UĞUR İBRAHİM ALTAY İPEK YOLUNUN ÖNEMİNE VURGU YAPTI

UĞUR İBRAHİM ALTAY İPEK YOLUNUN ÖNEMİNE VURGU YAPTI

BAŞKAN ALTAY: “İPEK YOLU, İKİ BİN YILDIR MEDENİYETLERİ BİRLEŞTİREN BİR KÖPRÜDÜR”

UĞUR İBRAHİM ALTAY İPEK YOLUNUN ÖNEMİNE VURGU YAPTI
2024-06-30 06:23:33

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Konya Büyükşehir Belediyesi, Türk Dünyası Belediyeler Birliği, İnsan ve Medeniyet Hareketi iş birliğiyle hazırlanan Zamanını Aşan Miras; İpek Yolu Sergi ve Sempozyumu Konyada yapıldı. Serginin açılışında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Çinin eski başkentlerinden Xian şehrinden başlayarak Orta Asya, Anadolu ve Akdeniz aracılığı ile Avrupaya kadar uzanan Tarihi İpek Yolu, iki bin yıldır medeniyetleri, kültürleri birleştiren bir köprüdür. İki asır Selçukluya başkentlik eden Konyamız, İpek Yolu üzerinde yer alması sebebiyle bu kültürel etkileşimden fazlasıyla nasibini almış ve zengin bir mirası bünyesine kazandırmıştır. İpek Yolunu koruyarak geleceğe taşımak insanlık tarihine bırakacağımız müessir bir iz olacaktır dedi. AK Parti Konya Milletvekili Latif Selvi, Tarihi İpek Yolu; devletlerin inşası, siyasi güçlenmenin ve büyümenin de mirasını içinde taşımaktadır. Bunların hepsinin temelinde de bilgi ve bilgiyle yoğurulmuş bir birikim yatar ifadelerini kullandı. 60 parça özgün eserden oluşan sergi, bir hafta boyunca Konya Büyükşehir Belediyesi Taş Bina Kültür Sanatta ziyarete açık olacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuşun katılımı ile geçtiğimiz ay İstanbulda gerçekleştirilen Zamanını Aşan Miras İpek Yolu Sempozyumu ve Sergisine bu kez Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliği yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Konya Büyükşehir Belediyesi, Türk Dünyası Belediyeler Birliği, İnsan ve Medeniyet Hareketi iş birliğiyle hazırlanan Zamanını Aşan Miras; İpek Yolu Sergi ve Sempozyumu Taş Bina Kültür Sanatta gerçekleşti.

Programda konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Tarihi İpek Yolunun; inancın, umudun, sevincin, kısaca tüm tarihin insanlığa göz kırptığı bir ticaret yolu olmasının ötesinde; aynı zamanda kültürlerin, medeniyetlerin ve fikirlerin kesiştiği bir buluşma noktası olduğunu belirtti.

TARİHİ İPEK YOLU, İKİ BİN YILDIR MEDENİYETLERİ, KÜLTÜRLERİ BİRLEŞTİREN BİR KÖPRÜDÜR

İpek Yolunun öneminin, sadece ekonomik kazanımlarla sınırlı olmadığını ifade eden Başkan Altay, Bu yol, aynı zamanda kültürel etkileşimlerin, bilimsel gelişmelerin ve teknolojik yeniliklerin de aktarıldığı bir damar olmuştur. Konyamızın kardeş şehri olan, Çinin eski başkentlerinden Xian şehrinden başlayarak Orta Asya, Anadolu ve Akdeniz aracılığı ile Avrupaya kadar uzanan Tarihi İpek Yolu, iki bin yıldır medeniyetleri, kültürleri birleştiren bir köprüdür. İki asır Selçukluya başkentlik eden Konyamız, İpek Yolu üzerinde yer alması sebebiyle bu kültürel etkileşimden fazlasıyla nasibini almış ve zengin bir mirası bünyesine kazandırmıştır. Bu miras, şehrimizin tarihi dokusunda, mimarisinde ve sosyal yapısında açıkça görülmektedir dedi.

İPEK YOLUNU KORUYARAK GELECEĞE TAŞIMAK İNSANLIK TARİHİNE BIRAKACAĞIMIZ MÜESSİR BİR İZ OLACAKTIR

Başkan Altay, İpek Yolunun, aynı zamanda bölgede bulunan Türk boylarını da bir birine bağladığını, ticari ilişkilerini geliştirdiğini, birlik ve beraberliklerini sağladığını belirterek, şunları kaydetti:

Türklerin bu yola ne kadar önem verdiği bir Özbek atasözünde şöyle anlatılmaktadır: ‘Kainatta iki büyük yol vardır: Gökyüzünde Samanyolu, yer yüzünde İpek Yolu. Bu açıdan, geçmişten günümüze uzanan bir köprü, medeniyetlerin buluşma noktası ve insanlığın ortak mirası olan İpek Yolunu koruyarak geleceğe taşımak insanlık tarihine bırakacağımız müessir bir iz olacaktır. Bu doğrultuda hayata geçirdiğimiz ‘Zamanını Aşan Miras İpek Yolu Sempozyumu kapsamında 41 kıymetli sanatkârımız ve alanında uzman 36 bilim insanımız tarafından konuya özel olarak 60 parça özgün eserden oluşan sergiler ve sempozyumlar; katılımcılara eşsiz deneyimler sunacak. İstanbul ve Konya dışında, önümüzdeki aylarda; Özbekistan Semerkand, Taşkent ve Azerbaycan Baküde açılacak sergiler ile gerçekleştirilecek sempozyumlar, tarihi mirasımıza yeni bir pencere açacak.

İpek Yolunun tarihsel önemini ve şehirlerin bu yol üzerindeki eşsiz yerini vurgulayan bu etkinliklerin, kültürel zenginlik ve uluslararası alandaki tanınırlığa önemli katkı sağlayacağını vurgulayan Başkan Altay, Sempozyumda emeği geçen Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, İnsan ve Medeniyet Hareketine, hocalarımıza, bilim insanlarımıza, sanatçılarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Tarihin derinliklerinden gelen kültürel mirasımızı yeniden hatırlamak ve bu mirası koruyarak geleceğe taşımak adına önemli bir adım olan bu etkinliklerin hayırlara vesile olmasını diliyorum diye konuştu.

TOPLUMLARI BİRLEŞTİRMİŞTİR

AK Parti Konya Milletvekili Latif Selvi de İpek Yolunun, tarihin en eski zamanlarından itibaren ticaretin en önemli yolu olduğunu vurgulayarak, ayrıca İpek Yolunun kültürlerin, toplumların kaynaşmasına ve iletişimini de vesile olduğunu belirtti.

Her dönemde birlikteliğin kaynaşmanın ve dayanışmanın izlerinin bulunduğuna dikkati çeken Selvi, Bu yol aynı zamanda devletlerin inşası, siyasi güçlenmenin ve büyümenin de mirasını içinde taşımaktadır. Bunların hepsinin temelinde de bilgi ve bilgiyle yoğurulmuş bir birikim yatar. Eğer, arzu ettiğimiz ve hedeflediğimiz çerçevede doğru kullanabildiğimizde bu büyük birikim bize ışık tutar ve geleceğe taşır. Bu anlamda özellikle Büyükşehir Belediye Başkanımız, ilçe belediyelerimiz kütüphaneleşmek, kültürel faaliyetleri öne çıkarmak ve tarihi mirasımızla buluşarak o mirasın ışığında gelecek inşasında hep birlikte atacağımız adımlara odaklanmada önemli görevler ifa ediyorlar. Bundan dolayı kendilerini özellikle teşekkür ediyorum değerlendirmesinde bulundu.

SERGİ BİR HAFTA SÜREYLE ZİYARETE AÇIK OLACAK

Konuşmaların ardından protokol, 41 kıymetli sanatkâr ve 36 bilim insanı tarafından konuya özel olarak 60 özgün eserden oluşan sergiyi gezdi.

Programa, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, İnsan ve Medeniyet Hareketi Sanat Birimi Başkanı ve Sergi Küratörü Meryem Güney, Medine Müdafii Fahreddin Paşanın Torunu Ömer Fahreddin Türkkan, akademisyenler ve sanatseverler katıldı.

"Zamanı Aşan Miras; İpekyolu Sergisi", Büyükşehir Taş Bina Kültür Sanatta bir hafta süreyle ziyaret edilebilecek.

Uluslararası nitelikte hazırlanan proje kapsamında Özbekistanın Semerkand ve Taşkent şehirleri ile Azerbaycanın başkenti Baküde de sergiler ve sempozyumlar gerçekleştirilecek.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 78232

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
UĞUR İBRAHİM ALTAY’DAN 15 TEMMUZ DAVETİ
UĞUR İBRAHİM ALTAY’DAN 15 TEMMUZ DAVETİ
EMEKLİLER KERVANINA OSMAN DURSUN’DA KATILDI
EMEKLİLER KERVANINA OSMAN DURSUN’DA KATILDI