ZİRAAT ODASINDAN SÜT TEPKİSİ

ZİRAAT ODASINDAN SÜT TEPKİSİ

Üretici bu fiyatlara daha fazla dayanamaz

ZİRAAT ODASINDAN SÜT TEPKİSİ
2022-03-16 10:02:32

Süt üreticilerinin Ulusal Süt Konseyine tepkileri devam ederken, ziraat odalarından da süt fiyatlarına ilişkin peş peşe açıklamalarda bulunuluyor. Geçtiğimiz gün Aksaray Ziraat Odasından yapılan açıklamada, Üreticinin hakları korunamayacaksa Ulusal Süt Konseyi kapansın açıklamasında bulunulmuştu. Her ne kadar Ereğli Ziraat Odası açıklama yapmasa da son olarak Karaman Ziraat Odasından yapılan açıklamada ise, İnek kesimlerinin durması için süt fiyatları güncellenmeli. Üretici buna daha fazla dayanamaz denildi.

Son günlerde süt üreticilerinin, Ulusal Süt Konseyine tepkileri giderek artıyor. Süt/yem paritesinde yaşanan düşüşe dikkat çeken üreticiler, girdi maliyetlerindeki artışlardan dolayı mağdur olduklarını ve üretim yapmanın mümkün olmadığını söyledi.

BU İŞTEN ELLERİNİ ÇEKSİNLER

Geçtiğimiz günlerde Aksaray Ziraat Odasından çiğ süt fiyatlarına ilişkin açıklama yapılmıştı. Yapılan açıklamada Ulusal Süt Konseyine yönelik eleştirilerde bulunulmuştu. Açıklamada, Üreticinin hakları korunamayacaksa Ulusal Süt Konseyi de kapansın. Süt sanayisi, yem sanayisi, herkes bir maliyet hesaplamasıyla rahatlıkla zam kararı alabiliyor. Biz üreticiler hep birilerinin kararıyla, ağızlarından çıkacak rakamlarla ayakta kalmaya çalışıyoruz. Gıda Komitesi artık bu işten elin çeksin bu kadar geç müdahaleler yapılması üretimi büyük sıkıntıya uğratmıştır. Üreticilerimiz yorgun, artık durumun düzeleceğine inançsızlar. Umutsuzlar ifadelerine yer verilmişti.

KESİMİ DURDURMAK İÇİN GÜNCELLEME YAPILMALI

Ulusal Süt Konseyine bir tepki de Karaman Ziraat Odasından geldi. Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram konuya dair yaptığı açıklamada, Ulusal Süt Konseyini görevini yapmaya davet ediyoruz. Büyük bir yem fabrikasının fiyat listesine göre; USKnın 4.70 TL fiyat belirlediği; 29 Kasım 2021de 19 Pr. yem 3.95 TL, 10 Mart 2022de aynı yem 6.09 TL. Artış yüzde 54. Çiğ süt fiyatı hala 4.70. İnek kesimlerini durdurmak için, devletimiz süt fiyatlarını güncellemeli. Çiftçimiz buna daha fazla dayanamaz ifadelerini kullandı.

ZARAR EDİYORUZ

Tarım ve hayvancılıkta dünyanın önde gelen ülkelerinden olan ve ‘kendi kendine yeten ülke olarak adlandırılan Türkiyede uygulanan tarım politikalarına yönelik sert eleştirilerde bulunuluyor. Üreticiler girdi maliyetlerinin yüksekliğinden dolayı zarar ettiklerini vurgularken, başta yem ve akaryakıt fiyatları olmak üzere maliyetlerin düşürülmesini talep ediyor.

ÜRETİMDEKİ AZALMA DİKKAT ÇEKİYOR

Öte yandan, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından süt ve süt ürünleri üretimine ilişkin veriler paylaşılmıştı. Paylaşılan verilerde toplanan inek sütü miktarında yaşanan azalma dikkat çekmişti. Açıklanan verilere göre, Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ticari süt işletmeleri tarafından yapılan tereyağı üretimi yüzde 55,7, ayran üretimi yüzde 28,6 artarken; inek peyniri üretimi yüzde 11,5, yoğurt üretimi yüzde 9,7, içme sütü üretimi yüzde 8,4 ve toplanan inek sütü miktarı yüzde 5,7 azaldı.

EREĞLİLİ SÜT ÜRETİCİLERİ DE DERTLİ

Ereğlili süt üreticileri, ülke genelinde süt üreticisinin durumu belli. Ziraat Odaları tepkilerini gösterip yukarının dikkatini cekmeye çalışıyor. Bizim Ereğli Ziraat Odası bizim hakkımızı savunmayacaksa ne işe yarayacak. Hakkımızı savunacak tepkimizi Ankara'ya iletecek bir oda istiyoruz dediler

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 72578

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Su arıtma ve yumuşatma sistemi revizyon bakım onarım işi yaptırılacak
Su arıtma ve yumuşatma sistemi revizyon bakım onarım işi yaptırılacak
Araç kiralama hizmeti alınacak
Araç kiralama hizmeti alınacak