VEYSEL GÖNÜLAL: ÇİFTÇİLERİMİZ ÇOK ZOR GÜNLER YAŞIYOR

VEYSEL GÖNÜLAL: ÇİFTÇİLERİMİZ ÇOK ZOR GÜNLER YAŞIYOR

.

VEYSEL GÖNÜLAL: ÇİFTÇİLERİMİZ ÇOK ZOR GÜNLER YAŞIYOR
2021-03-12 11:25:56
İzlenme : 8201

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ereğli ilçe başkanı Veysel Gönülal, ithalata dayalı bir politika izleyen AKP iktidarının tarımı, yurtdışında birilerinin dayatması ile belirlenen bir sistemi dönüştürdüğünü belirterek, Çiftçi tarımdan uzaklaştırılıyor, ekim alanları daralıyor. Tarımsal ürünlerin yanı sıra tohum, ilaç, gübre veyem ithal. İthale bağlı tarım politikası sürdürülemez. Böyle giderse ithal edecek ürün de bulamayabiliriz dedi.

Pandemikoşulları, yüksek enflasyon ve artan girdi maliyetlerinin üreticiyi perişan ettiğini söyleyen Gömülal, bu şartlarda, üreticinin bankalara ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçları 2026ya kadar 5 yıl süreyle ertelenip faizlerini silinmesi gerektiğini, üretime devam edebilmesi için de yeni desteklemelerin yapılmasının şart olduğunu söyledi.

TARIMDA YAŞANAN SORUNLAR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ereğli ilçe başkarı Veysel Gönülal, tarımda yaşanan sorunlara ilişkin yaptığı değerlendirmede,üreticilerin yaşadığı mağduriyet, artan girdi maliyetleri, toplulaştırmadayaşanansorunlar, çiftçi borçları ve ürünü elinde kalan üreticilerin beklentilerine yönelik açıklamalarda bulundu.

ÜRETİCİ DE TÜKETİCİ DE MAĞDUR

Gönülal, ülkemizde tarımın milli savunma ve milli eğitim kadar stratejik bir alan olduğuna işaret etti. Tarımda büyük sıkıntıların yaşandığına vurgu yapan Gönülal, Çiftçilerin ürünleri değer bulmuyor ancak ne yazık ki üretici de pahalıya ürün almak zorunda kalıyor. Bu konuda siyasi iktidarın bir düzenleme yapması gerekiyor ama AKP iktidarı 18 yıldır uyguladığı yanlış tarım politikasıyla, Türkiyede tarımı çökertti. Tarımla ilgili sorunlar kat kat arttı. İktidarın çiftçi ve besici açısından ortaya çıkan sorunları çözmeye yönelik yeterli bir çabası bile yok diye konuştu.

TARIM KİMİN KONTROLÜ ALTINDA

Tarımda uygulanan yanlış politikaların, üreticileri perişan ettiğine değinen Gönülal, ithalata yönelik bir uygulama izleyen iktidarın, Türkiyede tarımın yurtdışından tarıma yön veren büyük şirketlerin kontrolü altında yürüyen bir sisteme dönüştürdüğünü belirtti.

NEDEN TOHUMDA HALA DIŞA BAĞIMLIYIZ?

Sertifikalı olmadığı gerekçesiyle iktidarın devre dışı bıraktığı ata tohumunun yerinehibrittohumların pazarının yaratıldığını anlatan Veysel Gönülal, O kadar üniversitemiz var, üniversitelerimizde laboratuvarlarımız var; neden kendi tohumumuzu daha çok geliştirmiyoruz? Neden gübre üretimimiz yeterli değil. Tohum ithal, gübre ithal, ilaç ithal, tarımsal ürünlerin büyük çoğunluğu ithal. Pekiyi bu nasıl millilik? ifadelerini kullandı.

RAKAMLAR İNANDIRICI DEĞİL

Yemi bile ithal edildiği ülkemizde Tarım Bakanının çıkıp, Türkiyenin ihracatçıbir ülke olduğunu savunmasını düşündürücü olarak değerlendiren Başkan Gönülal, Buğday, arpa, hububat, soya, yem, mısır, ay çiçeği, ham yağ ithal ediyoruz. Mercimeğin ana vatanı Türkiye ama Kanadadan mercimek getiriyoruz. Ülkenin geldiği bu durum insanın içini acıtıyor. Bu ülkenin tarıma elverişli toprağı var. Çalışkan çiftçisi var. Bu insanlara destek sağlansa, bizim çiftçimiz dünyayı besleyecek ürün üretir. Sadece GAPı bitirmiş olsak dünyayı besleriz. Ancak tarım bakanı, ülkemizin tarımda büyüdüğünü, ihracatımızın arttığını, desteklerin rekor kırdığını belirtiyor. Çiftçi bunu inandırıcı bulmuyor. Yaşadığına bakıyor. Örneğin 1 liraya ürettiği patatesi 60 kuruşa satamayan patates üreticisi ile 70 kuruşa ürettiği domatesi 40 kuruşa satamayan domates üreticisi söylenen bu rakamlara gülüyor. diye konuştu.

SON 30 YILIN EN SORUNLU DÖNEMİ YAŞANIYOR

Ereğlinin köylerinde üreticilerle bir araya geldiğini ve tarımda son 30 yılın en sorunlu döneminin yaşandığına şahit olduğunu anlatan CHP Ereğli ilçe başkanı Gönülal, Bugün Ereğli ile sınır komşumuz Niğdede depolarda 500 bin tona yakın patates filizlenmeye başlamış ve çürümeyi bekliyor. Patates için önümüzdeki günler çok kritik. Bu süre içinde patates elden çıkmazsa çürüyecek. Bir an önce TMO ve Tarım Kredi Kooperatifleri maliyetine yakın bir fiyatla patates alıp, uygun fiyatla tüketiciyle buluşturması gerekiyor şeklinde konuştu.

GİRDİ MALİYETLERİNDEKİ ARTIŞ DURDURULAMIYOR

Tarımsal girdi maliyetlerindeki yüksek artışlara da değinen Gönülal, gübre fiyatlarının son 8 ayda neredeyse iki katına çıktığını, ilaç, mazot ve tarımsal sulamada kullanılan elektrik fiyatlarının da sürekli arttığını vurguladı.

BORÇLAR 5 YIL ERTELENMELİ

Gönülal, üreticilerin tarım kredi kooperatifleri ve bankalara olan borçlarının 2026ya kadar 5 yıl süreyle ödemelerinin ertelenmesi, faizlerinin silinmesi ve üretime devam edebilmeleri için yeni desteklerin sağlanması konusunda CHPli milletvekilleri tarafından TBMM Başkanlığına Kanun Teklifi verildiğini de anımsatarak, bu teklifin mutlaka değerlendirilip, üreticilerin nefes almasının sağlanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

VEYSEL GÖNÜLAL: ÇİFTÇİLERİMİZ ÇOK ZOR GÜNLER YAŞIYOR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 44312

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Av. KÖKSAL FİLORİNALI KARARI OLUMSUZ BULDU
Av. KÖKSAL FİLORİNALI KARARI OLUMSUZ BULDU
HALİL ERCAN MASRAFTAN KAÇMIYOR, BİL ÖĞRENCİLERİ YARARLANIYOR
HALİL ERCAN MASRAFTAN KAÇMIYOR, BİL ÖĞRENCİLERİ YARARLANIYOR