Kapat !
YHS MAĞDURLARI DÜZENLEME İSTİYOR

YHS MAĞDURLARI DÜZENLEME İSTİYOR

YHS MAĞDURLARI DÜZENLEME İSTİYOR

YHS MAĞDURLARI DÜZENLEME İSTİYOR
2023-01-16 18:15:02

Sayın Vekilimize iletilmek üzere ;
1965 yılının şartları gerekliliğinde resmi Kamu Kurumlarında, temel eğitim seviyesi yeterli görülüp (ilkokul,ortaokul) liyakat gerektirmeyen tabiri caizse her türlü ayak işlerini yürütebilecek personel istihdamı, 657 Sayılı Devlet Memuru Kanununda yasalaşarak (YHS) Yardımcı Hizmetler Sınıfı olarak yerini almıştır.


Yıllar içerisinde ortaya çıkan gereksinimlere yönelik olarak lise mezunu şartı ile ; sınav usulünce (KPSS/EKPSS), Şehit ve Gazi yakınları ve 2828 Sayılı Kanun kapsamında istihdam metoduna gidilmiştir.


Kamuda henüz taşeron alımları yokken dahi hemen hemen tüm hizmet işlerinin yürütülmesini sağlayan Yardımcı Hizmetler kadrosundaki personel, insanüstü emeklerine karşılık olarak en düşük haklara şükrederek yetinmesi istenmiştir.
Takdir edildiği üzere devlet kurumları kadrolarında gerçekleştirilen reform hareketinden ( taşeron şirket personellerinin kamuda sözleşmeli "Sürekli İşçi" statüsüne alınması gibi ) nasibini alamaması YHS kadro çatısındaki personelleri kötü etkilemeye devam etmiştir. Gerekçesi ise sözleşmeli olarak geçiş yapan Sürekli İşçi kadrosundaki personellerin sözleşmelerinde belirtilen görev tanımı dışında iş yaptırılmaması, mâli haklarının YHS personelleri ile aynı işlerde daha rahat pozisyonda bulunmalarına rağmen iyi olması iş barışının bozulmasına sebebiyet vermektedir.
Zaman içerisinde kendini ön lisans, lisans, yüksek lisans hatta ve hatta doktora seviyesinde geliştiren YHS personelleri ; yarı İşçi-yarı Memur şeklinde görev tanımı olmadan, amirleri tarafından verilebilecek keyfi de olsa yükümlülüklerini yerine getirmek mecburiyetine hapsedilmiştir. Düzensiz ve uzun süre yapılmayan yapılsa da kıdem sorunu sebebiyetiyle yetersiz kadro sayısı ve mülakat engellerinin bitmediği görevde yükselme sınavları da çare olmamıştır.


Mobbing, sürgün uygulanması basit olan YHS kadrosunun personelleri tahmin edilemeyecek ruhsal travmalara ve fiziksel hastalıklarla baş başa bırakılarak kaderlerine terk edilme görüntüsü yetmediği gibi mâli açıdan da en düşük memur maaşı, göstergesi olmayan, kıdem sorunu, emeklilik sürecinde maaşı daha da azalan ve en düşük tazminat miktarı ile kaygıları zirve yapmaya devam etmektedir.
2005 yılının Toplu Mutabakatında çözüme kavuşturulmak suretiyle yer alan YHS sorunsalı için gereği yapılmadığı gibi maalesef TBMM'ye Milletvekillerimiz tarafından sunulan ( halen beklemede olan ) kanun tekliflerinin neticeye erdirilememesi, 110.000 YHS'li ile beraberindeki ailelerine büyük hayal kırıklığına sebebiyet vermektedir.


Geçen süre zarfında maruz bırakıldığı baskıları aşarak sesini tekrar 2018 senesinde MHP seçim beyannamesine girerek Genel Başkan Sayın Devlet BAHÇELİ Bey'in YHS sorununu kamuoyunun dikkatine vurgu yapması sonucu ile " YHS'lilerin Eğitim Durumlarına Uygun 1 Seferliğe Mahsus Bir Üst Kadroya Atanması" olarak duyurmuştur. Ancak çözüme varılarak sevindirici haber alınamaması 110.000 YHS'li ile ailelerinin kırgınlık ve endişe dolu ruh hâllerini sürekliliğe sevk etmiştir.


Yardımcı Hizmetler Sınıfı Platformu olarak talebimiz ;
100. Yılına girecek Türkiye Devlet Yapısında anlamını yitiren, 58 yıllık çağdışı kalmış, personellerine "ENGEL" olmaktan başka katkı sunmayan Yardımcı Hizmetler Sınıfı Kaldırılarak mevcut personellerin Eğitim ve Mesleki durumları gözetilerek 1 Seferliğe Mahsus Bir Üst Kadrolara Atanarak var olan mağduriyetin ivedilikle çözüme sunulması, kendilerini eğiterek YüzYıllık Devlet Personeli seviyesine erişmiş YHS kadrosundaki personellerin iş hayatındaki verimliliği ile birlikte Devletine olan aidiyetini daha da artırarak maddi manevi şifa olup bitmek tükenmek bilmeyen tüm kaygılarını da giderecektir.


YHS Neden Kaldırılmalıdır ;
1_ Tanımsız görevlendirilmenin mağduriyetini yaşadığı için. Örnek : Her türlü angarya denebilecek temizlik ve bakım işlerini yaparken yeri geldiğinde masa başı evrak işlerinde idari personel vasfında bulunması yani bir elinde kürek,paspas bir elinde kalem,klavye tutan garip personel görüntüsü oluşturması.
2_ Eğitim Durumuna tezat personel israfı diyebileceğimiz hâli ile bulunduğu kurumunda imajına ters gelen vaziyeti için.
Örnek : Zaman içinde boş durmayıp eğitim seviyesini geliştirip bağlı bulunduğu kurumda Devletinin personeli olarak ülkesine sunacağı verimli hizmetleri, içinde bulunduğu kadrodan ötürü fırsat bulup sergileyememesi, hak verilir ki dışarıdan farkedilen izlenim de bu tabloyu hoş göstermemektedir.
3_ 58 yıllık YHS kadrosunun ortaya çıkma gereksinimleri ömrünü tamamlaması sebebiyle mensubu bulunan personeli âtıl vaziyete getirdiği için.
Örnek : Taşeron şirketlerdeki personellerin Devlet kurumlarına Sözleşmeli İşçi olarak yerleştirilmesi ile vaktinde YHS ile gördürülen hizmetleri yapmaları.
4_ Kariyer , Özlük , mâli durumlarının 657 Sayılı Devlet Memuru Kanununda Memur görünümleriyle bağdaşmaması için.
Örnek : 1965 yılının şartlarında bırakılan YHS personeli, yıllar geçse de Devlet içerisindeki yeniliklere dahil edilmemesi, kendisini geliştirip Devletine faydasını sunamamasına , memur haklarından kısmen yararlanmasına , emeklilik sürecinde daha zor duruma evrilmesine neden olmaktadır.
5_ Görevde Yükselme Sınavlarının İnsiyatifi Bakanlık ile Kurumlara Bırakılıp, Düzensiz ve Uzun Süre Yapılamadığı Gibi Açılan Kadro Yetersizliği, Kadro Derece Sorunu ve Mülakât Engelleriyle Gelecek İş Hayatına Ciddi Olumsuzluk Yaşanması.
...


Bizler Yardımcı Hizmetler Sınıfı olarak Sayın Dr. Devlet BAHÇELİ'nin 2018 seçim beyannamesinde belirttiği Yardımcı Hizmetler Sınıfı kadrosunun eğitim durumlarına göre bir defaya mahsus bir üst kadro olan Genel İdari Hizmetler sınıfına geçirileceğine dair sözünü yaklaşık 5 yıldan beri beklemekteyiz.


Yardımcı Hizmetler Sınıfının personelleri olarak çok ağır şartlarda mobing baskısı ile iş barışı sağlanmadan, görev tanımı olmadan çalışmaktayız. İş barışından kastımız Taşerondan kadroya geçen çalışanlarla ve İşkur tarafından geçici istihdam edilenler ile aramızda zaman zaman sürtüşmeler yaşanmaktadır. Onların görev tanımında sadece temizlik işlerine bakar ibaresi olduğundan biz YHSli personellerin, görev tanımı olmadığından amirin emrettiği her işi yapar ibaresi ile temizlik,çaycılık,boya badana, bahçıvanlık, kalorifercilik ,aşçılık, bekçilik her türlü tamirat bakım onarım başta olmak üzere akla gelebilecek tüm işleri yapmaktayız. Ayrıca çoğu kurum yıllardan beri Görevde Yükselme Sınavı açmamış olup açılsa bile mülakat ve derece kademe sorunundan dolayı açılan kadro sayısının yetersizliğinden yükselme ve kariyer edinme imkanı bulamamaktayız.
Bizler ; lise,teknik lise,önlisans,lisans ve yüksek lisans yaparak öğrenim durumlarına erişmiş YHSliler olarak dirsek çürüttüğümüz diplomalarımızın devlet nazarında bir ayıklama unsuru olarak değerlendirilmesini istiyoruz.Sonuç olarak eğitim durumlarımıza göre bize vaat edilen bir üst kadroyu Sayın Dr. Devlet Bahçeliden talep ediyoruz.


İnanıyoruz ki talebimiz Hak, Hukuk, Adalet unsurlarını kendine şiâr edinen devletteki her sıkıntı ve problemi kendi sıkıntısı ve problemi olarak gören Sayın Dr. Devlet Bahçelinin 1965'te çıkan 2023 vizyonuna uymayan bu adaletsiz ve çağdışı kadrodan bizleri kurtaracağından en ufak bile şüphemiz yoktur. Saygılarımızla,
YARDIMCI HİZMETLER PLATFORMU

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 76550

Kullanıcı Adı

  • Esma şireci
    16 Ocak 2023 Pazartesi

    Yardımcı hizmetler sınıfı kaldırılsın


[1]

Tüm yorumları okumak için tıklayın

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
NARNİA GÜNLÜKLERİ ASLAN, CADI VE DOLAP OYUNUNU SAHNELENDİ
NARNİA GÜNLÜKLERİ ASLAN, CADI VE DOLAP OYUNUNU SAHNELENDİ
YORUMSUZ
YORUMSUZ