduğum süreçte de ikinci günden itibaren Hatayın içme suyunun sağlanmasıyla ilgili çok yoğun bir çaba sarf ettik. Ta ki Hataydaki kriz durumu bitene kadar burada bulunarak Hataylı kardeşlerimizin yaralarını sarmak için gayret gösterdik diye konuştu.

"ÇALIŞMALARIMIZ TÜM HATAYLILAR TARAFINDAN TAKDİRLE KARŞILANDI

Bu süreçte Konya ve Hatay arasında bir kardeşlik bağı oluşturduklarını kaydeden Başkan Altay, Özellikle Konyalıların Hataydaki vatandaşlarımızın problemlerini çözmek için gösterdiği hassasiyet, gayret, personelimizin buradaki tüm zor şartlara rağmen çalışma ve gayret azmi tüm Hataylılar tarafından yakından takip edildi ve takdirle karşılandı. Bugün sokakta yürürken insanların sevgi ve muhabbetle bize sarıldıklarını ve Konyalılar adına güzel şeyler söylediklerine tekrar şahitlik etmiş olduk. Bu kardeşliğin bir nişanesi olarak Habib-i Neccar Camiinin restorasyon çalışmalarını inceliyoruz ifadelerini kullandı.

HABİB-İ NECCAR CAMİİ SADECE HATAYIN DEĞİL, ANADOLUNUN EN ÖNEMLİ KÜLTÜR VE DİNİ YAPILARINDAN BİRİSİ

Vakıflar Genel Müdürlüğüyle protokol kapsamında Habib-i Neccar Camisinin restorasyon çalışmalarını yürüttüklerini ifade eden Başkan Altay, Burada çok titiz bir çalışma yürütülüyor. Çünkü Habib-i Neccar Camii sadece Hatayın değil, Anadolunun en önemli kültür ve dini yapılarından birisi. Dolasıyla burada çalışmaları büyük bir titizlikle yürütüyoruz. Bilim Kurulu eşliğinde ilk günden itibaren öncelikle molozların kaldırılması, tespit edilen taşların numaralandırılması ve kaldırılması çalışmaları yürütüldü. Ayrıca zemin etütleri yapılarak zemindeki işlerle ilgili çalışmalar devam ettirildi. Mevcut yapı tespit edildi, ona göre işlemler devam ediyor. Şu anda gelinen noktada Bilim Kurulunun öncülüğü eşliğinde mevcut duvarlarla ilgili çalışmalar devam ediyor. Sonra buradaki yapım aşamasına geçeceğiz dedi.

EN ÖNEMLİ KONU SÜRECİN TİTİZLİKLE YÜRÜTÜLMESİ

En önemli konunun sürecin titizlikle yürütülmesi olduğuna dikkati çeken Başkan Altay, Çünkü burası bir deprem bölgesi. Allah korusun ileride oluşabilecek depremlerde bu tarihi yapının zarar görmemesi için gerekli tedbirleri almak için büyük bir çaba sarf ediyoruz. Özellikle Bilim Kurulumuza, Kültür Varlıkları Kurulumuza, Vakıflar Genel Müdürlüğümüze, Kültür ve Turizm Bakanlığımıza bu konuda gösterdikleri titizlikten dolayı teşekkür ediyorum. Konya Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda biz de en tecrübeli arkadaşlarımızı buraya görevlendirdik. Adeta iğneyle kuyu kazar gibi öncelikle molozların kaldırıldığı süreci tamamlamış olduk. Şu an itibariyle yapının yapım süreciyle çalışmalar titizlikle devam ediyor ifadelerini kullandı.

AMACIMIZ BURAYI YENİDEN ANADOLUNUN VE HATAYIN KÜLTÜR MİRASI OLARAK VATANDAŞLARIMIZIN HİZMETİNE SUNABİLMEK

Yaptıkları işin hem kültürel manada hem yapı anlamında ne kadar önemli olduğunun farkında olduklarını vurgulayan Başkan Altay, Dolayısıyla amacımız önce burada hiç kimsenin zihninde bir şey kalmayacak şekilde mevcut durumu bir tespit edebilmek. O durum neticesinde Bilim Kurulumuzun verdiği öneriler doğrultusunda hazırlanan projeyi yerine getirmek ve burayı yeniden Anadolunun ve Hatayın kültür mirası olarak vatandaşlarımızın hizmetine sunabilmek. Bunun için büyük bir çaba ve gayret gösteriyoruz. Hatayla ilişkilerimiz bundan sonra da devam edecek. Hataylıları bizi gördüklerinde çok yürekten ve kalpten bir sevgi ve muhabbet gösteriyor. Ben onlara teşekkürlerimi sunuyorum ifadelerine yer verdi.

KONYA-HATAY KARDEŞLİĞİ İLELEBET DEVAM EDECEK

Yürütülen çalışmayla Konya-Hatay kardeşliğinin ilelebet devam edecek zor gün kardeşliğine dönüştüğü yorumunu yapan Başkan Altay şöyle devam etti: İnşallah Habib-i Neccar Camisi de bunun bir nişanesi olarak sonsuza kadar yaşayacak bir eser olarak ortaya çıkacak. Ben tekrar depremde hayatını kaybeden tüm kardeşlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Devletimizin tüm imkanları buradaki yaraların sarılması için seferber edilmiş durumda. İnşallah konutların yapılması, ticari alanların yapılması, böyle kültür varlıklarının tekrar inşa edilmesiyle birlikte şehirlerimiz yeniden ayağa kalkacak ve yaşam devam edecek. Konya Büyükşehir olarak biz de bu konuda baştan itibaren sorumluluk almaya hazırız ve görevimizi en iyi şekilde yapmaya gayret ediyoruz. İnşallah bir an önce Habib-i Necar Camisini tamamlayarak ziyaret açmayı arzu ediyoruz. Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy bey başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tüm bu çalışmalarda bizi talimatlandıran Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğana şükranlarımı sunuyorum.

Başkan Altay, AK Parti Hatay İl Başkanı Mustafa Erdoğan ve Yönetim Kurulu Üyelerini de ziyaret ederek, kolaylıklar diledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 99094

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Bahçeli, Özgürler, Gökteme Mahalleleri Cumhur İttifakı’yla
Bahçeli, Özgürler, Gökteme Mahalleleri Cumhur İttifakı’yla
MEDAŞ BU İŞİ İYİ BİLİYOR
MEDAŞ BU İŞİ İYİ BİLİYOR