VEYSEL GÖNÜLAL’DAN AVUKATLAR GÜNÜNE MESAJ

VEYSEL GÖNÜLAL’DAN AVUKATLAR GÜNÜNE MESAJ

.

VEYSEL GÖNÜLAL’DAN AVUKATLAR GÜNÜNE MESAJ
2021-04-06 12:14:27

Avukatlarımız, kişi hak ve hürriyetlerinin savunucusu olarak hukuk sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır. Canınızı, malınızı, her türlü hakkınızı sizin adınıza hukuken koruyan kişi avukatınızdır.. Türkiye Cumhuriyeti; demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. Savunma hakkı da yargının temel unsurlarından biridir. Savunma olmadan yargı bağımsızlığından ve hak dağıtımından söz etmek mümkün değildir. Hak arama özgürlüğünün tam olarak hayata geçmesi; savunmanın daha da güçlendirilmesi ve yargının daha sağlıklı, hızlı, etkin ve uyumlu işletilmesi ile doğru orantılıdır.
Hukuk devleti kavramı adaletin eşit dağıtılması gerektiğini ifade eder. Yargı bağımsızlığı, demokratik ve laik sistemin temel taşlarından biridir. Yargının bağımsız olmasındaki en önemli unsurlardan birisi savunma hakkıdır. Savunma hakkının uygulayıcısı olan avukatlık müessesesi ise çağdaş hukuk siteminin ayrılmaz bir öğesidir. Temel hakların öncelikli olanlarından olan savunma hakkını kullanan avukatlarımız, adaletin sağlanmasında ve toplumsal ilişkilerde karşılaşılan sorunların giderilmesinde çok önemli bir görevi yerine getirmektedirler.
Demokrasiler yargının bağımsızlığı ile anlam ve güç kazanır. Sırf bu yüzden bizler Cumhuriyete ve adalete inanan bireyler olarak demokrasi ve adalet mücadelemizi sürdürmeye var gücümüzle devam edeceğiz. Laik sosyal ve demokratik hukuk devletimizin güvencesi olan hak ve özgürlüklerin savunulması ve korunmasında yılmadan çabalayan hakkın, hakikatin savunucusu, bağımsız yargının güvencesi tüm Avukatlarin 5 Nisan Avukatlar Gününü tekrar kutlar, hukukun üstünlüğünün egemen olduğu günlere olan inancımla esenlikler dilerim.
Cumhuriyet Halk Partisi
Ereğli İlçe Başkanı
Veysel Gönülal

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 91797

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
TALHA ÜZER BİR ANLAŞMAYA DAHA İMZA ATTI
TALHA ÜZER BİR ANLAŞMAYA DAHA İMZA ATTI
NEÜ ve BMMYK’dan “Kent Ekonomisi ve İltica Sistemi” Toplantısı
NEÜ ve BMMYK’dan “Kent Ekonomisi ve İltica Sistemi” Toplantısı