UĞUR İBRAHİM ALTAY’IN BU DAVETİ KAÇIRILMAZ

UĞUR İBRAHİM ALTAY'IN BU DAVETİ KAÇIRILMAZ

BAŞKAN ALTAY: “TÜM TÜRKİYE’Yİ KONYA’NIN TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRASINI KEŞFETMEYE DAVET EDİYORUM”

UĞUR İBRAHİM ALTAY’IN BU DAVETİ KAÇIRILMAZ
2024-05-21 14:04:13

Bir tarih ve kültür şehri olan Konyada mevcut müzelere ilave olarak Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen müzeler ve tanıtım merkezleri, Müzeler Haftasında yerli ve yabancı ziyaretçilerden ilgi görüyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konyanın zengin kültürel mirasının ve tarihi dokusunun her geçen gün daha fazla ziyaretçiyi cezbettiğini belirterek, Konyamızı ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken müzelerimiz, şehrimizin turizm potansiyelini artırıyor. Konya, şehir merkezi ve 31 ilçesinde; tarih, kültür, sanat, bilim, gastronomi, doğa ve spor alanında birçok tesis ve değer barındırıyor. Müzeler Haftası vesilesiyle, tüm Türkiyeyi ve yurt dışından misafirlerimizi hem bu değerli müzeleri ziyaret etmeye hem de Konyamızın binlerce yıllık birikimiyle ortaya çıkan tarihi ve kültürel mirasını keşfetmeye davet ediyorum dedi.


Konya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren müzeler, yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgi odağı haline geldi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya Modeli Belediyecilik anlayışıyla göreve geldikleri ilk günden itibaren şehrin zengin tarihini ve kültürel hem yaşatmak hem de tanıtmak amacıyla çaba sarf ettiklerini söyledi.

Selçuklu dârülmülkü olan ve tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Konyanın başta Mevlana Müzesi olmak üzere birçok değeriyle her yıl milyonlarca misafiri ağırladığını kaydeden Başkan Altay, Konyamızın zengin kültürel mirası ve tarihi dokusu her geçen gün daha fazla ziyaretçiyi cezbediyor. Biz de şehrimizin bu cazibesini ve turizm pastasından aldığı payı artırmak için önemli birçok projeyi hayata geçirdik. Bu kapsamda Konya Büyükşehir Belediyemiz bünyesinde hizmet veren Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi, Dârülkmülk Sergi Sarayı, Taş Bina Dijital Tanıtım Merkezi, Konya Panorama Müzesi, Depo No:4, İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezi, Beyşehir Turizm Tanıtım Merkezi, İstiklal Harbi Şehitler Abidesi ve Koyunoğlu Müzesi gibi tesislerimiz şehrimizin ruhunu ve tarihini gözler önüne seriyor. Şehrimize bir de bisiklet müzesi kazandırmak için Kılıçarslan Şehir Meydanındaki çalışmalarımız son aşamaya geldi. Konyamızı ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bu müze ve tesislerimiz, şehrimizin turizm potansiyelini artırıyor. Yine, şehrimizde Mevlana Müzesi ve belediyemizin yaptığı tesislerin dışında Kültür ve Turizm Bakanlığımıza ait Arkeoloji Müzesi, Etnografya Müzesi, İnce Minare Taş Eserler Müzesi, Karatay Medresesi Çini Eserler Müzesi, Atatürk Müzesi gibi merkezde ve bazı ilçelerde müzeler, ören yerleri bulunuyor. Konyamız, şehir merkezi ve 31 ilçesinde; tarih, kültür, sanat, bilim, gastronomi, doğa ve spor alanında birçok tesis ve değer barındırıyor. Müzeler Haftası vesilesiyle, tüm Türkiyeyi ve yurt dışından misafirlerimizi hem bu değerli müzeleri ziyaret etmeye ve hem de Konyamızın binlerce yıllık birikimiyle ortaya çıkan tarihi ve kültürel mirasını keşfetmeye davet ediyorum dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesinin şehre kazandırdığı müzeleri ziyaret ederek farklı bir deneyim yaşayan vatandaşlar da Konya Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti.

ÇATALHÖYÜK TANITIM VE KARŞILAMA MERKEZİ

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Çatalhöyük'ün canlanması ve ziyaretçilerini etkili bir şekilde karşılayabilmesi amacıyla Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi, misafirleri ağırlama, bilgi sunma ve kültürel deneyimlerini zenginleştirme hedefiyle tasarlandı. Merkez, Türkiye'nin en büyük ahşap konstrüksiyonlu kamu binası olma özelliğini de taşıyor.

DÂRÜLKMÜLK SERGİ SARAYI

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Kılıçarslan Meydanı'nda hayata geçirilen Darülmülk Sergi Sarayı, Türkiye'nin zengin kültürel mirasını ziyaretçilere sunan eşsiz bir sergi alanı. Bu sergi sarayında, Türkiye Selçuklu Hanedan Sergisi ve Türkiye Selçuklu Sikkeleri Sergisi başlıkları altında iki önemli koleksiyon bulunuyor.

TAŞ BİNA DİJİTAL TANITIM MERKEZİ

1922 yılında tamamlanan ve uzun bir süre Kız Öğretmen Okulu olarak kullanılan daha sonra da yıllarca rektörlük binası olarak kullanılan yapı, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından devralınarak restore edildi. Taş Bina adıyla hizmete sunulan binada, Konyanın tanıtıldığı dijital bir merkez, kültür-sanat alanları, konferans salonu bulunuyor.

DEPO NO:4

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye'nin en büyük ihya projesi Darülmülk Projesi kapsamında başarılı bir restorasyon sürecinden geçen Eski Tekel Binası - Depo No: 4, şehrin kültürel ve sosyal hayatına önemli katkıda bulunuyor. Dârülmülk İhya Projesinin şehrin kalbinde hayat bulan bir istasyonu olan Depo No:4; sanat galerisi, kafe ve atölye birimleriyle hizmet veriyor.

KONYA PANORAMA MÜZESİ

Mevlana Müzesi karşısında, Aslanlı Kışla Caddesi üzerinde bulunan Konya Büyükşehir Belediyesi Konya Panorama Müzesinin içinde Hz. Mevlananın hayatı, yaşadığı bazı sembol anlar ile 1200lü yılların Konyasının canlandırıldığı müze alanı, sergi alanı ve dünyadaki 25 mevlevihanenin maketinin yer aldığı iç avlu bulunuyor.

İRFAN MEDENİYETİ ARAŞTIRMA VE KÜLTÜR MERKEZİ

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen İrfan Medeniyeti Araştırma Merkezi, Geleneksel Türk İslam sanatına uygun şekilde bir külliye olarak inşa edilmiştir. Merkez içerisinde Konya Panorama Müzesi, Semâhâne, konferans salonu, atölye ve derslikler bulunmaktadır.

İSTİKLAL HARBİ ŞEHİTLERİ ABİDESİ

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından İstiklal Harbinde şehit olan ecdadımızın aziz hatırası için yaptırılan İstiklal Harbi Şehitleri Abidesinde; başta İstiklal Harbi olmak üzere 1. Dünya Savaşı, Kore Savaşı, Kıbrıs Barış Harekatı ve iç güvenlik sırasında vatan uğruna canını feda eden şehitlerin isimlerinin yer aldığı iç avlu, Konyanın o dönemindeki sosyal yapısını anlatan müze, tarihteki 16 Türk devletinin bayraklarının yer aldığı havuzlu yol ve Gaziler Lokali yer alıyor.

BEYŞEHİR TURİZM TANITIM MERKEZİ

UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Eşrefoğlu Camii'nin hemen yanında bulunan merkezde, Beyşehir'in tarihi, kültürel ve coğrafi zenginlikleri tanıtılıyor. Merkezde, ziyaretçilerin Beyşehir, çevresindeki ilçeler ve Konya il merkezinde mutlaka ziyaret etmeleri gereken yerler, tatmaları önerilen lezzetler ve yol güzergâhları hakkında bilgi aktarılıyor.

KOYUNOĞLU MÜZESİ

Müzede arkeolojik eserler ile etnografik eserler sergilenmektedir. Müze bahçesinde bulunan İzzet Koyunoğlu'na ait ev restore edilerek tipik Konya evi örneği olarak ziyarete açılmıştır. Binada eski ve yeni sivil mimari tarzı bir arada bulunmaktadır. Müze, yazma ve basma eserler bakımından çok zengindir.

UĞUR İBRAHİM ALTAY’IN BU DAVETİ KAÇIRILMAZ
UĞUR İBRAHİM ALTAY’IN BU DAVETİ KAÇIRILMAZ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 71783

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
MUHTAR ECEVİT TİLKİCİ’DEN ZOR SORU
MUHTAR ECEVİT TİLKİCİ’DEN ZOR SORU
Konya Büyükşehir Kültür Gezileriyle Konya’yı Tanıtıyor
Konya Büyükşehir Kültür Gezileriyle Konya’yı Tanıtıyor